REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2019 m. Lapkričio 7 d. 15:23

Naujos priemonės vandens nuostoliams mažinti

Marijampolė

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


105922

Paskaičiuota, kad Lietuvos vandentiekio tinkluose per metus prarandama tiek vandens, kiek jo tiekėjai parduoda Kauno ir Klaipėdos miestų vartotojams kartu paėmus. Tokie didžiuliai nuostoliai susidaro dėl nusidėvėjusių metalinių vamzdžių, kurie montuoti dar sovietmečiu.

Vidutiniškai šalies vandentiekio įmonės netenka beveik ketvirtadalio vandens. Ne išimtis ir Marijampolė. Bendrovės „Sūduvos vandenys“ direktorius Žydrūnas Čekauskas aiškina, kad netektys apskaičiuojamos paprastai – lyginant miestui tiekiamo vandens kiekį ir tą, už kurį bendrovė išrašo sąskaitas gyventojams, įmonėms ir kitiems vartotojams. Kadangi patiekto ir apmokestinto vandens skirtumas nemažas, „Sūduvos vandenys“ nusprendė spręsti problemą - mažinti nuostolius.

Būtina nustatyti vietas, kuriose įtrūkę ar skylėti vandens tiekimo tinklai. „Privalome imtis veiksmų nedelsiant. Tačiau trūkimams ar skylėms aptikti, deja, bet neturime tam skirtos įrangos. Pavyzdžiui, apie avarijas tinkluose įprastai sužinome, kai vanduo iš vamzdžių išsiveržia į žemės paviršių, arba pastabūs marijampoliečiai informuoja UAB „Sūduvos vandenys“ dispečerinę (avarinę) tarnybą telefonu 8612 91052 arba 8343 91052 apie vandentiekio avariją, tačiau, kiek tokių trūkimų neiškyla į žemės paviršių...“, - kalba direktorius.

Dėl vandens nuostolių paieškos bendrovė sudarė sutartį su UAB „Vandensauga“, kuriai vadovauja profesorius M. Rimeika. Jis kartu su specialistais yra sukaupęs didelę tokių darbų patirtį, kadangi reikšmingus projektus jau sėkmingai įgyvendino ne vienoje Lietuvos vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo bendrovėje.

Įgyvendinant projektą Marijampolės miesto vandentiekio tinklus numatoma suskirstyti zonomis. Tai bus padaryta atsižvelgiant į tinklo išdėstymą, magistralinius vamzdžius, sklendes, pagrindinius vartotojus ir kitus svarbius veiksnius. Anot profesoriaus, toks suskirstymas yra geriausias būdas įvertinti nuostolių lygį įvairiose miesto dalyse, jį nuolat stebėti. Skylių, pro kurias išteka vanduo, specialistai ieškos naudodami specialius ultragarso daviklius, kitus įrenginius. Jie bus sumontuoti kiekvienos zonos tam tikrose vandentiekio atkarpose.

UAB „Sūduvos vandenys“ direktorius Ž. Čekauskas pastebi, kad įgyvendinti projektą prireiks daugiau nei metų laikotarpio.

„Atliekant darbus gali pasitaikyti vandens tiekimo pertrūkių. Suprantama, stengsimės jų išvengti, tačiau, radus gedimą, jį reikės šalinti, kuo skubiau. To nepadarysi tekant vandeniui. Kur ir kada, kokiam laikui bus nutrauktas jo tiekimas, vartotojus informuosime mūsų bendrovės tinklalapyje www.suduvosvandenys.lt, taip pat marijampoliečiams lengvai prieinamose žiniasklaidos priemonėse“, - kalba Marijampolę geriamuoju vandeniu aprūpinančios bendrovės vadovas.

Kol bus įgyvendintas vandens nuostolių mažinimo projektas, prireiks ne tik daug laiko, vartotojų supratingumo ir kantrybės, bet ir bendrovės specialistų susitelkimo. Tačiau užtaisius vamzdynuose rastas skyles bus sutaupyta ne tik daug vandens, bet ir nemažai lėšų. Pasak Ž. Čekausko, jos bus skirtos vandentiekio ir nuotekų tinklams atnaujinti, gyventojų, įmonių bei organizacijų aptarnavimui gerinti.

Parengta pagal UAB „Sūduvos vandenys“ informaciją



REDAKCIJA REKOMENDUOJA