Angle down Atgal

Nemokamas mokslas kainuoja: kiek šiemet teks atseikėti norint išleisti vaiką į mokyklą?

Nemažai kalbama apie tai, kaip tinkamai paruošti vaikus mokyklai – jiems nauja aplinka kelia daug streso. Ne mažesnį nerimą patiria ir tėvai, juk jiems tenka pasirūpinti visais reikalingais mokslui daiktais, kurie kainuoja gana nemažai, ypač pirmokams.

Sąsiuviniai, pratybos, uniforma, sportinė apranga, kuprinė, priemonės kūrybai – sąrašą galima tęsti ir tęsti, priklausomai nuo tėvų galimybių. O kur dar išlaidos būreliams, pietums, klasės išvykoms. Suma dažniausiai būna keli šimtai eurų.

„Pradėjau ruoštis mokyklai nuo gegužės mėnesio. Iš Anglijos per išpardavimus sūnui pirkau sportinį kostiumą ir kedus – kartu tai kainavo apie 60 eurų. Kuprinės dar nepirkome, nes žadėjo dovanoti mokykla. Esame nusižiūrėję ir kitą, jeigu ana netyčia vaikui netiktų. Ji kainuos nuo 60 eurų“, – pasakojo pirmoko mama Lilija.

Specialistai pataria netaupyti perkant kuprinę mokiniui ir rinktis iš kokybiškų medžiagų – jos yra ir ilgaamžės, ir neiškraipo vaiko stuburo. Tiesa, į kuprinę su plačiais diržais, paminkštinimais ir patogiais skyreliais teks investuoti nuo 15 iki 90 eurų.

Lilijos žodžiais, be pratybų, kurios užsakomos per pirmąsias rugsėjo savaites, ir žadėtos kuprinės, šeima berniuko paruošimui į mokyklą jau išleido per 300 eurų.

Vienos brangiausių prekių – kanceliarinės. Joms Lilija jau yra išleidusi apie 100 eurų. Tiesa, moteris sakė, kad viską pirko po truputį ir be didelių nuolaidų: „Iš algos ir avanso kas mėnesį atidėjau po 20 eurų, pradėjau viską pirkti dar prieš gegužės mėnesį.“

Ji tikisi, kad pratybų sąsiuviniams užteks 50 eurų, šią sumą moteris jau yra atidėjusi.

Randa būdų sutaupyti

Pasak berniuko mamos, vietoje uniformos užsakymo šeimai buvo paprasčiau nupirkti trijų dalių kostiumą ir patiems prisiūti mokyklos emblemą. Uniforma ir batai kartu kainavo 100 eurų. Tiesa, mergaitiškas variantas, kaip daugelis galvoja, nebūtinai yra brangesnis – Lilijos draugė pirmokei nupirko sarafaną už 40 eurų.

Pirmoko mama priminė, kad, be uniformos, kurią sudaro tik liemenė, kelnės ir švarkas, reikalingi marškinėliai ir kiti drabužiai bei batai. Taip pat reikalinga pakaitinė avalynė ir čežutės šokiams. Viskas kartu kainuoja apie 200 eurų.

„Mums, deja, prie visų šių išlaidų dar prisidėjo pasikeisti akinukus“, – dalijosi pasiruošimo mokyklai rūpesčiais mama.

Dažnai tėvai dar leidžia pinigus pietums arba duoda kišenpinigių, kad vaikas galėtų suvalgyti bandelę ir išgerti arbatos. Lilijos žodžiais, šių išlaidų ji neplanuoja.

„Bent jau pernai, kai vaikas buvo vadinamojoje nulinėje klasėje, jis nevalgė mokyklinių pietų, maistą nešėsi iš namų. Nežinau, ar duosiu kišenpinigių pirmoje klasėje, dar tarsiuosi su kitais tėvais“, – sakė pašnekovė.

Dovanų berniukas iš tėvų gavo mobilųjį telefoną ir laikrodį.

Savivaldybės skiria paramą

Specialistai ramina: minimalus mokyklinių prekių krepšelis, palyginti su praėjusiais metais, atpigo apie 20 proc. Būtiniausių reikmenų krepšelį tėvai gali įsigyti ir už 58 eurus, skaičiuoja „Swedbank“ Finansų instituto ekspertai.

„Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai ne tik galės vaikus pigiau aprūpinti būtiniausiais reikmenimis, jie taip pat ras didesnį prekių pasirinkimą parduotuvėse. Pastebėjome, kad šįmet prekybos tinklai gerokai išplėtė mokyklinių prekių asortimentą. Didesnis asortimentas ir išaugusi konkurencija tarp prekybininkų turėjo įtakos ir mažesnėms mokyklinių prekių kainoms šią vasarą“, – „Swedbank“ išplatintame pranešime citavo instituto vadovę Jūratę Cvilikienę.

Ekonomistė atkreipė dėmesį, kad būtiniausias mokyklines prekes sunkiau besiverčiančioms šeimoms gali padėti įsigyti savivaldybių skiriama parama. Dėl jos tėvai dar prieš rugsėjo pirmąją turėtų kreiptis į savo savivaldybės Socialinės paramos skyrių.

Alfa.lt

comment Skaitytojų komentarai (1)

Taip pat skaitykite