Angle down Atgal

Netekome tapytojo Vincento Gečo

Eidamas 90-uosius metus, trečiadienį mirė vienas žymiausių 20 a. antros pusės lietuvių tapytojų Vincentas Gečas, pranešė Lietuvos dailininkų sąjunga.

Pasak dailėtyrininkų, šiuolaikinė lietuvių tapyba būtų sunkiai įsivaizduojama be V. Gečo įtakos. Tapytojas buvo viena svarbiausių asmenybių, savo kūryba ugdžiusių šiandienos dailininkų kartą.

Savo kūryboje Gečas pirmiausia atsiskleidė kaip socialinės tikrovės stebėtojas. Vėlyvoje kūryboje daugiau vyrauja gamtos motyvai, peizažai, natiurmortai. Gečas žinomas ne tik kaip tapytojas, bet ir kaip talentingas piešėjas, sugebėdavęs išraiškingai ir detaliai perteikti formą popieriaus lape. Pasak paties tapytojo, menas turi būti išraiškingas. Tai svarbiausia jo funkcija.

Visgi tikroji Gečo tapybos jėga yra spalvos. Jis vienas talentingiausių koloristų šiuolaikinėje lietuvių tapyboje, nebijojęs eksperimentuoti ant drobės.

Dailininkas gimė 1931 m. Mažeikiuose. Studijavo dabartinėje Vilniaus dailės akademijoje. Ten 1970 m. apsigynė profesoriaus vardą. Jam, vienam iš nedaugelio Lietuvos tapytojų, buvo suteikta galimybė stažuotis už Lietuvos ribų (Italijoje – 1963-1964 m.).

1969-1982 m. dirbo Vilniaus dailės akademijos rektoriumi. 1968 m. apdovanotas Lietuvos Respublikos valstybine premija už meninę veiklą bei nuopelnus. 1974 m. V. Gečui suteiktas Lietuvos Respublikos nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas. Nuo 1959 m. savo darbų pristatymus yra rengęs ne tik Lietuvoje, bet ir Italijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Estijoje, Rusijoje.

Menininko drobių yra įsigiję Lietuvos meno muziejai, Maskvos Tretjakovo galerija, mokslo ir meno įstaigos, privatūs kolekcininkai iš Olandijos, JAV, Kanados ir kitų šalių.

Nuoširdžią užuojautą tapytojo, buvusio Vilniaus dailės akademijos rektoriaus Vincento Gečo artimiesiems Seimo ir savo vardu reiškia Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

„Vincento Gečo tapybos darbai apskriejo visą pasaulį, kartu nešdami ir Lietuvos vardą. Jo darbai liks neatsiejami nuo šiuolaikinės lietuvių tapybos istorijos. Reiškiu nuoširdžią užuojautą“, – teigia parlamento vadovas.

Šią sunkią netekties akimirką Seimo pirmininkas Vincento Gečo artimiesiems ir kolegoms linki stiprybės.

*****

Vincento Gečo pašarvojimo ceremonija vyks birželio 18 d., ketvirtadienį, 16.00 val. Olandų g. 20, pirmojoje salėje. Urna išnešama birželio 19 d., penktadienį, 15.00 val.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite