REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2021 m. Gruodžio 29 d. 08:43

Nuo COVID-19 nesiskiepijanti pažangi studentė turi rinktis: vakcina, 200 eurų per savaitę testams arba akademinės atostogos

Vilnius

Studentai / E. Blaževič/LRT nuotr.

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


199041

Per savaitę daugiau kaip 200 eurų arba studijų stabdymas. Taip savo galimybes kitą semestrą apibūdino nuo COVID-19 nepasiskiepijusi Mykolo Romerio universiteto (MRU) studentė. Kaip paaiškino universiteto atstovai, siekiant užtikrinti kuo aukštesnę studijų kokybę nutarta grįžti prie kontaktinių studijų, o nepasiskiepijusiems studentams numatytos kelios galimybės, tarp jų – ir akademinės atostogos. Nieko nepateisinamo šioje situacijoje neįžvelgia ir teisininkas.

Elena (tikrasis studentės vardas ir pavardė redakcijai žinomi) pasakojo, kad pusantrų metų studijos vyko daugiausia nuotoliniu būdu. Prieš kelias dienas ji gavo laišką iš universiteto, jame rašoma, kad pavasario semestro studijos vyks įprastu, nepandeminiu, režimu. Tai yra jai, dieninių studijų studentei, paskaitos ir kiti užsiėmimai bus rengiami kontaktiniu būdu.

„Kai užklupo pandemija, universitetas perėjo į nuotolines studijas. Galima pasakyti, kad visą tą laiką viskas sklandžiai vyko, o dabar paaiškėjo, kad į universitetą mes galėsime patekti tik turėdami galimybių pasą ar jam prilygstantį dokumentą“, – aiškino Elena.

Ji yra pažangi studentė, mokosi valstybės finansuojamoje vietoje, merginos studijų rezultatų vidurkis perkopia 9 balus.

„Nepraleidinėju nuotolinių paskaitų, jose aktyviai dalyvauju, o dabar atsidūriau keistoje padėtyje“, – sakė Elena.

Ji pabrėžė nesanti prieš skiepus.

„Esu už skiepus, už tai, kad būtume sveiki. Bet COVID-19 skiepai atsirado neseniai. Norėčiau, kad jie ne su mumis būtų testuojami“, – savo nuostatas paaiškino Elena.

Į universitetą ji galėtų patekti ir testuodamasi, bet mergina nepakeltų tokios finansinės naštos. Jos skaičiavimu, testai kainuotų daugiau nei 200 eurų per savaitę.

„Aš turiu pasirinkimą, ar mokytis, ar ne, tad turiu turėti ir pasirinkimą, skiepytis ar ne“, – sakė komunikacijos ir skaitmeninės rinkodaros studentė.

MRU paaiškino, kad studijos kitą semestrą išties bus organizuojamos pagal įprastą atitinkamos studijų programos taikomą modelį.

MRU vicerektorė akademiniams reikalams prof. Regina Valutytė sakė, kad nuotolinės paskaitos bus rengiamos tik tų programų studentams, kurias vykdant įprastai iki pandemijos buvo taikomas mišrus studijų modelis (dalį paskaitų visa studentų grupė studijuoja gyvai, o dalį – per nuotolį). Paprastai mišrus studijų modelis taikomas vykdant magistrantūros programas.

„100 proc. nuotolinių studijų Lietuvoje vykdyti neleidžia Lietuvos teisės aktai, nukrypti nuo šios normos galima tik esant karantinui ar kitai ypatingai situacijai.

Jeigu situacija dėl omikron atmainos pasikeis, sprendimą atitinkamai pakeis ir universitetas. Stebime situaciją, konsultuojamės su atsakingomis institucijomis, universitetas laikosi Vyriausybės nustatytų reikalavimų“, – kalbėjo R. Valutytė.

Ji pabrėžė, kad universitetas laikosi Vyriausybės nustatytų reikalavimų, tad į universitetą galės patekti tik galimybių pasą arba lygiaverčius dokumentus turintys asmenys.

„Jeigu Vyriausybė leistų universitetuose atlikti tokį testavimą, koks vyksta mokyklose, nereikalaujant turėti galimybių paso, universitetas būtų pasiruošęs pereiti prie kito modelio“, – sakė vicerektorė.

R. Valutytė priminė, kad jeigu studentas nepasiskiepijo, jis gali darytis PGR testą. Asmenims, negalintiems skiepytis dėl medicininių priežasčių, PGR testai yra nemokami.

„Suprasdami, kad testavimasis studentams gali būti ženkli finansinė našta, dalį savaitės skiriame paskaitoms, dalį – praktiniams užsiėmimams. Daugelis akademinių padalinių užtikrina paskaitų nuotolinę transliaciją. Taigi, jeigu studentas dėl savo pasirinkimo nesiskiepyti negali įgyvendinti programos reikalavimų (tai gali nutikti ir dėl kitų priežasčių), jis turi teisę stabdyti studijų procesą arba eiti akademinių atostogų. Tokią praktiką taiko ir kiti universitetai“, – aiškino prorektorė.

MRU duomenimis, 85 proc. universiteto studentų yra paskiepyti bent viena vakcinos doze. Visiškai vakcinuoti 73,3 proc. studentų.

„Rudens semestro studijos universitete buvo organizuojamos taikant pandeminio režimo taisykles: studentai, neturintys galimybių paso, galėjo studijuoti nuotoliniu būdu, taip pat studentų grupė vieningai galėjo teikti prašymą dėl užsiėmimų perkėlimo į nuotolį. Taigi, studijos universitete buvo vykdomos tiek nuotoliniu, tiek hibridiniu būdu.

Užtikrinti aukštą studijų kokybę, vykdant hibridines studijas, yra didelis iššūkis dėl skirtingos metodologijos, reikalingos darbui su fiziškai dalyvaujančia ir nuotoliniu būdu studijuojančia grupės dalimis. Siekdamas užtikrinti kuo aukštesnę studijų kokybę, atsižvelgdamas į MRU studentų atstovybės išsakytą nuomonę, pasiskiepijusių studentų procentą ir laikydamasis bendros Lietuvos universitetų pozicijos, išsakytos Lietuvos universitetų rektorių konferencijoje (LURK), universitetas nusprendė grįžti į įprastą studijų procesą“, – aiškino MRU vicerektorė akademiniams reikalams R. Valutytė.

Nuotolinės studijos – tik išimtiniais atvejais

Panašios tvarkos laikysis ir kiti universitetai.

Tarkime, Kauno technologijos universitete (KTU) studijos vyks kontaktiniu būdu su kai kuriomis išimtimis. Srautinės paskaitos, kuriose yra 50 ir daugiau studentų, bus vykdomos kontaktiniu būdu, tačiau išimtiniais atvejais galės vykti ir nuotoliniu.

Laboratoriniai darbai, pratybos ir konsultaciniai seminarai vyks kontaktiniu būdu, tik konsultacinius seminarus numatyta galimybė vykdyti išimties tvarka ir nuotoliniu būdu.

Baigiamieji darbai bus ginami kontaktiniu būdu.

„Be abejo, labai atidžiai stebime situaciją, palaikome ryšį su atsakingomis ministerijomis. Dėl omikron varianto epideminė situacija staiga gali pasikeisti, tad mes reaguosime taip pat atitinkamai. Aišku, lauksime ministerijų rekomendacijų“, – sakė KTU atstovas Mantas Lapinskas.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) studentai taip pat grįžta į kontaktinį mokymąsi.

Pasak šio universiteto studijų prorektorės dr. Živilės Sederevičiūtės-Pačiauskienės, visą pandemijos laikotarpį VILNIUS TECH buvo imamasi saugumo priemonių, dauguma bendruomenės narių, tiek studentų, tiek administracijos darbuotojų, noriai skiepijosi. Anot prorektorės, dėl šių priežasčių susirgimų skaičius buvo itin mažas, tad, laikantis visų saugumo reikalavimų, galima užtikrinti saugią ir sąžiningą egzaminų sesiją auditorijose.

„Patys studentai yra už kontaktines studijas ir kontaktinį egzaminų laikymą. Auditorijose galima geriau užtikrinti sąžiningus atsiskaitymus. Be to, jaučiame, kad studentai yra pasiilgę gyvo darbo. Kol kas tik pirmakursiai mokosi gyvai. Visi kiti – mišriuoju būdu. Jiems paskaitos vyksta nuotoliniu būdu, o praktiniai darbai – auditorijose. Ši patirtis rodo, kad dirbti saugiai yra įmanoma“, – sako studijų prorektorė.

Ji tikisi, kad epideminė situacija neblogės ir per pavasario–vasaros semestrą bus galima pradėti dirbti ir mokytis auditorijose.

Anot Ž. Sederevičiūtės-Pačiauskienės, kol kas ruošiamasi semestrą pradėti kontaktiniu būdu. Rengiamasi ir planui B: tvarkaraštis yra ruošiamas tam atvejui, jei reikėtų paskaitas perkelti į nuotolinę formą. Reikšmingai blogėjant epideminei padėčiai, į nuotolinį mokymąsi pirmiausia bus perkeltos III ir IV kursų paskaitos, tikimasi, kad karantino nebus, bet jo atveju nuotoliniu būdu vyktų ir visas kitų kursų studijų procesas.

„Šiuo metu magistro studijas vykdome mišriuoju ir hibridiniu būdu – pusė užsiėmimų vyksta nuotoline forma, o likusi dalis auditorijose. Kai kurios studijų programos studentams iš nutolusių regionų sudaro sąlygas gyvuose užsiėmimuose dalyvauti vaizdo konferencijos būdu“, – pabrėžė docentė.

Pasak jos, šis būdas bus plečiamas – sudaromos sąlygos magistrantūroje studijuoti dalyvaujant užsiėmimuose iš bet kurio Lietuvos taško, dirbančius žmones, kurie nori vakarus arba savaitgalius skirti studijoms, nuo rudens VILNIUS TECH kvies į hibridines magistro studijas.

Universitete įrengtos specialiai hibridiniam mokymuisi pritaikytos auditorijos. Ateityje ir likusios auditorijos bus pritaikytos hibridiniam darbui, bus reikalinga parama ir mokymai dėstytojams, nes toks darbas iš dėstytojo reikalauja daug daugiau pastangų, naujų metodų išmanymo ir pasiruošimo.

Žalimas: nieko nepateisinamo, jei universitetas reikalauja atitinkamo dokumento

Teisininkas Dainius Žalimas, aptardamas šią situaciją, siūlo atkreipti dėmesį į du aspektus. Pirma, studentės studijų forma – nuolatinė, antra, koronavirusas sukėlė iššūkių, kai dėl pandemijos teko imtis nuotolinio mokymo ir studijų.

„Jei studijų sutartis buvo sudaryta dėl mokymosi įprastiniu būdu, studentė turi vykdyti aukštosios mokyklos sąlygas. Tad nematau jokių problemų“, – sakė D. Žalimas.

Teisininkas pabrėžė, kad vykdant studijas patalpose reikia paisyti visuomenės sveikatos reikalavimų.

„Nematau nieko neįprasto ir nieko nepateisinamo, jei reikalaujama, kad asmuo turėtų atitinkamą dokumentą – galimybių pasą ar jo atitikmenį. Tai normalus reikalavimas studijų procesui, jis yra nustatytas siekiant visuomenei sveikatos“, – kalbėjo D. Žalimas.

Jis pabrėžė, kad kur kas didesnė žala būtų, jei vėl būtų stabdomas kontaktinių studijų procesas, jei studijos būtų vykdomos tik nuotoliniu būdu.

„Nuo to kentėtų ir studijų kokybė. Tad reikalavimas yra normalus, jį turi vykdyti studentai“, – sakė D. Žalimas.

www.lrt.lt

lrt logo



REDAKCIJA REKOMENDUOJA