REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2019 m. Rugpjūčio 23 d. 11:46

Nigerijos pilietis už įkalinimą Lukiškėse Lietuvos pareikalavo 50 tūkst. eurų

Vilnius

Edvard Blaževič nuotr.

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


95927

Prieš uždarant Lukiškių kalėjimą buvo galima juokauti, kad įkalinimo sąlygomis Lukiškės prilygsta tik Afrikos kalėjimams. Pasirodo, kad toks anekdotas būtų buvęs netikslus – net afrikiečiams įkalinimas Lukiškėse tolygus kankinimui.

Prieš keletą metų į Lietuvą studijuoti atvykęs Nigerijos pilietis Taiwo Stephen Adeliyis (gim. 1974 m.) kartu su savo tautiečiu Sodiq Olashile Adeniranu (gim. 1991 m.) dar 2015 m. lapkritį įkliuvo policijai, kai Vilniaus prekybos centruose „Panorama“ ir „Akropolis“ pabandė išgryninti 34 500 eurų netikrų banknotų. Pareigūnų sučiupti vyrai buvo suimti ir uždaryti Lukiškėse.

Gyvenimas vieninteliame Lietuvos kalėjime T. S. Adeliyui įspūdžio akivaizdžiai nepadarė – į Mykolo Romerio universitetą studijuoti atvykęs nigerietis įsitikinęs, kad jo kalinimo sąlygos buvo tokios prastos, jog Lietuvos valstybė turi jam atlyginti 50 tūkst. eurų dydžio žalą.

Nuo 2016 m. vasario iki 2018 m. spalio Lukiškėse laikytam afrikiečiui užkliuvo kone viskas – kameros plotas buvo per mažas, pačioje kameroje gyventi teko keturiese, maistas buvo neskanus ir mažavertis, buvo šalta, drėgna ir tamsu, ramybės nedavė graužikai ir tarakonai. T. S. Adeliyis taip pat skundėsi, jog sąlygos, kuriomis jam teko naudotis tualetu ir dušu, žeidė jo orumą ir privatumą.

Tokį afrikiečio skundą išnagrinėjo Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT). Bylą nagrinėjusi teisėja Iveta Pelienė konstatavo, kad Lukiškių administracija išties nesivadovavo įstatymais, kai 15 dienų Nigerijos piliečiui neužtikrino minimalaus 3,6 kvad. metrų gyvenamojo ploto, taip pat 357 dienas neužtikrino privatumo naudojantis sanitariniais mazgais, todėl T. S. Adeliyui išties buvo padaryta žala.

Tačiau jos dydis kalinį turėtų nuliūdinti – atsižvelgus į šalies ekonominę padėtį, jau suformuotą praktiką panašiose bylose ir tai, kad Nigerijos piliečiui tekęs gyvenamasis plotas buvo vos vos mažesnis už minimalų (3,54 kvad. metro), T. S. Adeliyo patirti nepatogumai įvertinti vos 400 eurų.

Tokį sprendimą dabar Vilniaus pataisos namuose kalintis afrikietis dar gali skųsti aukštesnei instancijai.

Apmulkinę bankus švaistėsi pinigais

Teisėsaugai Nigerijos piliečiai įkliuvo tuomet, kai 2015 m. lapkričio 20–22 dienomis Vilniuje, prekybos centruose „Akropolis“ ir „Panorama“, pabandė išgryninti didelį skaičių padirbtų pinigų. Vyrai turėjo 69 padirbtus 500 eurų banknotus – iš viso 34 500 eurų, – tačiau kada ir kaip jie gavo šiuos padirbtus pinigus, istorija nutyli. Tikėtina, kad atsivežė iš Olandijos, – apie tai byloja itin gera padirbtų pinigų kokybė.

Per šias tris dienas T. Adeliyis, S. Adeniranas ir dar vienas nigerietis, kurio atžvilgiu byla buvo išskirta, stengėsi nelegalius pinigus paversti legaliais – minėtuose prekybos centruose priduodavo juos į Šiaulių banko ir DNB banko bankomatus, o šias operacijas pakartojo ne vieną, bet keliolika kartų. Ne visus padirbtus banknotus bankomatai priimdavo, tačiau priėmė nemažą dalį, o į nigeriečių sąskaitas pakliuvę pinigai ten neužsigulėdavo – būdavo išgryninami.

Nors dalį pinigų pavyko susigrąžinti, nelegaliai praturtėję Nigerijos „princai“ ėmėsi švaistytis lengvais pinigais – prisipirko kompiuterių ir telefonų.

Tačiau „verslo planas“, kaip ir buvo galima tikėtis, nigeriečiams smogė bumerangu – paaiškėjus, kad į bankomatus buvo įnešti padirbti pinigai, domėtis sukčiais ėmė policija, o nusikaltimo gijos galiausiai atvedė pas studentus iš Nigerijos. Tačiau abu vyrai dievagojosi, kad net nepažįsta vienas kito, o apie padirbtus pinigus nieko nėra girdėję, nors visos bankinės operacijos buvo vykdytos naudojantis jų kortelėmis.

Tiesiog namuose policijos areštuotas S. Adeniranas teisinosi, kad paprasčiausiai pametė savo banko kortelę, o ja greičiausiai pasinaudojo kažkas kitas, kas ir išgrynino padirbtus pinigus. „Norėjau čia pradėti savo verslą, paremti Lietuvos ekonomiką, o ne ją žlugdyti. Nežinau, kodėl kaltinate mane“, – teisme teisinosi nigerietis. Panašiai gynėsi ir T. Adeliyis, painiai aiškinęs, kad jo kortele galėjo pasinaudoti iš Baltarusijos į Lietuvą studijuoti atvykęs ir kartu apsigyvenęs jo tautietis Emanuelis, kuriam jis buvo kelis kartus davęs savo kortelę ir pasakęs PIN kodą, kad kolega iš Nigerijos galėtų nusipirkti kebabų. Nors T. Adeliyis teigė su Emanueliu netgi keliavęs į Olandiją, kur dabar dingęs mistinis draugas, nigerietis teigė nežinantis.

Tačiau įkalčių prieš pralobti bandžiusius vyrus netrūko – vykstant tyrimui viename prekybos centrų buvo gauta netgi nuotrauka, kurioje matyti, kaip juodaodis vyras bando įnešti į bankomatą padirbtus pinigus. Bet tiek vienas, tiek kitas kaltinamasis gynėsi, kad šioje nuotraukoje bet kas, tik ne kuris nors iš jų.

Nigeriečius demaskavo ir tai, kad S. Adeniranas, kuris, kaip pats teigė, yra išlaikomas tėvų ir per mėnesį išlaidoms turi apie kelis šimtus eurų, vienu metu turėjo atliekamus 800 eurų, už kuriuos nusipirko telefoną „iPhone“ ir „Apple“ kompiuterį. Tačiau pats nigerietis ir tam turėjo pasiteisinimą – esą šių daiktų jam labai reikėjo, todėl paprašė tėvų, kad šie paremtų labiau nei įprastai.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA