Norima grįžti prie laisvo judėjimo Šengeno erdvėje

Vilnius
Asociatyvi Susisiekimo ministerijos nuotr.
Reporteris Monika Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Būtina netrukus atkurti laisvą judėjimą Šengeno erdvėje ir stiprinti jai priklausančių šalių tarpusavio pasitikėjimą, įsitikinęs Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komitetas.

Ketvirtadienio vakarą komiteto patvirtintoje rezoliucijoje europarlamentarai reiškia susirūpinimą dėl poveikio gyventojams ir verslui, daugeliui ES šalių įvedus patikras ar apribojimus pasienyje. Jie pabrėžia, kad laisvas judėjimas Šengeno erdvėje yra vienas iš pagrindinių Europos vienijimosi pasiekimų, todėl būtina jį atkurti greitai, koordinuotai ir iki galo.

Komiteto nariai reikalauja, kad ES valstybės švelnintų judėjimo apribojimus tokiu pat mastu, kokiu mažinamos ir kitos COVID-19 plitimo ribojimo priemonės. Jų teigimu, regioninės priemonės būtų tinkamesnės nei visuotinis judėjimo ribojimas: ten, kur visuomenės sveikatos padėtis pastebimai pagerėjo, ribojimai galėtų būti naikinami.

Kartu europarlamentarai ragina parengti Šengeno erdvės atkūrimo planą, kuris leistų užtikrinti, kad laikini ribojimai netaptų pusiau nuolatiniais. Taip pat siūloma parengti nenumatytų atvejų planą, skirtą situacijai, jei prasidėtų antroji viruso banga.

„Šengeno erdvė dar niekada nepatyrė tokios pandemijos. Griežtai smerkiu vienašališkus ar neproporcingus ES valstybių veiksmus, kuomet jos įvedė pasienio su kita ES valstybe apribojimus be tinkamos komunikacijos ar aiškaus laikotarpio. Visi veiksmai, skirti atkurti visavertį Šengeno erdvės veikimą, turi būti koordinuojami ES lygiu ir nediskriminaciniai“, – pažymėjo Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto pirmininkas ir pranešėjas Juan Fernando López Aguilar (Socialistai ir demokratai, Ispanija).

Kartu EP nariai ragina svarstyti priemones, skirtas sustiprinti ES valstybių tarpusavio pasitikėjimą, todėl kviečia Europos Komisiją parengti Šengeno erdvės valdymo reformą. Europarlamentarai taip pat ragina sustiprinti pastangas plėsti Šengeno erdvę, kad prie jos galėtų prisijungti Bulgarija, Rumunija ir Kroatija. Be šių šalių, Šengeno erdvei iš ES narių nepriklauso Kipras ir Airija. Savo ruožtu keturios ES nepriklausančios šalys – Islandija, Norvegija, Šveicarija ir Lichtenšteinas – yra prisijungusios prie Šengeno erdvės.

Rezoliucija komitete (53 balsai už, 6 prieš, 6 susilaikė) priimta po gegužę surengtos diskusijos. Europarlamentarai dėl jos turėtų balsuoti birželio 17–19 d. rengiamoje EP plenarinėje sesijoje.