REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Kovo 19 d. 09:30

Nuo Žaslių iki Žiežmarių – žydų istorijos takais

Kaunas

Autorės nuotr.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


76018

Gražią sekmadienio dieną Žaslių pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojos – šio straipsnio autorė bei Birutė Mučinskienė, praleido pėsčiųjų žygyje kartu su Lietuvos žydų skautais.

2.png

Iš Vilniaus, Kauno ir Panevėžio atvyko žydų skautų grupelės su savo vadovais. Iš Žaslių geležinkelio stoties lauko keliukais pajudėjome link Strošiūnų miško, pakeliui praėjome kardinolo V.Sladkevičiaus tėviškę Guronių kaime, miške mokėmės netradiciniu būdu įkurti laužą.

Šįkart mūsų tikslas buvo prisiliesti prie skaudžios žydų tautos istorijos. Strošiūnų šilas saugo dvi masinių žydų žudynių 1941 metais kapavietes. Vieną iš jų, esančią netoli Triliškių, aplankėme, pagerbėme nekaltai nužudytų 2200 vyrų atminimą, kitoje kapavietėje ilsisi moterys ir vaikai.

Tylūs ir susimąstę traukėme toliau link vieno iš buvusių žydiškų miestelių – Žiežmarių. Juose, kaip ir Žasliuose, prieš karą virė gyvenimas – gyvavo prekyba, muzika, maistas, kultūra. Tuos laikus mena ir restauruojami žydų maldos namai – Sinagoga, apsilankėme ir joje.

Mus lydėjo Kaišiadorių muziejaus istorikas Vytautas Budvytis, jis taip pat pavedžiojo po miestelį, papasakojo daug įdomių dalykų apie čia gyvenusius žmones, apie dabar jau avarinės būklės ar atnaujintus žydų namus, siauras gatveles, apie vieną bažnyčios bokštą ar dabartiniame kultūros centre veikusias įstaigas, pvz., ligoninę. Miestelio kultūros centre žygio vadas Renaldas išskleidė vieną labai svarbią relikviją – Žiežmarių žydų skautų vėliavą, kuri galėjo būti naudojama apie 1930 metus, o dabar ji saugoma Vilniuje Gaono žydų muziejuje.

Žygio vadas vietos bendruomenei (ir Žaslių bibliotekai bei mokyklai) įteikė Icchoko Rudaševskio dienoraščio knygą, kuri išleista dviejomis kalbomis – lietuvių ir jidiš. Vėliau vaišinomės žydiškais patiekalais, šilta arbata. Diena praleista prasmingai ir įdomiai, praplečia kiekvieno akiratį.
Jūratė Lakštauskienė

Neformaliojo švietimo mokytoja

3.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA