Nostalgija miesto laikrodžiui neblėsta

Utena
Kai kurie anykštėnai norėtų, kad Anykščiuose Antano Baranausko aikštė atrodytų, kaip šioje prieš tris dešimtmečius darytoje fotografijoje.
Anykščių Anykšta Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Portalui anyksta.lt pasidalinus socialiniuose tinkluose paviešinta prieš tris dešimtmečius daryta fotografija, kurioje užfiksuota centrinė Anykščių miesto aikštė, skaitytojus užplūdo nostalgiški jausmai – žmonės ragina į aikštę grąžinti anksčiau čia stovėjusį laikrodį.

Paragino nesižvalgyti į praeitį

„Nesakau, kad laikrodžio mieste nereikia. Gal jo ir reikia, kažkur jis galėtų būti įmontuotas, bet kad vėl į aikštę grąžinti tokį patį – tikrai ne“, - reaguodama į komentarus, apie laikrodžio sugrąžinimą į centrinę miesto aikštę, sakė Anykščių rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė.
Vyriausioji architektė D. Gasiūnienė svarstė, kad šioje vietoje „įsijungė" žmonių nostalgija seniems laikams, ragino nesižvalgyti į praeitį bei pažiūrėti, kaip miestų centrai yra tvarkomi visame pasaulyje.
„Gyvenime yra dvi pusės – praeitis ir ateitis. Į kurią pusę žiūri, vadinasi, kitai rodai nugarą. Reikia pasirinkti. Žmonėms, nesakau, kad daugumai, kažkaip nostalgija yra tai praeičiai. Gal dėl to, kad tuo metu žmonės buvo geresnės sveikatos, jaunesni. Siūlyčiau labiau žiūrėti į ateitį – kur link juda pasaulis, kaip viskas daroma. Šiaip tokių simbolių šiais laikais nebestatoma, daugiau dirbama su erdve, kad ten būtų jauku būti, o ne žiūrėti į kažką“, - kalbėjo D.Gasiūnienė.

Paminklas Laisvei varo į depresiją

Komentatoriai siūlo laikrodį įrengti vietoje paminklo Laisvei, kuris buvo pastatytas buvusio Anykščių rajono mero Sauliaus Nefo iniciatyva. Skulptorius, profesorius Romualdas Inčirauskas viename iš komentarų pastebėjo, kad paminklas Laisvei stovi netinkamoje vietoje, o laikrodis miestui yra reikalingas.
„Jis galėtų stovėti nuošaliau, pavyzdžiui, kapinėse ar kitoje su tremtimi ir tautos kančia susietoje vietoje, pavyzdžiui, geležinkelio stotyje ar panašiai. Miesto centre turėtų būt kažkas didingesnio, iškilmingesnio, linksmesnio, susieto su Anykščiais. O dabar esantis paminklas kelia liūdesį, varo į depresiją, ypač tai jaučiama miesto švenčių metu. O laikrodis tikrai tiktų, daugelyje save gerbiančių miestų tai yra kaip būtinybė“, - pastebėjo profesorius R.Inčirauskas.

Palaiko idėją laikrodį įrengti prie autobusų stoties

Apie miesto laikrodį savo nuomonę išsakė ir buvęs Anykščių rajono meras Leonas Alesionka.
„Mano tėvas šitam laikrodžiui darė dekoratyvinį stogelį iš varinės skardos. Tačiau tas pilnas plaukiojančių rūdžių vanduo ir nuo jų rudas paminklo apačios akmuo man nei nostalgijos, nei noro grąžinti į buvusią vietą nekelia. O štai idėją pastatyti prie autobusų stoties palaikyčiau. Tik pačius laikrodžius reikėtų sukurti iš naujo, originalius. Kam kartoti kitus miestelius?“, - sakė L.Alesionka.

Diskusijos apie laikrodžio sugrąžinimą – nesąmonės

Prieš tris dešimtmečius darytą Anykščių miesto centrinės aikštės nuotrauką į socialinius tinklus įkėlęs muziejininkas Raimondas Guobis, paklaustas, ar reikėtų į aikštę grąžinti laikrodį, kalbėjo: „Nežinau, gal jo ir reikia, tik ne toje pačioje vietoje. Aikštė jau sutvarkyta, kam diskutuoti kažkokias nesąmones“.
R.Guobis sakė, kad pats, vaikščiodamas Anykščių miesto gatvėmis, laikrodžio nepasigenda.
„Kai būnu Vilniuje ir matau tuos gražius laikrodžius, man visai gražu. Galvoju, kad laikrodį kur nors mieste galėtų pakabinti kokia nors privati kompanija – tai būtų ir gražu, ir smagu“.

Buvęs rajono meras apgavo

Vienas iš Anykščių miesto laikrodžio projektuotojų, architektas Vidmantas Kavaliauskas prisiminė, kad iš centrinės miesto aikštės išmontuotą laikrodį buvo planuota statyti kitoje vietoje.
„Buvęs Anykščių rajono meras Saulius Nefas apgavo. Sakė, kad iš aikštės išmontuotą laikrodį pastatys kitur, prašė surasti vietą, buvo kalbama, kad laikrodį būtų galima pastatyti prie autobusų stoties ar kažkur miesto centre, bet taip ir liko. Komunalininkai laikrodį išmontavo ir numetė patvory“, - kalbėjo V.Kavaliauskas.

Netiki, kad iš laikrodžio kas nors likę

Architektas pasakojo, kad apie išmontuotą laikrodį ne kartą teiravosi UAB Anykščių komunalinis ūkis direktoriaus Kazio Šapokos, tačiau tiesaus atsakymo, kur dabar jis galėtų būti, nesulaukė.
„Prieš kelias dienas buvau susitikęs UAB Anykščių komunalinis ūkis direktorių K. Šapoką ir paprašiau pasidomėti, gal tas laikrodis dar kažkur yra pas juos. Kreipiausi dėl to į jį ir seniau. Sakė žiūrėjom, bet nėra. Bet ten iš vario keturios detalės, laikiusios laikrodžio kepurę, svėrė tikrai apie 20 kilogramų. Tai brangūs dalykai, dar buvo ir bronzos, todėl mažai tikiu, kad kažkas likę. Aš pats važiavau į Gruziją akmenų, kad išpjautų. Daug įdėta darbo. Gaila gaila...“, - kalbėjo V.Kavaliauskas.

Siūlė dėl laikrodžio išsaugojimo kovoti

Architektas V.Kavaliauskas pasakojo, kad Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D.Gasiūnienė anksčiau jam yra sakiusi, kad jis be reikalo nekovojo dėl miesto laikrodžio išsaugojimo.
„Na, bet ką aš ten stovėsiu apsikabinęs ir prisirišęs prie laikrodžio, juoksis žmonės“, - kalbėjo V.Kavaliauskas.
Architektas pasakojo, kad įrengiant miesto laikrodį tarp „Puntuko“ viešbučio ir miesto aikštės yra įrengta šachta su varikliais.
„Taip nesiskaityti su investicijomis...“, - piktinosi architektas.

Laikrodį pakeitė paminklas

Kada tiksliai Anykščiuose buvo pastatytas miesto laikrodis, niekaip negalėjo prisiminti nei Anykščių rajono savivaldybės architektai, nei muziejininkai. Architekto V.Kavaliausko duomenimis, miesto laikrodis aikštėje laiką pradėjo skaičiuoti 1987-1988 metais.
Vietoje išmontuoto miesto laikrodžio 2002 metų rugsėjo 19 dieną buvo atidengtas paminklas Laisvei, kurio autorius yra skulptorius Vladas Vildžiūnas. Paminklas pastatytas greta tos vietos, kur sovietinės okupacijos metais buvo išniekinami nukautųjų partizanų kūnai.

Robertas ALEKSIEJŪNAS