REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Spalio 3 d. 15:46

Netradicinė pamoka bibliotekoje apie Šilalės krašto paveldą ir medžio panaudojimo galimybes

Šilalė

Reporteris SantaŠaltinis: Etaplius.lt


101688

Spalio 2 dieną Šilalės rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje renginiu „Kai prabyla medis“ paminėti Žemaitijos metai.


Foto galerija:

medzio-drozejas-d-jankauskas-800x730-40387.jpg
pranesejai-ir-renginio-vedeja-800x600-40389.jpg

Pranešimą apie Šilalės krašto kultūros paveldą skaitė Šilalės rajono savivaldybės kultūros paveldo apsaugos vyr. specialistė Jurgita Viršilienė, apie medžio prasmę, simbolius ir savo kūrybos darbus iš medžio papasakojo drožėjas Dainius Jankauskas. Šis renginys – Vaikų literatūros skyriaus iniciatyva, skirta įprasminti antro pagal dydį Lietuvos regiono – Žemaitijos – istoriją, tradicijas, kalbą ir unikalias lankytinas vietas.

Renginį vedusi bibliotekos savanorė Aušrinė Viršilaitė pasveikino susirinkusiuosius – Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos septintokus. Ji paragino mokinius būti smalsiems ir žingeidiems, nes čia jie sužinos apie gimtąjį Šilalės kraštą, jame gyvenusius, dirbusius ir kūrusius žmones, lankytinus objektus. Savanorė pristatė, kad renginys susideda iš dviejų dalių, t. y. dviejų pranešimų.

Pirmąjį pranešimą „Aš esu ta – Žemaitija“ skaitė Šilalės rajono savivaldybės kultūros paveldo apsaugos vyr. specialistė J. Viršilienė. „Jūs kiekvienas ir esate ta Žemaitija. Esame tie, kurie kuria ateitį, kurie prisimena, įprasmina ir perduoda istoriją ateities kartoms. Jūs kiekvienas galite prisidėti prie gimtojo krašto puoselėjimo tvarkant, lankant, skaitant, domintis“, – savo kalbą pradėjo viešnia.

J. Viršilienė išsamiai supažindino mokinius su Šilalės krašto istorija, kultūros paveldo objektais. Vieni jų – piliakalniai, kurių Šilalės rajone yra net 34. Būtent prie piliakalnių pradėjo kurtis pirmosios gyvenvietės, nes čia, pasak specialistės, buvo ir saugiau, ir patogiau gintis nuo kitų genčių.

Pirmąjį pranešimą paįvairino žinių patikrinimas. Mokiniai atsakinėjo į pranešėjos užduodamas klausimus. Teisingai atsakiusiųjų laukė prizai – knygutės, lankstinukai, atvirlaiškiai.Pranešėja daugiau dėmesio skyrė Medvėgalio, Bilionių, Padievaičio, Vedrių ir kitiems piliakalniams, Šilalės rajono bažnyčioms, akcentuodama Laukuvos, Didkiemio, Požerės bažnyčias ir Drungeliškės koplyčią, taip pat paminėdama ir žymius kraštiečius: Prezidentą Aleksandrą Stulginskį, lakūną Stasį Girėną, pirmojo Lietuvos muziejaus – Baublių – įkūrėją Dionizą Pošką, pirmųjų lietuviškų kalendorių leidėją Lauryną Ivinskį, kalbininką Kazimierą Jaunių. Nemažai kalbėta apie Medvėgalio ir Bilionių piliakalnių archeologinius tyrinėjimus, parodytas vaizdo įrašas.

Po J. Viršilienės pranešimo gražia žemaitiška kalba į žiūrovus kreipėsi Šilalės Dariaus ir Girėno progimnazijos auklėtinis Jonas Kėbla, kuris pasidalijo linksma istorija.

Istorinę atmintį kūrybinius darbus įprasminantis medžio drožėjas, kraštietis Dainius Jankauskas papasakojo apie savo pirmąją pažintį su medžiu. Tai įvyko prieš septynerius metus. Nuo to laiko jo darbai iš medžio tik tobulėjo, didėjo išradingumas ir įvairovė, taigi augo ir medžio panaudojimo galimybės, ir technologijos. D. Jankausko darbų – suoliukų, stogastulpių – galima rasti visame rajone.

Svečias į biblioteką atvyko ne tuščiomis. Kiekvienam vaikui jis buvo paruošęs rankų darbo suvenyrų – medinių magnetukų.Medžio drožėjas pristatė savo darbus: dubenėlius, šaukštus, suvenyrus, namų dekoracijas ir kt. Šiuos eksponatus jau nuo šiandien galima apžiūrėti Vaikų literatūros skyriuje (III a.).

Renginio dalyvius pasveikino Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius Valdemaras Jasevičius.

Dėkodama pranešėjams, gėlių įteikė Vaikų literatūros skyriaus vedėja Ona Bajorinienė.

Rima Norvilienė, Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Komunikacijos ir informacinių technologijų skyriaus vedėja, autorės nuotr.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA