REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2019 m. Spalio 28 d. 16:28

Neskaidrus IAE aukcionas? Kad vokiečiai pirktų, radioaktyvią prekę galėjo net išvalyti

Vilnius

Dominyko Griežės nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


104746

Aukcioną paderins, kaip reikia, dokumentais pasirūpins, o vamzdelius dar ir išvalys, jei vokiečiams bus pernelyg užteršti – tokios didelį rezonansą sukėlusio Ignalinos atominės elektrinės (IAE) rengto aukciono detalės aiškėja Panevėžio apygardos teismui nagrinėjant baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai pateikti dviem buvusiems IAE vadovams ir lietuviams verslininkams.

Įtariama, kad IAE vadovybė ir lietuviai verslininkai surengė neskaidrų aukcioną, kurio metu už daugiau nei 1,5 mln. eurų pardavė kelis tūkstančius tonų užteršto vario iš anksto sutartam pirkėjui iš Vokietijos.

Teismui ėmus klausytis slapta įrašytų pokalbių tarp teisiamųjų ir kitų asmenų, aiškėja, kad aukcionas išties galėjo vykti tendencingai, sudarant konkrečiam pirkėjui reikiamas sąlygas ir netgi pagelbėjant pasiruošti konkursui.

Aukcionas – su žinomu laimėtoju

Teisėsauga IAE susidomėjo po 2014 m. surengto aukciono, kurio metu elektrinė Vokietijos bendrovei „Sypra“ pardavė 2 tūkst. tonų varinių vamzdelių, užterštų radioaktyviomis medžiagomis. Dabar teisme bandoma įrodyti, kad aukcionas vyko neskaidriai – laimėtojas buvo iš anksto žinomas ir visas aukcionas surengtas tik dėl akių, o „Sypra“ panaudotus vamzdelius įsigijo už toną mokėdama itin mažai – 781,9 euro, kai rinkoje vidutinė neužteršto vario tonos kaina svyravo apie 3,8 tūkst. eurų.

Prokurorams įtarimų sukėlė tai, kad Vokietijos bendrovė turėjo išsivežti pirkinį nevalytą, tačiau po aukciono atominės elektrinės teritorijoje buvo sumontuota įranga užterštiems vamzdeliams valyti.

Vėliau paaiškėjo ir daugiau šios istorijos aplinkybių – Konkurencijos taryba STT prašymu atliko tyrimą ir nustatė, kad antroji aukciono dalyvė, bankrutavusi bendrovė „Norvesta“, buvo sudariusi su „Sypra“ sutartį ir greičiausiai dalyvavo tik dėl akių. Už kartelinį susitarimą abiem bendrovėms buvo skirtos daugiau nei 27 tūkst. eurų baudos.

Įtariama, kad šio surežisuoto aukciono dalyviai buvo atominės elektrinės vadovybė ir naudos sulaukę verslininkai – kaltinimai dėl piktnaudžiavimo ir neteisėto disponavimo branduolinėmis ar radioaktyviosiomis medžiagomis pateikti buvusiems IAE vadovams Osvaldui Čiukšiui ir Dariui Janulevičiui – 2018 m. vasarį iš IAE generalinio direktoriaus pareigų pasitraukęs D. Janulevičius šiuo metu vadovauja savo įkurtai bendrovei.

Kaltinimai pateikti ir buvusiam IAE Komercijos skyriaus vadovui Laurui Pusliui, galimai derinusiam aukciono sąlygas, Vokietijos piliečiui Peteriui Zivui, taip pat verslininkams Kęstučiui Norvaišui ir Giedriui Bakučiui. Pastarasis verslininkas, Lietuvoje buvęs įgaliotu aukcioną laimėjusios „Sypra“ atstovu, turi gan spalvingą praeitį: anksčiau bendrovei „Inkolit“ vadovavęs G. Bakutis šioje bendrovėje prekiavo prabangiais automobiliais, tačiau galėjo imtis sukčiavimo – kad išvengtų PVM, klastojo automobilių dokumentus, dabar verslininko kaltę prokurorai bando įrodyti kitoje byloje, nagrinėjamoje sostinėje.

Prokurorai įtaria, kad tiek buvę IAE vadovai, tiek verslininkai ir vokietis veikė organizuotai – abi pusės derino savo veiksmus ir stengėsi, kad aukcionas pavyktų, o jį laimėtų tinkama bendrovė. Ar IAE atstovams už tai buvo pažadėtas koks nors atlygis iš aukcioną laimėjusios bendrovės, duomenų nėra.

Be baudžiamosios bylos, prokurorai į teismą kreipėsi ir su civiliniu ieškiniu, prašydami apginti viešąjį interesą ir pripažinti negaliojančiu IAE organizuotą aukcioną, kurio metu elektrinė pardavė radioaktyvius varinius vamzdelius Vokietijos bendrovei. Šiame ieškinyje įvardijama 1,564 mln. eurų suma.

Per daug užteršti? Išvalysime

Pirmadienį šią bylą nagrinėjančiame Panevėžio apygardos teisme buvo klausomasi slapta įrašytų telefoninių pokalbių, kurių metu kaltinamieji ir greičiausiai kiti asmenys aptarinėjo su organizuotu aukcionu susijusius rūpesčius ir problemas.

Dėl įrašų kokybės, konteksto trūkumo, kai kurių pokalbių rusų kalba ir specifinių žinių apie atominės elektrinės veiklą sunku objektyviai įvertinti, ar įrašuose įamžinti asmenys tiesiog kalbėjosi darbiniais reikalais, ar svarstė, kaip apeiti įstatymus ir taisykles Vokietijos bendrovės naudai – tai įvertins bylą nagrinėjantis teisėjas Evaldas Vanagas.

Tačiau kai kurios pokalbių nuotrupos išties kelia klausimų, ar aukcionas vyko skaidriai – iš pagarsintų pokalbių girdėti, kaip, atominėje elektrinėje sulaukus oficialaus vokiečių rašto, neoficialiai ir familiariai tariamasi, kaip paspartinti vykstančių procesų eigą. „Iš mūsų pusės viskas pasirašyta, laukiame dokumentų iš jūsų pusės“, – viename pokalbių teigia neįvardytas dalyvis.

Kituose pagarsintuose pokalbiuose galimai buvo tartasi, ką daryti dėl painios dokumentacijos ir potencialių pirkėjų iš Vokietijos nerangumo bei nesugebėjimo parengti reikiamus dokumentus – neįvardiyi pokalbio dalyviai tarėsi, ar nevertėtų padaryti dalies darbo už Vokietijos bendrovę. „Galime apsimesti, kad bendradarbiaudami davėme išvadą jiems“, – apie spragą, atsiradusią dėl trūkstamų techninių dokumetų, kalbėjo vienas neįvardytas asmuo.

Vienas pokalbis itin išsamiai atskleidė IAE dirbusių asmenų ir galimai vokiečiams padėti norėjusių Lietuvos verslininkų bėdas – rūpestį kėlė nuostata, kad užteršti variniai vamzdeliai „paskirties valstybėje“ turėjo neviršyti nustatyto užterštumo lygio. Iš pokalbio galima suprasti, kad Vokietijoje šie užterštumo lygiai didelių rūpesčių nekėlė, tačiau iš Lietuvos radioaktyvių vamzdelių atsakingos tarnybos paprasčiausiai nebūtų leidusios išvežti, jei šių užterštumas viršytų leistinas normas.

Gan ilgo pokalbio metu neįvardyti asmenys aptarinėjo, kaip reikėtų elgtis susiklosčiusioje situacijoje. Kalbėta ir apie tai, kad galima pagelbėti pirkėjui – patiems išvalyti vamzdelius, jei šie viršytų leistinas taršos normas. „Iš principo galima padaryti patenkančiu į normą“, – sakė vienas iš neįvardytų asmenų.

Tikėtina, kad lietuviai taip siekė parduoti Vokietijos bendrovei varinius vamzdelius, kad išties patys ėmėsi jų valymo – kaip minėta, jau po aukciono atominės elektrinės teritorijoje buvo sumontuota įranga radioaktyviems vamzdeliams valyti.

Kišo pagalius į ratus

Iš teisme pagarsintų pokalbių aiškėja ne tik tai, kaip buvo derinamas aukcionas, bet ir kliūtys, su kuriomis galėjo susidurti teisiamieji, dirbę IAE, ir jiems galimai talkinę verslininkai. Kad aukcionas galėjo vykti neskaidriai ir apeinant taisykles, galima suprasti iš vieno įrašyto telefoninio pokalbio, kuriame neįvardyti asmenys tariasi dėl padidėjusio dėmesio aukciono sąlygoms ir nepatogių klausimų : pokalbio, kuriame netrūko keiksmų, metu ieškota galimų kliuvinių ir interesų grupių, kurios gali kišti pagalius į ratus. „Ieško šiknoje sliekų“, – taip vienas iš pokalbio dalyvių įvertino priekabų dėmesį aukciono procesams.

Vienas iš pokalbio dalyvių taip pat teigė, kad kiti su IAE susiję ir aukštas pareigas užimantys asmenys greičiausiai turi informacijos apie rengiamą aukcioną, kurio laimėtojas galėjo būti žinomas iš anksto. „Kas čia galėjo pačiulbėti, neįsivaizduoju“, – svarstė neįvardytas asmuo.

Pokalbio metu taip pat buvo pripažinta, kad IAE dirbantys asmenys ir lietuviai verslininkai padarė viską, ką galėjo, kad pirkimo procesai vyktų pagal jų planą. „Padarėm, ką galėjom, savo lygyje daugiau neįmanoma padaryt. Aš per galvą nepersiversiu“, – pokalbio metu teigė vienas asmuo.

„Generolas“ informuotas

Iš įrašytų pokalbių aiškėja, kad apie į teismą atvedusią situaciją galėjo žinoti ir buvę IAE vadovai – O. Čiukšys ar D. Janulevičius. Pokalbių metu nuolatos minimas „generolu“ ir „generaliniu“ vadinamas asmuo, taip greičiausiai įvardijant IAE generalinį direktorių.

„Generolas informuotas“, – vieno pokalbio apie varinius vamzdelius ir jų duomenis metu pareiškė neįvardytas asmuo, taip informavęs pašnekovą, kad valdžia žino apie vykstančius procesus.

Kuris nors „generolas“ galimai išties buvo suinteresuotas sėkminga aukciono baigtimi. Bylos metu buvo pagarsintas vienas pokalbis, kurio metu greičiausiai vienas iš IAE vadovų tariasi su elektrinėje dirbusia teisininke dėl vamzdelių aukciono – pokalbio metu teisininkė perspėjo pašnekovą, kad aukcionas – sudėtingas, viena bendrovė jau buvo sulaukusi bylos dėl panašios situacijos, į kurią vėliau pakliuvo IAE.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png



REDAKCIJA REKOMENDUOJA