Nuo Naujųjų keičiasi atlyginimai - ką dėl to turi padaryti darbuotojai?

Vilnius
Reporteris Skaistė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nuo kitų metų sausio 1 d. įsigalioja Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įstatymo pakeitimai, kuriais VSD įmokos yra perkeliamos darbuotojui. Sujungus darbuotojų ir darbdavių mokamus mokesčius, „ant popieriaus“ gaunamas atlyginimas padidės 1,289 karto. Šie pokyčiai turės atspindėti ir dokumentuose, tačiau ar darbuotojams privalu dėl to patiems kažko imtis?

Kaip teigia Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) specialistai, šiuo atveju darbuotojų sutikimai keičiant sutartis nėra būtini, tačiau rekomenduojama juos informuoti „prieš protingą terminą.„

Įstatyme nustatyta, kad iki įstatymo įsigaliojimo darbdavys privalo perskaičiuoti darbuotojo bruto („ant popieriaus“) darbo užmokestį, jį padidindamas 1,289 karto ir atitinkamai pakeisdamas darbo sutartį su darbuotoju be išankstinio jo sutikimo.

Be to, numatyta, kad perskaičiuojant atlyginimą jis negali būti mažinamas, o prireikus apvalinti - turėtų būti apvalinamas darbuotojo naudai.

Iki šio įstatymo įsigaliojimo buvęs pagal darbo sutartį dirbančio darbuotojo neto („į rankas“) darbo užmokestis negali sumažėti dėl pagal darbo sutartį dirbančio darbuotojo atlyginimo perskaičiavimo ir (ar) draudėjo valstybinio socialinio draudimo įmokų perkėlimo apdraustajam, pabrėžia VDI.

Šios įstatymo dalies nuostatos taip pat taikomos draudėjams ir apdraustiesiems asmenims, turintiems santykius, savo esme atitinkančius darbo santykius, ir draudžiamiems valstybiniu socialiniu draudimu.

Jeigu darbuotojui buvo sumažintas jo gaunamas darbo užmokestis, Darbo kodekso nustatyta tvarka darbuotojas turi teisę kreiptis į darbo ginčų komisiją. Taip pat, atsižvelgiant į tai, kad keičiasi darbuotojo darbo užmokestis, paminėtina, kad darbdaviai turėtų peržiūrėti ir darbo apmokėjimo sistemas, jeigu jose numatyti dydžiai pateikiami eurais.

ELTA