Angle down Atgal

Oninės ir rugiapjūtė – proga iš naujo atrasti duonos skonį

Sekmadienį Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, Aukštaitijos kaime, rengiama Oninių ir rugiapjūtės šventė. Tai bus paskutinį šio mėnesio sekmadienį, tad muziejaus lankymas ir dalyvavimas šventėje – nemokamas.

Kviesdamas į šventę muziejus primena, kad Oninės - ne tik Onų ir Onučių varduvės, bet ir derliaus prinokimo šventė dar kitaip vadinama Nokiu ar Sirpstu. Seniau tokiu laiku jau būdavo baigiami patys sunkiausi vasaros darbai. Tai metas, kai naujas derlius pakeičia senąjį, miškuose prisirpsta avietės, soduose - vyšnios, o laukuose - rugiai. Šią dieną buvo kepama šviežia duona, tad žmonės sakydavo - „Ateina Onutė su šviežia duonute".

Rugių pjovimas - vienas sunkiausių ūkio darbų, o ruginė duona lietuviams - ir pagrindinis valgis, ir sakralus simbolis. Todėl rugiapjūtė - proga susiburti bendruomenei, darbus lydi skambios dainos ir sakralios apeigos, o viską vainikuoja pabaigtuvių šventė su vaišėmis, pokštais, šokiais ir linksmybėmis.

Pagal senąsias tradicijas, kartu su Kauno folkloro klubu „Liktužė" ir Rumšiškių kultūros centro folkloro ansambliu „Praviena" bus kertami ir rišami rugių pėdai, dainuojamos rugiapjūtės dainos, sveikinamos varduvininkės.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite