Ne­pažįs­ti – ne­skink ir net neuos­tyk

Šiauliai
Vėdry­nas ga­li su­kel­ti odos, glei­vinės nu­de­gi­mus, tad jų ne­ga­li­ma skin­ti, uos­ty­ti. Net ba­so­mis pa­vaikš­čio­jus po vėdrynų pievą, pėdas ga­li iš­ber­ti skaus­min­go­mis opelė­mis. (Aud­ro­nio Rut­kaus­ko nuo­tr.)
Jurgita Kastėnė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Į sa­vait­raštį „Etap­lius“ kreipė­si šiau­lietė, norė­da­ma įspėti gam­to­je mėgstan­čius laiką leis­ti žmo­nes net ne­ban­dy­ti skin­ti ar uos­ty­ti au­galų, ku­rių ne­pažįs­ta. Nus­ky­nu­si gel­to­nai žy­din­čio vėdry­no stie­belį, ji il­giau nei dvi sa­vai­tes kentė skausmą dėl nu­de­gintų rankų bei no­sies ir bur­nos glei­vinės.

Skaudžios opos – po paros

„Su šeima iškylavome gamtoje saulėtą dieną. Nuskyniau vėdryno stiebelį, norėdama parodyti vaikams augalą, kuris labai pavojingas gyvuliams. Žinojau, kad vėdrynų priėdę galvijai apsinuodija, juos „išpučia“, bet nemaniau, kad pati apsideginsiu odą ir gleivinę“, – pasakojo šiaulietė.

Moteris sako nuskynusi tik vieną augalo stiebelį, kurį greit išmetusi. Bet vėliau ji nusiskynė rūgštynės lapą ir jį suvalgė. Pasekmių neteko laukti ilgai. Jau kitą dieną ant rankų atsirado skaudžių, nudeginimo skausmą keliančių dėmelių. Lyg to būtų maža, skausmingų opų atsirado ir burnos bei nosies gleivinėje.

Moteris iš pradžių nesuprato, kas nutiko. Kaltino gausiai purškiamus dezinfekantus, kurie galėję nudeginti rankų odą parduotuvėje ar darbovietėje, liečiant durų rankenas. O apie burnos opas net nežinojo ką galvoti. Manė, kad susirgo stomatitu.

Kai kreipėsi į šeimos gydytoją, ji išsyk paklausė, ar moteris nelietė nuodingų augalų. Mat panašių atvejų savo praktikoje buvo mačiusi.

Gydytoja paaiškino, kad kai sunegaluojama nuo kontakto su nuodingais augalais, požymių gali pasireikšti net po kelių dienų, ir būtent tai suklaidina tiek pacientą, tiek gydytoją, nustatant ligos priežastį.

Šeimos gydytoja pacientei skyrė vaistų nuo skausmo, alergijos, patarė nusipirkti gelį burnos ertmei tepti, kuris palengvintų skausmą. Beje, įspėjo, kad gydymas trunka ilgai, kartais skausmą tenka kęsti maždaug mėnesį ar ilgiau.

Apsinuodijimo simptomai

Pavasarį dažnam kyla noras nusiskinti pražydusį gėlės ar augalo žiedą, parsinešti iš pievų gėlių puokštę. Gamtininkai įspėja verčiau to nedaryti – mūsų aplinkoje yra augalų, kurių sėklos, lapai, žiedai yra nuodingi ir jų reikia vengti.

Apsinuodyti kai kuriais Lietuvoje plačiai augančiais ir gražiai žydinčiais augalais galima juos palietus arba suvalgius. Kai kurie labai nuodingi, kiti mažiau pavojingi, tačiau gali pažeisti odą, gleivinę, sudirginti žarnyną, sukelti alergiją, galvos skausmą.

Skirtingi nuodingieji augalai pažeidžia skirtingus organus, todėl ir nevienodai pasireiškia apsinuodijimo simptomai. Jie pasireiškia iškart arba po slaptojo laikotarpio.

Deginantį lūpų skausmą, burnos gleivinės ir liežuvio tinimus sukelia rabarbarai, begonijos, kiškio kopūstai, hiacintų ir narcizų svogūnėliai.

Regėjimo sutrikimas, išsiplėtę vyzdžiai, paraudusi kūno oda, sutrikęs rijimas, psichozė, haliucinacijos, koordinacijos sutrikimas atsiranda, apsinuodijus drigne, durnarope, vaistine šunvyšne.

Sunkų ir ilgai trunkantį viduriavimą, vėmimą, virškinamojo trakto paburkimą ir sudirginimą sukelia kaštono vaisiai, šilagėlė, plukė, vėdrynas, žalčialunkis ir kt.

Seilėtekį, vėmimą, o kartais ir viduriavimą sukelia snieguolės toksinai.

Apsinuodijus kurpele, tabaku, darželiniu pupmedžiu, dėmėtąja mauda, po 15–60 min. ima deginti burną ir ryklę, skaudėti pilvą, darosi silpna, svaigsta galva, pykina, prasideda traukuliai. Nesuteikus pagalbos, mirštama pirmąją valandą.

Širdies ritmas sutrinka, apsinuodijus rusmene, pakalnute, oleandru, čemeriu, kurpele.

Klastingi augalai yra rudeninis vėlyvis, karklavijas, baltažiedis vikmedis, ricinmedis. Apsinuodijimo simptomai pasireiškia, praėjus 1–6 valandoms, o kartais net po paros.

Vaistinė gelsvė, sibirinis barštis, sėjamasis pastarnokas pažeidžia odą prie jų prisilietus arba nudegina jų syvai. Šių augalų poveikį sustiprina šviesa ir drėgmė.

Pirmoji pagalba, suvalgius nuodingą augalą

Jei paragavote nuodingo augalo, reikėtų kuo skubiau kreiptis į medikus, tačiau svarbu žinoti, kad priešnuodžio nėra.

Jei tinsta ir peršti burnos gleivinė, reikia burnoje palaikyti ledo gabaliukų arba atsigerti šalto vandens. Tai apmalšins skausmą. Be gydytojo nurodymo nevartoti jokių medikamentų, nesiimti medicininių procedūrų.

Pirmoji pagalba, prisilietus prie nuodingų augalų

Pasitraukti nuo alergiją sukeliančio augalo. Pažeistą vietą nuplauti šaltu vandeniu ir kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą, ypač jei pradėjote dusti arba smarkiai tinsta kūnas.