Angle down Atgal

Nepriklausomos Lietuvos vaikai Joniškyje – dabar ir prieš 100 metų

Lietuvos Nepriklausomybės šimtmečiui paminėti visoje Lietuvoje ūžia pilietiškumo ir tautiškumo akcijos. Prie jų prisijungia ir jas inicijuoja jaunimas – gimęs laisvoje Lietuvoje ir pasirengęs kurti ateinančio Lietuvos laisvės šimtmečio pamatus.

Viena iš tokių jau tradicija tapusių iniciatyvų – Joniškio „Aušros“ gimnazijos mokinių kuriami įvairiausi GIS žemėlapiai: pradedant Lietuvos gamtos paminklais, baigiant Joniškio mitologiniais objektais. Vadovaujant geografijos mokytojai Giedrei Motiejuitei, tokius žemėlapius gimnazistai kuria jau nuo 2014 m., o pernai mokykloje surengta net GIS žemėlapių konferencija.

Kuo ypatingi GIS žemėlapiai?

Daugelis su GIS žemėlapiu yra susidūręs, tačiau ne visada pats tai žino. Kas yra GIS žemėlapis? Tai geografinės informacijos sistema, skirta fiksuoti, saugoti, analizuoti, valdyti ir pateikti visų tipų geografinius duomenis – susieti su konkrečiomis geografinėmis vietovėmis.

Joniškio „Aušros“ gimnazijos GIS žemėlapiai prieinami internetu per debesų technologiją. Gimnazija – viena pirmųjų mokyklų, pradėjusių naudoti šiuos žemėlapius, tačiau apskritai jie Lietuvoje jau gana populiarūs: tarkime, GIS žemėlapių pagrindu sukurtas populiarusis maps.lt.

Susitikimas su gyvąja istorija

Atsižvelgiant į „Aušros“ gimnazijos mokinių aktyvumą, regis, kiekvienas joniškietis gali būti vienaip ar kitaip susijęs su GIS žemėlapiu.

Pavyzdžiui, vienas prasmingiausių darbų yra Nepriklausomos Lietuvos vaikų Joniškio rajone, kartu su Lietuva švenčiančių jubiliejų (gimusių 1918, 1928, 1938 m.), pagerbimas sukuriant jiems atskirą žemėlapį. Jį galima rasti „Google“ paieškos laukelyje suvedus „Nepriklausomos Lietuvos vaikai ArcGIS“. Žemėlapyje sužymėtos Nepriklausomos Lietuvos vaikų gyvenamosios vietos, pateikti jubiliatų atsakymai į klausimus, parengti tam specialiai sukurta programėle. Kai kurie sutiko ir nusifotografuoti. Anot mokytojos G. Motiejuitės, jubilatų sąraše – daugiau kaip 200, todėl kalbintojų taip pat gausu: talkina gimnazijos mokytojai, įvairių klasių mokiniai, seniūnijų darbuotojai, jubiliatų artimieji.

Kaip sako, patys mokiniai, jie džiaugiasi galėdami pabendrauti su „gyvąja istorija“. Senosios kartos Nepriklausomos Lietuvos vaikai simboliškai perduoda savo istoriją naujosios kartos Nepriklausomos Lietuvos vaikams. Ir visi jubiliatai, tarsi susitarę, linki Lietuvai laisvės, o jaunimui ne emigruoti, o dirbti savo šaliai.

Vieną iš jiems pateiktų klausimų uždavėme ir projekto sumanytojoms Ievai Sinkevičiūtei ir Rugilei Martinaitytei – kas joms yra laisvė? „Kai gali tobulėti ir rasti žmonių, kurie gali padėti tobulėti“, – sako Ieva.

Akivaizdu, kad tokio didelio masto darbų neįmanoma atlikti pamokų metu, todėl moksleiviai tam skiria daug laisvo laiko, anot mokytojos G. Motiejuitės, net planuodami savo karjerą sieti su GIS žemėlapiais. Ir neveltui ši pilietinė akcija sulaukia ir įvertinimų: gimnazistai už žemėlapius ne kartą sulaukė „Hnit Baltic“ (GIS lyderė Baltijos šalyse) rengiamų konkursų apdovanojimų.

Šių žemėlapių iniciatoriai taip pat dalyvauja pilietiškumo apdovanojimuose „Tėvyne mūsų“, kurio tikslas – pristatyti šalyje vykdomas pilietines jaunimo iniciatyvas ir jų autorius, prisidedančius prie savo aplinkos ir visos šalies pokyčių. Pilietiškiausios Lietuvos moksleivių įgyvendinamos iniciatyvos kiekvieną sekmadienį rodomos LRT laidoje „Tūkstantmečio vaikai“.

Nuo žygių dviračiais iki kostiumų

Tokių pilietiškų žemėlapių esama ir daugiau. Pavyzdžiui, prieš porą metų plačiai nuskambėjęs Martyno Cibulio žygis su dviračiais, skirtas Žiemgalai ir Saulės mūšio 780 metų sukakčiai. Su draugu numynęs simbolinius 1300 kilometrų, jis savo įspūdžius aprašė žemėlapyje-istorijoje.

Vienas iš originaliausių – Ievos Narvidaitės ir Emilės Vainilavičiūtės žemėlapis „Lietuvos etnografinių regionų tautiniai kostiumai“, kuris iliustruotas tautodailininkės Aušros Petrauskienės tautiniais rūbais aprengtomis lėlytėmis.

„Žemėlapyje yra išskirtas Žiemgalos regionas ir jam būdingas kostiumas. Oficialiai Lietuvoje šio regiono neturime, bet joniškiečiai, Pakruojo, Pasvalio krašto žmonės etnokultūriškai įvardija save kaip žiemgalius ir didžiuojasi turėdami tautinį kostiumą“, – teigia G. Motiejuitė.

Jeigu esi pilietiškas ar pažįsti pilietiško jaunimo, būtinai pasidalink pilietine iniciatyva www.tevynemusu.lt – gerų dalykų negalima slėpti. Pilietiškumas išreiškiamas ne žodžiais, o darbais, kurių formos gali būti pačios įvairiausios. Štai kad ir dabar: šylant orams vis labiau norisi vykti į gamtą, tad pirmyn prie gimnazistų žemėlapių – pilietiškų maršrutų užteks visiems metams.

comment Skaitytojų komentarai (0)

Rekomenduojamas video turinys


Taip pat skaitykite