Angle down Atgal

Neliko ,,Termotaupos“ ir ,,Anykščių vario“, restruktūrizuojamas ,,Anrestas“

Neliko ,,Termotaupos“ ir ,,Anykščių vario“, restruktūrizuojamas ,,Anrestas“. Skaičiuojama, kad Anykščiai netenka 150 darbo vietų. Kurortvajumat! Kokį turistų srautą turėtume generuoti, kad kompensuotume šias netektis?

UAB ,,Anykščių varis“ ilgą laiką buvo vienintelis elektrodų gamintojas Pabaltijyje. Jau gal prieš dešimtmetį kalbėta, kad Vakarų rinką užėmus naujoms suvirinimo technologijoms mūsų įmonei bus sunku išgyventi. ,,Anykščių varis“ ėjo į Rytus, eksportavo produkciją į buvusios Tarybų Sąjungos šalis. Tačiau vis tiek įmonei atėjo galas. Jos savininkai, Izraelio verslininkai, nusprendė bendrovę likviduoti. Tad dėl ,,Anykščių vario“ liūdna, bet, regis, mirtis yra natūrali.

O prie Anykščių statybinių bendrovių ,,Termotaupos“ ir ,,Anresto“nesėkmių svariai prisidėjo ir buvusio Anykščių rajono mero Kęstučio Tubio komanda.

,,Anresto“ pirmtakas, Anykščių rajono satybinė organizacija, liaudies vadinta ,,Stroike“, veikė nuo pokario. ,,Termotaupa“ iš brolių Vitkų ir brolių Pipirų, dviejų šeimų įmonėlės, per 25-erius gyvavimo metus buvo išaugusi į solidžią įmonę, kuri klestėjimo metais turėjo daugiamilijoninę apyvartą. Bet statybininkai yra pažeidžiami. Kas iš Lietuvos statybinių organizacijų gali išgyventi be pelniningų valdiškų užsakymų? Neturiu statistikos, tačiau plika akimi matyti, kad didieji statybų pinigai sukasi valstybiniame sektoriuje. Juk privatininkai kelių, tiltų, Lajų takų nestato, mokyklų ir kultūros centrų rekonstrukcijų neužsako. Statybininkai iš esmės sėdi valdžios kišenėje.

,,Anrestas“ ir ,,Termotaupa“ iki K.Tubio laikų turėjo daug Anykščių savivaldybės užsakymų ir ne visus darbus atliko kokybiškai. K.Tubio valdymo pradžioje nuoširdžiai džiaugiausi, kad jis ėmėsi griežtos statybininkų kontrolės. Bet greitai pradėjo matytis perlenkimai - pasipylė teismai, mokėjimų stabdymai. Be diržų važiuojantį vairuotoją, sutinku, reikia bausti, bet iškart šaudyti tokio gal nereikėtų...

Valdžia negali toleruoti nekokybiško statybininkų darbo, nes rinkėjai netoleruos tokios valdžios. Bet lazda visada turi du galus. Net ir policininko lazdelė...

Aišku, dėl ,,Termotaupos“ ir ,,Anresto“ išėjimo negali apkaltinti tik K.Tubio komandos. Paprastai įmonių bankrotus lemia kelios dedamosios. Bet kad mūsų įmonės nebuvo gelbėtos, tai faktas. Pasak vieno iš buvusių ,,Termotaupos“ vadovų - Romualdo Vitkaus, paskutinius 20 tūkst. eurų Savivaldybė įmonei už atliktus darbus į sąskaitą ,,įmetė“ jau prasidėjus bankroto procedūrai.

Sutaupėme atidžiai kontroliuodami statybininkus... Įstrigo prieš gerą dešimtmetį bankininko, buvusio Anykščių rajono tarybos nario Vytauto Bernatavičiaus pasakyti žodžiai: ,,biudžeto pinigų nereikia taupyti, juos reikia protingai išleisti“.

Valdžios žmonės linkę prisiimti nuopelnus, kai į jų valdomą teritoriją ateina investuotojai. Šaukia jie, kad kuria darbo vietas, kad yra labai gudrūs, labai įtakingi... O jau kai įmonė nusibaigia, niekas iš valdžios žmonių atsakomybės niekada neprisiima - kalti patys verslininkai, aplinkybės, rinka.

Į Anykščius atėjo SPA Vilnius, broliai Juškos įkūrė milžinišką šiltnamių ūkį. Liuks! Bet kiek išėjo...

Jeigu kiekvienas Anykščių rajoną valdęs meras sažiningai paskaičiuotų santykį tarp per jo kadenciją įkurtų ir sunykusių darbo vietų, gautų neigiamą saldo. Visi. Iki vieno. Gal, sakau, rajono vadovų gerumą ir vertinkim ,,ne pilių ir rūmų gražumu“, o pagal tai, kurio praradimai mažiausi.

Pinigai daro pinigus, darbo vietos - kitas darbo vietas. Dabar neturim trijų nuolatinių seniūnų, trijų administracijos skyrių vedėjų. Bendras neužimtų valdiškų etatų skaičius, matyt, būtų skaičiuojamas dešimtimis. Taupom biudžeto pinigus. Gražu. Bet jei baigtume taupyti ir į Anykščių rajoną kuo greičiau atvyktų naujų žmonių, jie galimai atsivežtų ir vaikus ar tėvus. Pilnėtų klasių komplektai, ligoninių palatos, nebe tokios tuščios būtų miesto gatvės.

Tie 150, kurie dabar prarado ar praranda darbą, taip pat galimai turėjo vaikus ir tėvus. Tad praktiškai tiesiogiai ,,Termotaupos“ bankrotas palies ir A.Vienuolio progimanijos mokytojus. Ir suksis toliau tas velniškas ratas...

Vidmantas ŠMIGELSKAS

comment Skaitytojų komentarai (0)

Taip pat skaitykite