Nemedikamentinis nuskausminimas – galimybė pamiršti ligas ir skausmus

Šiauliai
Zitos KATKIENĖS nuotr.
anonymous anonymous Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Vaikai, atvykstantys į Moters ir vaiko klinikos Vaikų skubiosios medicinos pagalbos ir intensyviosios terapijos centrą, dažnai yra varginami skausmo. O jei ir neskauda nei pilvuko, nei gerklytės, dažnai gydytojams ar slaugytojoms tenka atlikti tyrimus ar suleisti vaistų, kas taip pat sukelia skausmą. Kad skausmo ir nerimo mažieji pacientai patirtų kuo mažiau, skyriaus medikai nusprendė taikyti nemedikamentinį nuskausminimą. Tam centre kuria aplinką, artimą vaikų žaidimų kambariui, kuri padeda ne tik sumažinti patiriamą stresą, bet ir išvengti skausmo bei neigiamos patirties.

Jaukioje aplinkoje streso mažiau

Į Vaikų skubiosios medicinos pagalbos ir intensyviosios terapijos centrą atvykstančius vaikus ir jų tėvelius bei globėjus pasitinka ryškiaspalvės, nuotaikingai nuspalvintos ir įvairiaspalviais piešiniais papuoštos sienos, žaismingais piešinėliais padabintos stiklinės pertvaros, papuoštos durys ir net lubos. Centro vadovės pareigas laikinai einanti vaikų ligų ir vaikų intensyviosios terapijos gydytoja, anesteziologė reanimatologė Gitana Bykova sako, kad taip siekiama sumažinti mažųjų pacientų jaučiamą stresą, kurį vaikai patiria, vos atvykę į gydymo įstaigą.

„Pasaulio mokslininkų įrodyta, kad saugi aplinka vaikui, teigiamos emocijos, tėvų buvimas šalia veikia kaip nuskausminamieji vaistai“, - teigia G. Bykova.

Pradėjusi vadovauti centrui, gydytoja nusprendė pirmiausia keisti skyriaus aplinką. Šią mintį palaikė ir skyriaus darbuotojai. Slaugytojos nupirko specialių plaunamų lengvai dezinfekuojamų ir lengvai nuklijuojamų įvairiaspalvių lipdukų, kuriais ir papuošė kabinetų duris, sienas.

Izoliacinėje palatoje, kurioje įprastai guldomi vaikai, sergantys infekcijomis ar virusinėmis ligomis, pastaruoju metu dažniausiai gydomi COVID-19 sergantys vaikai. Palatos sienos ir durys papuoštos piešiniais. Net ir medikų „šoko“ kambariu vadinama intensyviosios terapijos palata, kurioje teikiama pagalba ūmios būklės atvejais, sienos ir net lubos papuoštos margaspalviais piešiniais. Medikai pastebi, kad daug lengviau sergantis vaikas nusiramina, kai patenka į jaukią, namus ar lopšelį-darželį primenančią aplinką.

Procedūrų kabinete – be ašarų

Mažieji pacientai pirmiausia patenka į stebėjimo palatą, kurioje yra ne tik reikalinga medicinos įranga, bet ir žaislų, knygučių. „Ir tėveliai dažniausiai turi plančetę ar išmanųjį telefoną ir sudomina vaikus bei atitraukia dėmesį nuo ligos“, - sako gydytoja.

Labai svarbus ir bendravimas, kurį užmegzti centro medikai raginami žaidimo forma. „Su vaiku stengiuosi kalbėti kaip su asmenybe, rimtai klausti ir išklausyti. Reikia ir pajuokauti. Kai skauda pilvuką, neretai paklausiu: „Gal varlytę prarijai, reikia paklausyti pilvuką“. Ir vaikas juokiasi, aiškina, kad varlių nevalgo“, - dalinasi patirtimi G. Bykova.

Manipuliacijų kabinetuose taip pat ašarų beveik nebūna. Kad procedūros vaikučiams sukeltų kuo mažiau skausmo ir neigiamos patirties, manipuliacijų kambariuose įrengti televizoriai ir rodomi populiarūs ir gerai vaikams žinomi animaciniai filmukai, kuriais vaikai greitai susidomi. Ypač vaikų mėgstami aktorės klounės Indrė Mickevičiūtės – Petrauskienės dovanoti filmukai. Aktorė ligoninės pacientams padovanojo USB laikmenose įrašytus savo personažo klounės Džildos filmukus, kuriuos žiūrėdami vaikai susipažįsta su kloune Džilda, klounados mokslu, gali pasimokyti atlikti įvairių subtilių triukų.

„Atliekant įvairias manipuliacijas procedūrų kabinetuose vaikai gali peržiūrėti šiuos nuotaikingus, pamokančius filmukus, padedančius ligoniukams nors trumpam pamiršti savo ligas, negalias ir skausmus. Pasirodo, pakanka tik nukreipti dėmesį, ir siaubą keliantis kraujo mėginio paėmimas tampa nebe toks baisus“, - sako laikinai centro vadovės pareigas einanti gydytoja G. Bykova, pasiryžusi centro pacientams taikyti nemedikamentinį nuskausminimą.