REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2018 m. Rugpjūčio 12 d. 11:25

Neregių plaukimo inventorius – ir trenerių fantazijos reikalas (vaizdo įrašas)

Lietuva

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


48458

Specialios lazdos, skirtos įspėti neregį plaukiką apie artėjančią baseino sienelę. Aklinai užtamsinti plaukimo akiniai, užkertantys galimybę prasiskverbti menkiausiam šviesos blyksniui. Visa tai – Lietuvos neįgaliųjų plaukimo rinktinės bagaže, atkeliavusiame į Europos čempionatą Dubline. Kitaip nei plaukimo kepurių, glaudžių ir kito inventoriaus, masinėje gamyboje specialių lazdų ir akinių nėra, todėl sportininkai ir jų treneriai sukasi, kaip išmano ir viskuo rūpinasi patys. Tenka apsilankyti žvejybos reikmenų parduotuvėse, vaistinėse ir net automobilių remonto dirbtuvėse.


Foto galerija:

4513731360-img-3657.jpg
4513732080-img-3617.jpg
4513751440-img-3735.jpg
4513892464-img-3645.jpg
4514347760-img-3733.jpg
4514357200-img-3640.jpg
4514376768-img-3676.jpg
img-3752.jpg
img-3788.jpg
img-3791.jpg
img-3792.jpg

Lietuvos rinktinės plaukikų Edgaro Matako ir Pauliaus Ašmonto treneriai Dita Kareckienė ir Paulius Stankevičius skirtinguose Dublino baseino takelio galuose baksnoja auklėtinius lazdomis. Gretimame takelyje tą patį daro Pauliaus Ašmonto trenerė Birutė Statkevičienė, padedama Lietuvos aklųjų sporto federacijos generalinės sekretorės Neringos Paraščiuk–Balčiūnienės.

Tai – visiškai įprastas vaizdas neįgaliųjų plaukimo treniruotėse ir varžybose. Plaukikui priartėjus prie baseino sienelės, jis įspėjamas, kad laikas daryti posūkį arba finišuoti – paliečiamas lazda.

„Tai – paprasčiausias spiningo kotas, pirktas žvejybos parduotuvėje. Pats pirkau Kaune, „Akropolyje“, – šypsosi P. Stankevičius, rodydamas savo gamybos įrankį.

Pasak P. Stankevičiaus, lazdos gamyba – fantazijos reikalas. Kiekviena rinktinė turi skirtingas. Svarbu tik tai, kad lazda būtų saugi naudoti ir prieš varžybas būtų oficialiai patvirtinta čempionato teisėjų.

„Vieni naudoja meškerių kotus, kiti tiesiog pasigamina iš neregių vaikščiojimo lazdelių. Antgaliams vieni naudoja medicinines klizmas, kiti poroloną ir taip toliau. Labai saugant, ši lazda tarnauja vieną ar du sezonus. Jeigu ne – tenka keisti dažniau“, – dėsto P. Stankevičius.

Šios specialios lazdos naudojamos S11 klasėje, kurioje varžosi visi trys Lietuvos rinktinės plaukikai: E. Matakas, M. Dvylaitis ir P. Ašmontas. S11 – visiškai nematančių sportininkų klasė. Nepaisant to, šioje S11 klasėje per oficialias varžybas keliamas dar vienas griežtas reikalavimas – dėvėti aklinai tamsintus plaukimo akinius. Tam, kad per juos garantuotai neprasiskverbtų nė kiek šviesos.

Dėl to neregiai plaukikai ir jų treneriai ne vienus metus susidurdavo su ta pačia problema – tokių akinių negamino nė viena plaukimo inventoriaus įmonė. Viskuo vėl tekdavo rūpintis patiems. Dita Kareckienė su šypsena prisimena, kaip automobilių dirbtuvėse prašydavo langų tamsinimo specialistų pagalbos.

„Kartais į mane žiūrėdavo lyg būčiau ne viso proto ir klausdavo: o kams jums reikia? Bet po to, viską paaiškinus ir nuolat kreipiantis į tuos pačius specialistus, reaguodavo jau normaliau“, – sako trenerė ir džiaugiasi, kad per 2017 m. pasaulio čempionatą Meksikoje gavo dvejus gamyklinius akinius, kuriuos mūsų plaukikams padovanojo Japonijos plaukimo inventoriaus gamintojas „Swans“.

Pasak D. Kareckienės, automobilių langų tamsinimo plėvelė – vienas iš daugelio metodų, kuriuos per metų metus išbandė ji ir kolegos.

„Patys bandėme, neišėjo, todėl nutarėme atiduoti specialistams. Specialistai klijuoja, bet vis tiek tobulai neužklijuoja, nes akiniai iš vidaus nėra lygūs. Be to, anksčiau ar vėliau apsineša“, – sako trenerė.

P. Ašmonto trenerė B. Statkevičienė pasikliauna kita priemone – dažais. Neregių treneriai į šį reikalą žiūri itin rimtai, nes netinkamai užtamsinti akiniai sportininkui gali reikšti diskvalifikaciją. Kiekvieno plaukiko akinius po finišo tikrina teisėjai.

„Imu paprastus plaukimo akinius ir juos nudažau juodai. Aš naudoju automobilių dažus ir dažau dviem sluoksniais. Laukiu kol išdžius ir atidžiai patikrinu prieš šviesą, nes bet koks taškelis šviesos gali reikšti diskvalifikaciją“, – pasakoja B. Statkevičienė.

Neįgaliųjų varžybose teisėjai prieš startus tikrina ne tik lazdas ir akinius. Kaip ir sveikųjų plaukime, yra tikrinamos kepuraitės, glaudės ir plaukimo kostiumėliai. Viskas turi atitikti reikalavimus.

Europos neįgaliųjų plaukimo čempionatas Dubline vyks rugpjūčio 13–19 d. Jau pirmasdienį ant starto bokštelio kops Lietuvos rinktinės lyderis Edgaras Matakas, dalyvausiantis 50 metrų laisvuoju stiliumi rungties atrankoje. Pernai 19–metis kaunietis tapo šios rungties pasaulio čempionu.

Lietuvos plaukikų rungtys Europos čempionate:

Edgaras Matakas – 50 metrų laisvu stiliumi (S11)

Edgaras Matakas – 100 metrų laisvu stiliumi (S11)

Edgaras Matakas – 100 metrų peteliške (S11)

Mindaugas Dvylaitis – 100 metrų nugara (S11)

Mindaugas Dvylaitis – 100 metrų krūtine (SB11)

Paulius Ašmontas – 100 metrų nugara (S11)

Paulius Ašmontas – 100 metrų krūtine (SB11)



REDAKCIJA REKOMENDUOJA