Angle down Atgal

Opozicija naujos Vyriausybės programoje pasigenda ambicijų ir šeimos vertybių

Opozicijos atstovai naujos centro dešinės Vyriausybės programoje sako pasigendantys ambicijų ir įvairių svarbių nuostatų, pradedant šeimos vertybėmis ir baigiant gerovės valstybe.

Valdantieji tuo tarpu pasisakydami dėl savo suformuoto Ministrų kabineto programos pabrėžia pandemijos suvaldymo kontekstą, ragina abiejų pusių politikus koncentruotis ties tuo, kas sieja, o ne skiria.

Seimas penktadienį planuoja balsuoti dėl naujos centro dešinės Vyriausybės programos, kurią rengė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija.

Pritarus programai, penktadienį turėtų prisiekti ir pradėti darbą 18-oji Vyriausybė.

Opozicija vertina skeptiškai

Didžiausia opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija paskelbė nepritarsianti Vyriausybės programai, nes nesutinka prisiimti atsakomybės už naujo Ministrų kabineto ketverių metų darbą.

„Frakcijos nuomone, teikiama programa yra deklaratyvi ir stokoja konkretumo, taip pat jai trūksta vertybinio pagrindo. Mus ypač neramina tai, kad programoje visiškai nėra tokios sąvokos kaip gerovės valstybė, išskyrus vieną sakinį. (...) Mums kyla klausimas, kiek atsakomybės už piliečių gerovę prisiims valstybė, kuris prioritetas – konservatyvusis ar liberalusis – galiausiai bus pasirinktas“, – sakė „valstiečių“ seniūnė Aušrinė Norkienė.

„Mus neramina, kad Vyriausybės programoje tolstama nuo tradicinių šeimos, bendruomenių vertybių, tautinės tapatybės puoselėjimo, ypač pasigendame dėmesio šeimai“, – sakė A. Norkienė.

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos vadovas Gintautas Paluckas sakė, kad programai trūksta vientisumo ir matyti, kad atskiras jos dalis rengė konservatoriai, kitas – liberalai.

„Ši Vyriausybės programa pateikta ir išnagrinėtą skersai išilgai, yra pavadinta eklektiška, kakofoniška ir panašiai, ir iš tiesų jai trūksta nuoseklumo ir išsamumo. Ji kaip koks frankenšteinas susiūtas iš atskirų partijų nuostatų, ir tai labai gerai matosi“, – kalbėjo G. Paluckas.

Jis taip pat pristatė alternatyvios Socialdemokratų partijos parengtos programos nuostatas ir kvietė parlamentarus jungtis prie paramos šiai programai, joje akcentavo švietimo svarbą, lygias galimybes visiems vaikams, solidarius mokesčius, žaliąjį susitarimą „tarp miesto ir kaimo“.

Opozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna teigė, kad centro dešinės ir „darbiečių“ programose „galima įžvelgti panašumų“, tačiau Darbo partijos nuostatos, anot jo, ambicingesnės ir konkretesnės.

„Vyriausybės programoje taip pat galima įžvelgti kai kurių panašumų, bet mūsų programa agresyvesnė ir ji atneštų daugiau naudos šaliai. ypatingai efektyvesnė mūsų programa investicinės aplinkos kūrime, regioninėje politikoje, socialinėje politikoje motyvuojančia dirbti, o ne užsiiminėti neuždirbtų gėrybių dalinime“, – sakė V. Jukna.

Bet jis sakė, kad „darbiečiai“ pasiryžę padėti valdantiesiems padėti įgyvendinti jų programą, jei centro dešinė atsižvelgs į jų siūlymus, ir būdami „konstruktyvi opozicija netrukdys jos priėmimui“ susilaikydami balsavime.

Seimo narių Mišrios grupės seniūnė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė Rita Tamašunienė sakė, kad grupė vienija skirtingo politinio spektro Seimo narius, todėl jos nariai balsuos laisvai.

Valdantieji pabrėžia tęstinumą

Didžiausios konservatorių frakcijos vardu kalbėjusi pirmoji seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad naujojo Ministrų kabineto programa remiasi principu „daugiau yra mažiau“.

„Vyriausybės programa remiasi principu „mažiau yra daugiau“. Per 30 metų kai kurie politikai žadėdavo žmonėms daug, vėliau nepatenkindavo tų lūkesčių, ir nusivylimas ir nepasitikėjimas tik auga“, – sakė konservatorė.

Ji sakė tikinti, kad naujoji Vyriausybė „sugebės sugrąžinti pasitikėjimą politikais, nes „įsipareigoja savo darbus ir sprendimus grįsti sutarimu, įsiklausymu, diskusija, nevaidinti, kad yra visažiniai, išgirsti, atliepti kiekvieną Lietuvos žmogų“.

 „Šiandien mūsų valstybė gyvena kaip niekada sunkiu metu, laikai neramūs, reikalauja visų mūsų susitelkimo (...) Labai tikiuosi, kad šiandien patvirtinus naująją Vyriausybę atrasime savyje jėgų remtis tuo, kas jungia, o ne tuo, kas skiria“, – pabrėžė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pabrėžė, kad naujasis Ministrų kabinetas tęs buvusios Vyriausybės gerus darbus.

„Šita Vyriausybės programa numato didelę dalį gerų darbų pratęsti, mano manymu, dabartinė opozicija iš to galėtų padaryti išvadą – džiugu, jūs tęsite gerus darbus, bet pateikiama, kad naujoji programa plagijuoja ankstesnės Vyriausybės darbus. Susitarimo reikalas, jei norite tai vadinti plagijavimu, vadinkite, aš tai traktuoju, kad tai, ką mes matome kaip gerus praėjusios Vyriausybės darbus, privalu tęsti“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Laisvės partijos frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė akcentavo, kad „ši Vyriausybė turi aiškią Lietuvos viziją – valstybė turi būti atvira, veržli, inovatyvi, atsakinga ir kurianti savo žmonėms galimybes, turtinga savo idėjomis ir sprendimais, atnešančiais reikalingus pokyčius“.

Prisieks naujas Ministrų kabinetas

Seimas penktadienį per nenumatytą posėdį ketina tvirtinti aštuonioliktosios Vyriausybės programą ir priimti ministrų priesaikas. Po šios procedūros naujoji Vyriausybė gaus įgaliojimus veikti. 

Ingridos Šimonytės vadovaujamą Vyriausybę suformavo centro dešinės politinės jėgos: Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija.

Paskirtoji premjerė sako, kad jos Vyriausybė nedarys revoliucijų, o sieks diskusijomis ir žiniomis grįstų sprendimų. Ji žadėjo, kad kadencijos pradžioje inicijuos nacionalinį susitarimą dėl švietimo.

Naujoji valdžia žada modernizuoti ekonomiką, socialinę atskirtį ketinama mažinti gerinant socialinių paslaugų prieinamumą, didesnį dėmesį skirti vienišiems pensininkams ir vienišoms motinoms.

Vos gavusi įgaliojimus premjerė taip pat žada nedelsdama sukviesti ekspertus tartis dėl griežtesnių karantino priemonių suvaldyti koronaviruso pandemijos plitimą.

Kadenciją baigiantis premjeras Saulius Skvernelis sako, kad Vyriausybės programoje trūksta ambicijos, o kai kurios nuostatos perkeltos iš jo Vyriausybės darbų sąrašo. 

 

comment Skaitytojų komentarai (0)

Sponsored video

Taip pat skaitykite