O, Jurgita, aš jus pažįstu

Šiauliai
Ugnelė. Jurga švyti, pasakodama apie savo veiklas ir mėgstamą sportą, todėl net paprašyta negali išskirti esančio arčiausiai širdies. „Tikrai mėgstu viską. Nereikia daug, norisi įvairovės. Tada neliūdna, neatsibosta“, – atskleidžia Jurga. (Daivos Vaitkienės nuotr.)
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Jur­gai Mi­ke­lio­nie­nei pri­rei­kia šiek tiek įtemp­ti min­tis, kad iš­var­dy­tų vi­sas sa­vo veik­las. Šiau­lių mies­to ir ra­jo­no gy­ven­to­jai ją pa­žįs­ta kaip jo­gos, funk­ci­nių tre­ni­ruo­čių, ae­ro­bi­kos, šiau­rie­tiš­ko­jo ėji­mo, mankš­tų tre­ne­rę. Pa­ti Jur­ga šyp­so­si: kuo įvai­res­nis spor­tas – tuo sma­giau iš­ban­dy­ti sa­ve, juo la­biau kad spor­to en­tu­zias­tų jos ve­da­muo­se už­siė­mi­muo­se ne­trūks­ta.

„Kol kas esu visiškai kosmose

„Mane pačią kartais nustebina, kai ateinu į kokią nors įstaigą ir matau, kad žmogus į mane žiūri ir sako: „O, Jurgita, aš jus pažįstu.“ Tai ir feisbuko, ir ne pirmus metus vykdomų veiklų pasekmė“, – šypsosi pašnekovė. Jurga miestiečiams atpažįstama tapo po to, kai 2015-aisiais inicijavo ir vystė nemokamų sporto užsiėmimų projektą „Šiauliuose madinga sportuoti“. Ir dabar ji kiekvieną šeštadienį šiauliečius kviečia čiupti į rankas šiaurietiškas lazdas ir pasimankštinti.

„Visokiu oru galima mankštintis lauke ir man tai be galo patinka. Nesinori sugrįžti tik į salę, nors ir ruduo, ir slogos kartais užpuola. Smagu, kad ir lietuviai jau ima pavyzdį iš skandinavų“, – sako ji ir priduria dar planuojanti vesti keletą užsiėmimų vidaus patalpose – sveikatingumo mankštas. Keletą kartų per mėnesį paėjėti su šiaurietiškomis lazdomis Jurga pakviečia ir Šiaulių rajono gyventojus, mat bendradarbiauja su Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru.

Be to, ji trečius metus kaip į antruosius namus vaikšto į miesto centre esantį sporto klubą „SunCity CrossFit“, kuriame veda jogos ir funkcines treniruotes. O šiemet iššūkių nebijanti moteris paniro į dar vieną naują veiklą – ėmė dirbti vaikų darželyje „Drugelis“. Ji prisidės prie pačių mažiausiųjų šiauliečių ugdymo.

„Kol kas esu visiškai kosmose, – juokiasi judesio korekcijos specialistė, dirbanti su vaikų grupėmis. – Po truputį pratinamės prie sporto salės. Direktorė taip pat išsakė poreikį integruoti jogą į fizinio aktyvumo veiklas. Čia matau labai daug prasmės ir naudos. Tai labai protinga ir teisinga sistema, apimanti visapusišką kūno lavinimą, proto nuraminimą, dėmesio koncentraciją – ko labai trūksta ir mūsų vaikams, ir suaugusiesiems. Darbas su vaikais specifiškas. Ten yra be galo daug meilės ir energijos, bet labai mažai struktūros. Dabar mano pagrindinė užduotis – rasti teisingus žodžius ir metodus, kaip struktūrizuoti mūsų chaotiškus, meilės pilnus užsiėmimus. Yra labai įdomu, bet nelengva.“

Autoritetų medžioklė

Nuo judesio, regis, Jurga nepavargsta net po treniruočių. Ji su vyru – tikri aktyvaus poilsio entuziastai. Dviračiai, irklentės, pasivaikščiojimai prie pamėgto Pageluvio ežero… Kaip į energija trykštančios mamos pavyzdį reaguoja jos atžalos? „Pagal galimybes vaikus visada pasiimame kartu. Natūraliai stengiamės skatinti tokį jų laisvalaikį, kad ne vien prie telefono ar kompiuterio sėdėtų. Stengiamės sudaryti sąlygas judėti“, – pasakoja trijų vaikų mama.

Matomas tėvų pavyzdys anksčiau ar vėliau suteikia naudos. Vyresnėlei Gerdai jau 23-eji, jaunesnieji Giedrė ir Naglis – 12 ir 10 metų paaugliukai. Patirties su vyresniąja dukterimi turinti Jurga dabar sako žinanti aiškų tikslą, auklėdama jaunesniuosius: „Sąmoningai ieškau savo vaikams autoritetų, žinodama, kad ateina tas laikas, kai tėvai nebėra autoritetai. Aš tai atsimenu iš vyriausiosios dukros pavyzdžio. Buvo momentų, kai ji neigė viską ir nenorėjo nieko, o šią vasarą grįžus į Lietuvą iš Anglijos, iškart paklausė, ar galės sportuoti pas mane. Tad klube lankė tiek mano, tiek kitų trenerių užsiėmimus. Mažiesiems dabar ieškau įkvėpėjų, į kuriuos norėtų lygiuotis, o vėliau ateis laikas, kai jie vėl atsigręš į tėvus ir galėsime kartu be kažkokių ginčų sportuoti.“

Ir ne sportiniai pasiekimai, jos nuomone, yra svarbiausi, o tai, kad vaikai pamėgtų leisti laiką aktyviai. „Aš pati pagal savo filosofiją nesu sporto profesionalė, bet nuo pat vaikystės buvau sportuotoja“, – pabrėžia pašnekovė.

Įkvėpta ryškių pavyzdžių

Sėkmingas „Šiauliuose madinga sportuoti“ projektas per ketverius metus į lauką išviliojo nemažą sporto mėgėjų ratą. Jurga džiaugiasi: toks ir buvo jos tikslas – kad sveikatingumo idėja apimtų visus Šiaulius. Iš kur jis kilo? Kadaise ji pati turėjo didelių autoritetų, kurie savo pavyzdžiu privertė susimąstyti.

„Turėjau autoritetų, kurie labai daug davė Šiauliams. Ir esu be galo dėkinga tiems žmonėms, nes jie mane užaugino. Jie mane tokią išauklėjo“, – tvirtina trenerė.

Visų pirma, tai Šiaulių universitetas. „Visą laiką ginsiu savo universitetą, nes ten gavau viską, ko man reikėjo. Iki šiol yra išlikę labai geri santykiai su dėstytojais, su kuriais susitikdama labai džiaugiuosi ir esu be galo jiems dėkinga“, – sako pašnekovė.

Kūno kultūros skyriui taip pat Jurga negaili padėkų: „Ten irgi mačiau, kiek žmonės dirba, kiek įdeda širdies, kad Šiauliuose skleistųsi fizinio aktyvumo idėja.“ O dirbdama su Giedre Brazlauskaite, pašnekovė pasakoja suvokusi, kad Šiauliai – ne kažkieno, o mūsų pačių, todėl patys turime ir galime kažką daryti dėl savo miesto.

„Aš matau, kaip šie visi žmonės dirba, ir norisi pačiai prisidėti. O jie tikėjo, kad aš galiu...“ – sako sporto trenerė.

Kad tik šiauliečiai sportuotų

Mokėti už geresnę savijautą, pripažinkime, ne kiekvienas nori, o štai nemokamos sporto iniciatyvos išties pasiteisino. Kai tik startavo projektas „Šiauliuose madinga sportuoti“ nemokamų treniruočių ir veiklų pristatymų buvo labai mažai, o dabar viskas labai gražiai išsirutuliojo. Prie Jurgos iniciatyvos jungėsi įvairių sporto šakų, šokių treneriai.

Šiaulių arenoje vestos treniruotės buvo specialiai rengiamos savaitgaliais – kad tik gyventojams liktų mažiau pasiteisinimų, kodėl negali atvykti pajudėti. Pavyko: šiandien tiek miesto, tiek rajono gyventojai mielai renkasi nemokamus užsiėmimus, tingų poilsį ant sofos iškeisdami į sportą.

„Dėkoju visiems treneriams ir šokių vadovams, kurie sutiko dirbti be pinigų. Nė vienas nepasakė, kad be atlyginimo jis nedirbs. Turime be galo daug pilietiškų, visuomeniškų žmonių Šiauliuose, kurie labai daug duoda savo miestui“, – padėką išreiškia projekto iniciatorė.

Kita vertus, projektu siekiama parodyti šiauliečiams, iš kokios įvairovės sporto rūšių jie gali išsirinkti tinkamiausią sau. Jurga džiaugiasi gautu grįžtamuoju ryšiu: žmonės sužino apie specialistus ir dėkoja už naujai suformuotus įpročius sportuoti.

Beje, ji pastebi ir kaip pasiskirsto sportuotojų auditorija. Jaunesnioji karta, anot jos, labiau linkusi šokti, o mūsų senjorai renkasi šiaurietiškas lazdas. O štai ji pati sako, kad vesti tik kokį nors vieną užsiėmimą jai būtų nuobodu – nemėgstanti rutinos moteris džiaugiasi turinti įvairovę.

Ieškokite ir atrasite

Tiesa, kalbėdama apie mokinių menko fizinio aktyvumo priežastis, Jurga išskiria ne tik greitą gyvenimo tempą, mašinų garažais tapusius daugiabučių kiemus, bet svarbiausia – tėvų pavyzdį: „Jei vaikai matys judančius, aktyviai laisvalaikį leidžiančius tėvus, natūraliai ir patys judės daugiau. Tikėtis, kad visko vaikai išmoks ugdymo įstaigoje, perims teigiamus įgūdžius, nors namie matys pavargusius ir į telefoną įlindusius tėvus, na, nerealu. Tėvai turi eiti į gamtą, vestis vaikus. Na, ne vaikų čia yra problema...“

Be abejo, ko norėti iš vaikų, jei patys nuolat ieškome priežasčių apėmusiam tinguliui ar motyvacijos trūkumui pateisinti. „Savigraužos tikrai nereikia ar jaustis tarsi „nepataikančiam į fizinio aktyvumo madą“. Patarčiau paieškoti to, kas sudomintų. Pabandyti – nueiti vieną kartą vienur, kitą – kitur ir rasti sau priimtiną būdą, nes vis tiek kažkas iš tos įvairovės tikrai turėtų „užkabinti“, patraukti. Taip ateis ir poreikis sportuoti“, – siūlo Jurga.

Galų gale trenerė siūlo stebėti savo kūną: žiūrėti, kaip miegate, kas padeda tapti energingesniam, jaustis geriau, koks maistas prideda energijos, koks jos atima… „Kai susikuri savo dienos režimą, tam tikrą aplinką ir matai, kad tai veikia, vadinasi, toks gyvenimo būdas tau tinka. Siūlyčiau pasižiūrėti į save per tą prizmę. Siūlau ieškoti savo fizinio aktyvumo būdo“, – sako pašnekovė.