REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Lapkričio 20 d. 13:49

Muziejuje mokytasi kurti šiaudinius sodus

Utena

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


61099

Ignalinos krašto muziejuje organizuota įdomi edukacinė popietė suaugusiesiems „Šiaudinių sodų rišimas". Mokymus vedė šiaudinių sodų vėrimo meistrė, Utenos rajono tautodailininkė Irena Eitminavičienė. Iš Antalieptės kilusi ir dabar Utenoje gyvenanti ir kurianti moteris mielai sutiko pasidalinti savo sugebėjimais.


Foto galerija:

dscn2585d-39531.jpg
dscn2587d-39529.jpg
dscn2593d-39527.jpg

Mokymų dalyviai pirmiausia pasigrožėjo jos atsivežtais sodais: dailiais ir puošniais, galinčiais pradžiuginti, nustebinti, tapti puikia dovana. Pati Irena sakė, kad sodus labai mėgsta dovanoti. Ne vieną jų yra sukūrusi vestuvių proga. Sodus tautodailininkė veria ne tik iš rugių, kviečių šiaudelių, bet ir iš plo­ny­čių kiškio aša­rė­lių stie­be­lių. Tokie so­dai pri­me­na ju­ve­ly­ro kū­ri­­nius – itin leng­vi ir ažū­ri­niai. Mo­te­ris tei­gia, kad kartais pradėdama min­ty­se turi viziją, koks sodas ra­sis, o kar­tais vi­sai ne­ti­kė­tai min­tis pa­kryps­ta, kū­ri­nys pra­džiu­gi­na nau­ja iš­vaiz­da.

Dauguma į mokymus susirinkusiųjų pirmą kartą bandė verti šiaudelius ir iš jų konstruoti trikampėlius, keturkampėlius. Būtent iš tokių detalių ilgai ir kantriai veriant ir sutvirtinant vienodo ilgio šiaudelius sukuriamas akyse mirguliuojantis šiaudinis kosmosas... Atrodytų, labai paprasta, visi šiaudeliai sukarpyti, paruošti. Imi adatą su siūlu ir veri. Tačiau čia viskas taip tikslu ir matematiška, kad jau pradėjus kyla keblumų. Meistrė, beje turinti matematikės išsilavinimą, kantriai aiškino, rodė, kiekvienai moteriai stengėsi padėti. Ir pastangos davė rezultatų, sodų vėrimo technika buvo įsisavinta, bent jau pats jos pradžiamokslis. Na o toliau jau viskas priklauso nuo kiekvienos kūrybingumo, fantazijos, kantrybės ir noro.

Sodų vėrimas – tai viena iš įspūdingiausių lietuvių paprotinės dekoratyvinės dailės rūšių, turinti sakralią, magišką prasmę. Ji mažai ištyrinėta. Šiaudiniai sodai labai trapūs kūriniai, todėl jų mažai išlieka. Tiksliai nežinoma net paties pavadinimo kilmė. Dalis etnografų spėja, kad jie taip pavadinti, pabrėžiant tarsi iš tuštumos ir chaoso žmogaus rankomis kuriamą grožį ir harmoniją, lyg iš augalų kuriamą sodą prie namų. Kaip minėta, sodai sudaryti iš trikampių ir kvadratų, o tai irgi turi tam tikrą prasmę. Trikampiai senosiose kultūrose visada simbolizavo dvasią, o kvadratai – materiją. So­dus ri­ša ir lat­viai, es­tai, bal­ta­ru­siai, suo­miai, ki­tos tau­tos.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA