Angle down Atgal

Nidos meno kolonijoje atidaroma paroda „Jūros veidrodis“

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje sekmadienį atidaroma paroda „Jūros veidrodis“ (Žalčio pasaka), veiksianti kaip intervencija, pranašystė ir radijo žurnalas.

Iki vasaros pabaigos truksiančioje parodoje eksponuojami lietuvių ir užsienio menininkų darbai atsigręš į jūrą ir tarpkultūrinę mitologiją, gretindami juos su šiandienos aktualijomis.

„Jūros veidrodis“ - tai polifoninė parodos pavidalo pranašystė, intervencijų serija ir radijo žurnalas, kuruojamas „The Many Headed Hydra“ (Daugiagalvės hidros) kolektyvo. Atsigręždama į jūrą kaip į veidrodį, o į žaltį kaip į apgaviką, daugiagalvė hidra šįkart išnyra Nidos meno kolonijoje, kad iš kraštovaizdžio, kūno ir galios susikirtimų supintų naują pasaką.

„Jūros veidrodis“ meta iššūkį įsitikinimui, kad jūra yra tik paviršius, kuriuo žvilgsnis pasiekia horizontą. Atsigręžti į jūros veidrodį reiškia judėti gilyn ir pripažinti egzistuojant skirtingus laiko ir erdvės matavimus - parodoje orakulai byloja, kad Pietų ir Šiaurės dykumų peizažus - džiūstančią Aralo jūrą ir Kuršių nerijos Mirusias kopas - sieja anaiptol ne vien kolonijinio žemės naudojimo sukelti ekologiniai modernybės sukrėtimai.

Šie orakulai šnabžda apie žvejus iš Kazachstano ir kitų Sovietų Sąjungos vietų, po Antrojo pasaulinio karo perkeltus į Kuršių neriją tam, kad atkurtų žvejybos pramonę ir atliktų karo tarnybą. Pasitelkdami žinomą lietuvių liaudies pasaką apie Eglę žalčių karalienę - istoriją, kuri amžiams bėgant migravo iš Indijos per Kazachstaną į Lietuvą, Turkiją ir Vokietiją, - jie pasakoja apie kūno transformacijas, apie diasporas, paribių kultūras ir apie (post)militaristinį vyriškumą.

Sekdamas vingiuojančia ateities, praeities ir dabarties jūros kranto linija, „Jūros veidrodis“ viešais skaitymais, performansais ir radijo transliacija išsilieja į parodos erdvę supantį kraštovaizdį.

Kopų šokiai, kompostinio pokerio lošimai, kibernetinių orakulų pranašystės, sąmoningas sapnavimas ir gilaus laiko mitologinė programėlė pasakoja daugiaprasmes istorijas, slystančias nuo dvišako žalčio liežuvio. Pasitelkdama vaizduotę, atmintį, verbalinę ir vizualinę komunikaciją, paroda žvelgia į pasaulio vandenis kaip į istorinių topografijų ir politinių bendrysčių talpyklas.

ELTA

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite