Angle down Atgal

Nobelio taikos premija paskirta Etiopijos premjerui Abiy Ahmedui

Šių metų Nobelio taikos premija atiteko Etiopijos premjerui Abiy Ahmedui (Abijui Ahmedui), penktadienį paskelbė Norvegijos Nobelio komitetas.

A. Ahmedas 100-ąja Nobelio taikos premija pagerbtas „už savo pastangas pasiekti taiką ir tarptautinį bendradarbiavimą, ypač – už savo ryžtingą iniciatyvą išspręsti pasienio konfliktą su kaimynine Eritrėja“.

Po 1998–2000 metų karo tarp šių šalių beveik 20 metų prie sienos truko karinė aklavietė, bet pernai buvo pasirašytas taikos susitarimas.

Prieš laureato paskelbimą buvo intensyviai spėliojama, kas gaus šių metų premiją, kuriai buvo nominuoti 223 asmenys ir 78 organizacijos. Lažybininkai pergalę prognozavo švedų paauglei, klimato aktyvistei Gretai Thunberg (Gretai Tunberg).

Pagal Nobelio fondo taisykles trumpieji nominuotųjų sąrašai turi būti laikomi paslaptyje 50 metų.

Pernai šios premijos laureatais buvo paskelbti jazidų aktyvistė Nadia Murad ir Kongo chirurgas Denisas Mukwege (Denisas Mukvege), apdovanoti už kovą su lytine prievarta viso pasaulio konfliktų zonose.

Šiųmetinis Nobelio premijų sezonas prasidėjo pirmadienį, kai buvo paskirta medicinos premija. Ji atiteko ląstelių reakciją į deguonį tyrinėjantiems mokslininkams britui Peteriui J. Ratcliffe'ui (Piteriui Dž. Ratklifui) ir amerikiečiams Williamui G. Kaelinui (Viljamui Dž. Kilinui) bei Greggui L. Semenzai (Gregui L. Semenzai).

Antradienį buvo paskelbti fizikos premijos laureatai. Jais tapo trys Visatos evoliuciją tyrinėjantys mokslininkai: JAV ir kanadiečių fizikas Phillipas Jamesas Edwinas Peeblesas (Filipas Džeimsas Edvinas Piblsas), šveicarų astrofizikas Michelis Mayoras (Mišelis Majoras) ir šveicarų astronomas Didier Queloz (Didjė Kelo).

Trečiadienį Nobelio chemijos premija buvo paskirta amerikiečiui Johnui Goodenoughui (Džonui Gudinafui), anglui M. Stanley Whittinghamui (M. Stenliui Vitingamui) ir japonui Akirai Yoshino (Akirai Jošinui) „už ličio jonų baterijų sukūrimą“.

Ketvirtadienį buvo įteiktos dvi Nobelio literatūros premijos. 2018-ųjų premija atiteko lenkų rašytojai Olgai Tokarczuk (Olgai Tokarčuk), o šių metų - austrų rašytojui Peteriui Handke (Pėteriui Handkei). Buvo paskelbti dvejų metų laureatai, nes praėjusių metų premijos paskyrimas pirmą kartą per 70 metų buvo atidėtas kilus priekabiavimo skandalui.

Pirmadienį, spalio 14-ąją, paaiškės paskutinis, ekonomikos premijos laureatas.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite