REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Birželio 25 d. 13:31

„Wagner“ puolimas sustabdytas: samdiniai pasitraukė iš Rostovo, su J. Prigožinu kol kas susisiekti nepavyksta

Pasaulis

Stop kadras

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt, BNS


271192

Prieš Rusijos karinę vadovybę sukilęs „Wagner“ vadas Jevgenijus Prigožinas savo samdiniams įsakė išvykti iš Rostovo prie Dono. J. Prigožinas teigė norintis išvengti rusiško kraujo praliejimo. Pranešama, kad „Wagner“ vadas išvyksta į Baltarusiją, o kaltinimai jam bei jo samdiniams bus panaikinti.

13.29

„Wagner“ daliniai paliko Rusijos pietinį Lipecko regioną

Maskva, birželio 25 d. (AFP-BNS). Rusijos pietuose esančią Lipecko sritį paliko „Wagner“ kovotojai, sekmadienį pranešė regiono vyriausybė, po to, kai susitarimu buvo nutrauktas samdinių grupuotės sukilimas.

„Šeštadienį Lipecko srityje dislokuoti „Wagner“ daliniai paliko regioną“, – socialiniuose tinkluose pranešė regiono valdžia.

12.21

„Wagner“ pajėgos palieka Rusijos pietinį Voronežo regioną

„Wagner“ pajėgos sekmadienį palieka Rusijos pietinę Voronežo sritį, pranešė vietos gubernatorius, po to, kai grupė nutraukė dramatišką sukilimą, kuriuo siekė nuversti aukščiausius Rusijos karinius vadovus.

Per maištą mieste esančioje naftos bazėje kilo didžiulis gaisras, kurio priežastis nenurodoma.

„Wagner“ dalinių judėjimas per Voronežo sritį baigiasi“, – sakė Voronežo gubernatorius Aleksandras Gusevas.

Jis pridūrė, kad judėjimas vyksta normaliai ir be incidentų, ir teigė, kad šeštadienio operacijos prieš maištą metu įvesti kelionių apribojimai bus panaikinti, kai situacija bus galutinai išspręsta.

A. Gusevas sakė, kad institucijos informuos gyventojus apie žalos atlyginimą, ir padėkojo jiems už „ištvermę, tvirtumą ir protą“.

Šeštadienį jis buvo paraginęs Voronežo gyventojus likti namuose ir išreiškė paramą prezidentui Vladimirui Putinui.

11.29

Susitarimas dėl J. Prigožino išvykimo užbaigė maištą, bet lieka klausimų dėl V. Putino

Didžiausias iššūkis Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui per daugiau nei du jo valdymo dešimtmečius išblėso po to, kai maištingas samdinių vadas, įsakęs savo kariams žygiuoti į Maskvą, staiga susitarė su Kremliumi pasitraukti į tremtį ir paskelbė atsitraukimą.

V. Putinas anksčiau pažadėjo nubausti ginkluoto sukilimo, kuriam vadovavo jo buvęs protežė, kaltininkus. Per televiziją transliuotoje kalboje tautai jis pavadino sukilimą išdavyste.

D. Peskovas teigė, kad leisdamas nepersekioti J. Prigožino ir jo pajėgų, V. Putinas siekė aukščiausio tikslo – „išvengti kraujo praliejimo ir vidaus konfrontacijos, kurios rezultatai būtų nenuspėjami“.

Pasak analitikų, V. Putinui kyla rizika, ar jis nebus laikomas silpnu.

„Šis reikalas visiems laikams sumenkino Putiną“, – CNN sakė buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje Johnas Herbstas (Džonas Herbstas).

Tuo metu Vašingtone įsikūręs Karo studijų institutas teigia, kad tiesioginis A. Lukašenkos vaidmuo derybose dėl paliaubų V. Putinui yra žeminantis.

„Kremlius dabar susiduria su labai nestabilia pusiausvyra“, – sakoma pranešime.

„Lukašenkos suderėtas susitarimas yra trumpalaikė pataisa, o ne ilgalaikis sprendimas, o Prigožino maištas atskleidė rimtus Kremliaus ir Rusijos gynybos ministerijos trūkumus“, – priduriama jame.

Maskva pasiruošė „Wagner“ pajėgų atvykimui ir pietiniame miesto pakraštyje įrengė patikros postus su šarvuota technika ir kariais. Apie 3 000 čečėnų karių buvo atitraukti iš kovų Ukrainoje ir anksti šeštadienį skubiai išvyko ten, pranešė Čečėnijos valstybinė televizija. Kulkosvaidžiais ginkluoti Rusijos kariai Maskvos pietiniame pakraštyje įrengė kontrolės postus. Įgulos iškasė greitkelių atkarpas, kad sulėtintų žygį.

J. Prigožinas reikalavo atstatydinti gynybos ministrą Sergejų Šoigu, kurį jau seniai griežtai kritikavo dėl 16 mėnesių trunkančio karo Ukrainoje.

Jei V. Putinas sutiktų atstatydinti S. Šoigu, tai galėtų politiškai pakenkti prezidentui, kuris pavadino J. Prigožiną į nugarą dūrusiu išdaviku.

10.17

Po „Wagner“ sukilimo Maskvoje vis dar taikomos saugumo priemonės

Sekmadienį Maskvoje tebegalioja „antiteroristinės operacijos režimas“, praėjus dienai po dramatiškos saugumo krizės prezidentui Vladimirui Putinui, kai „Wagner“ samdiniai grasino šturmuoti Rusijos sostinę.

Kremlius šeštadienį paskelbė, kad „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas, vadovavęs sukilimui, bus išsiųstas į Baltarusiją. Šis susitarimas pasiektas tarpininkaujant autoritariniam baltarusių prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai.

Sekmadienį J. Prigožino buvimo vieta nebuvo žinoma, tačiau Maskva pareiškė, kad kaltinimai ginkluotu sukilimu jam bus panaikinti, o jo kovotojai taip pat nebus persekiojami.

J. Prigožinas, kuris šeštadienį „Telegram“ garso žinutėmis informavo visuomenę apie „Wagner“ maištą, dar nepasakė, kada išvyks iš savo šalies į Kremliaus sąjungininkę Baltarusiją.

Šeštadienį Maskvoje buvo įvestas antiteroristinis režimas, nes J. Prigožino pajėgos, atrodo, artėjo prie sostinės, o institucijos paprašė gyventojų apriboti keliones.

Maskvos valdžia taip pat pranešė, kad pirmadienį paskelbta nedarbo diena, siekiant apriboti judėjimą mieste, saugumo sumetimais liks galioti.

Rusijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad pietiniame Rostovo prie Dono mieste, kurį „Wagner“ kariai paliko vėlai šeštadienį, anksčiau užėmę pagrindinį kariuomenės štabą, eismas atnaujintas įprastu režimu.

Ji parodė, kaip darbininkai valo gatves prie karinės būstinės ir prie vietos cirko vartų, kur dieną prieš tai įstrigo tankas.

Kalugos srities, esančios į pietus nuo Maskvos, valdžia šeštadienį pranešė, kad pradeda atšaukti kelių eismo apribojimus, įvestus siekiant sustabdyti „Wagner“ maištą.

Pietiniame Voronežo mieste, kur kariuomenė dieną prieš tai teigė vykdžiusi kovą, gelbėjimo tarnybos užgesino didžiulį gaisrą naftos bazėje, kuri degė per maištą.

Valdžios institucijos nepaaiškino gaisro priežasties, o socialiniuose tinkluose paskelbtuose vaizduose matyti didelis juodas dūmų debesis. Kai kurios Rusijos žiniasklaidos priemonės pranešė, kad prieš sprogimą netoliese buvo sraigtasparnis.

6.09

JAV žvalgybos agentūros buvo užfiksavusios ženklų, kad J. Prigožinas ruošiasi sukilti

JAV žvalgybos agentūros prieš kelias dienas buvo užfiksavusios ženklų, kad privačios karinės bendrovės vadovas Jevgenijus Prigožinas ruošiasi sukilti prieš Rusijos gynybos isteblišmentą, šeštadienį pranešė JAV žiniasklaida.

Žvalgybos pareigūnai, likus visai dienai iki neramumų branduolinių ginklų turinčioje Rusijoje, surengė instruktažus Baltuosiuose rūmuose, Pentagone ir Kapitolijuje, pranešė laikraščiai „The Washington Post“ ir „The New York Times“.

Agentūros birželio viduryje pirmą kartą pastebėjo požymius, kad J. Prigožinas ir jo pajėgos „Wagner“ ketina veikti prieš Rusijos karinę vadovybę, teigė „The Washington Post“.

„The New York Times“ nurodė, kad savaitės viduryje informacija buvo ir patikima, ir kelianti nerimą, todėl buvo surengta daugybė instruktažų.

J. Prigožino pajėgos penktadienį iš savo stovyklų Ukrainoje persikėlė į Rusiją, užėmė regioninę karinę vadovybę pietiniame Rostovo prie Dono mieste, o paskui pajudėjo Maskvos link. Įvykiai vystėsi be galo greitai.

Šeštadienį šis žygis buvo taip pat staigiai atšauktas, o Rusijos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad „Wagner“ kariai grįš į Ukrainą, o J. Prigožinas pasitrauks į kaimyninę Baltarusiją.

Kremlius pareiškė, kad nebus baudžiamojo persekiojimo nei J. Prigožinui, nei ginkluotiems „Wagner“ grupės nariams.

JAV žvalgybos pareigūnai, gavę informacijos, kad J. Prigožinas ruošiasi kariniams veiksmams, susirūpino dėl chaoso šalyje, turinčioje galingą branduolinį arsenalą, rašė „The New York Times“.

JAV žvalgybos agentūros mano, kad pats V. Putinas buvo informuotas apie tai, kad J. Prigožinas, kadaise buvęs artimas jo sąjungininkas, rengia sukilimą, likus mažiausiai dienai iki jo, rašė „The Washington Post“.

0.49

Regiono gubernatorius: „Wagner“ pajėgos paliko Rostovą prie Dono

Privačios karinės grupuotės „Wagner“ vadeiva Jevgenijus Prigožinas ir jo samdiniai išvyko iš pietų Rusijoje esančio Rostovo prie Dono, sekmadienį pranešė regiono gubernatorius.

„Wagner“ kolona paliko Rostovą ir vyksta į savo karines stovyklas“, – socialiniame tinkle „Telegram“ pranešė gubernatorius Vasilijus Golubevas.

Šeštadienį „Wagner“ buvo užėmę Rostove prie Dono esančias karines bazes ir žadėjo žygiu į Maskvą nuversti Rusijos karinę vadovybę, tačiau galop nutarė atsitraukti.

23.56

J. Prigožinas išvyks į Baltarusiją, jo atžvilgiu bus panaikinti kaltinimai

Kremlius šeštadienį pranešė, kad privačios karinės grupuotės „Wagner“ lyderis Jevgenijus Prigožinas išvyks į Baltarusiją, o jo atžvilgiu iškelta baudžiamoji byla bus nutraukta.

Žygį į Maskvą pradėję „Wagner“ pajėgų nariai taip pat nebus teisiami, sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Visada gerbėme juos už herojiškus darbus fronte“, – sakė D. Peskovas.

Žygį į Maskvą žadėjęs surengti J. Prigožinas šeštadienį paskelbė, jog jo pajėgos „sukasi atgal“, nes nenori pralieti kraujo.

D. Peskovas taip pat sakė, kad „Wagner“ sukeltas maištas neturės įtakos Rusijai tęsiant invaziją į Ukrainą.

Jis teigė, kad Maskva yra dėkinga autoritariniam Baltarusijos lyderiui Aleksandrui Lukašenkai už jo pastangas tarpininkauti sprendžiant krizę.

Minskas teigė, jog būtent A. Lukašenka per pokalbį su J. Prigožinu sutarė dėl to, kad „Wagner“ atsisakytų planų žygiuoti į Maskvą ir nuversti karinę Rusijos vadovybę.

D. Peskovas sakė, kad susitarimu su J. Prigožinu siekta „išvengti kraujo praliejimo, vidinės konfrontacijos ir susirėmimų su nepageidaujamais rezultatais“.

21.51

Aiškėja, kas per derybas pasiūlyta J. Prigožinui

Pasak Rusijos specialiosioms tarnyboms artimų „Telegram“ kanalų, vysktant deryboms dėl „Wagner“ žygio į Maskvą sustabdymo, Kremlius samdiniams pasiūlė tam tikrų nuolaidų.

Kaip praneša „Cheka-OGPU“, Rusijos valdžia J. Prigožinui pasiūlė ne vien tam tikras saugumo garantijas. Maskva pažadėjo išspręsti situaciją dėl gynybos ministro Sergejaus Šoigu ir Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo vado Valerijaus Gerasimovo, kurio veiksmais Ukrainos fronte J. Prigožinas buvo nepatenkintas.

„Cheka-OGPU“ teigia, kad kalbama apie S. Šoigu ir V. Gerasimovo pašalinimą iš postų.

21.27

„Wagner“ ruošiasi išvykti iš Rostovo prie Dono

Ria Novosti praneša, kad privačios karinės bendrovės kovotojai ruošiasi išvykti iš Rostovo prie Dono.

Prie Pietų karinės apygardos štabo atvažiuoja tankai, kraunama amunicija.

Rusijos valstybės kontroliuojamos televizijos RT vaizdo įraše matyti, kaip „Wagner“ kariai ruošiasi išvažiavimui iš miesto.

20.41

„Wagner“ kovotojai apsisuka ir grįžta į lauko stovyklas

„Wagner“ vadas J. Prigožinas „Telegram“ kanale praneša, kad kovotojai apsisuka ir vyksta atgal į lauko stovyklas.

„Birželio 23 dieną pradėjome teisingumo žygį. Per parą mes priartėjome per 200 kilometrų iki Maskvos ir per tą laiką nepraliejome nė lašo kraujo“, – teigė jis.

Tačiau, anot samdinių vadovo, padėtis yra įtempta ir kraujas gali būti pralietas.

„Suprasdami atsakomybę už rusų kraujo praliejimą abiejose pusėse, mes apgręžiame savo kolonas ir, kaip planuota, grįžtame į lauko stovyklas“, – sakė J. Prigožinas nekomentuodamas, koks tai planas.

„Telegram“ kanalas ir Baltarusijo prezidento spaudos tarnyba teigia, kad derybų metu pavyko susitarti.

J. Prigožinas pritarė pasiūlymui sustabdyti maištininkų judėjimą Rusijoje bei pritarė tolesniems įtampos mažinimo veiksmams.

20.27

Teigiama, kad J. Prigožinas sutiko sustabdyti puolimą

Ria Novosti rašo, kad A. Lukašenka, susitaręs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, surengė derybas su „Wagner“ vadovu. Teigiama, kad pasiūlytas naudingas ir priimtinas situacijos sprendimo variantas su saugumo garantijomis maištininkams.

Pranešama, kad J. Prigožinas sutiko sustabdyti maištininkų judėjimą Rusijoje.

19.45

Netoli Rostovo pastebėti čečėnų kovotojai

Vaizdo įrašą su čečėnų specialiųjų pajėgų „Achmat“ įrangos kolona Rostove paskelbė kanalas „Baza Telegram“.

Anksčiau Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas preiškė, kad „Wagner“ ginkluotas maištas turi būti numalšintas ir paragino imtis girežtų priemonių. Privačios samdinių bendrovės „Wagner“ veiksmus R. Kadyrovas pavadino išdavyste.

19.31

Rostovo prie Dono geležinkelio stotyse – žmonių minios

Norintys išvykti iš Rostovo prie Dono renkasi geležinkelio stotyse, čia susidarė ilgos eilės.

Regiono valdžia teigia, kad autobusų stotis veikia kaip įprastai, tačiau bilietų pardavimas į vietas, kuriose laikinai blokuojamas eismas, sustabdytas.

18.59

Maskvos meras: padėtis sostinėje šiuo metu yra sudėtinga

Maskvos meras Sergejus Sobianinas šeštadienį perspėjo, kad padėtis sostinėje yra sudėtinga, privačios samdinių bendrovės „Wagner“ pajėgoms judant Maskvos link ir siekiant nušalinti Rusijos karinę vadovybę.

„Padėtis sudėtinga. Prašau jūsų kiek įmanoma susilaikyti nuo kelionių po miestą“, – pareiškime sakė A. Sobianinas, įspėdamas apie galimus kelių uždarymus.

Maskvoje dėl sudėtingos situacijos ir siekiant apsaugoti civilių gyvybes pirmadienis bus nedarbo diena. Gyventojų prašoma likti namuose.

18.26

Maskvoje evakuojami viešieji pastatai

BBC Rusijos tarnyba pranešė, kad dėl „Wagner“ sukilėlių puolimo Maskvoje imta evakuoti viešuosius pastatus.

Evakuoti prekybos centras „Mega Belaja dača“, „Kvartal“, taip pat Tretjakovo galerijos, Puškino muziejaus ir GES-2 kultūros namų pastatai, nurodo BBC.

18.11

Lipecko srityje, per kurią juda „Wagner“, gadinami keliai, siekiant sustabdyti maištininkų koloną.

17:07

„Wagner“ juda per Lipecko sritį, esančią maždaug už 400 km į pietus nuo Maskvos

Rusijos privati karinė bendrovė „Wagner“ juda per Lipecko sritį, esančią maždaug už 400 km į pietus nuo Maskvos, šeštadienį pranešė vietos gubernatorius.

„Wagner“ samdiniai užėmė kariuomenės štabą pietiniame Rostovo prie Dono mieste ir, kaip pranešama, buvo pasiekę Voronežo sritį.

Tačiau Lipecko sritis – kol kas arčiausiai Maskvos esanti vieta, kur pastebėtos „Wagner“ kolonos.

„Per Lipecko srities teritoriją juda „Wagner“ samdinių grupės technika“, – platformoje „Telegram“ pranešė Lipecko gubernatorius Igoris Artamonovas.

„Primenu, kad gyventojams primygtinai rekomenduojama neišeiti iš namų ir nesileisti į keliones jokiomis transporto priemonėmis“, – pridūrė jis.

Jis tiksliai nenurodė, kur tiksliai šiame regione buvo pastebėti „Wagner“ kovotojai.

Prokremliškas „Telegram“ kanalas „Rybar“, atidžiai analizuojantis konfliktą Ukrainoje, teigė, kad „Wagner“ kolonos buvo pastebėtos netoli Jeleco, esančio už 390 km į pietus nuo Maskvos.

Naujienų agentūra AFP negalėjo patikrinti šios informacijos.

Toliau į šiaurę, arčiau Maskvos, Kalugos regione buvo įvesti kelionių apribojimai, tęsiantis „Wagner“ žygiui į šalies sostinę.

„Prašome susilaikyti nuo kelionių asmenine transporto priemone šiais keliais, nebent tai būtina“, – socialiniame tinkle paskelbtame pareiškime teigė Kalugos gubernatorius Vladislavas Šapša, turėdamas omenyje transporto arterijas, jungiančias jo vadovaujamą regioną su keletu kitų, įskaitant pasienio su Ukraina, regionų.

16.21

Turkijos prezidentas telefoninio pokalbio metu išreiškė visapusišką paramą V. Putinui

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) telefoninio pokalbio metu išreiškė visapusišką paramą Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, tęsiantis privačios karinės bendrovės „Wagner“ maištui, šeštadienį pranešė Kremlius.

„Rusijos prezidentas pateikė informaciją apie padėtį šalyje, susijusią su bandymu surengti ginkluotą sukilimą. Turkijos prezidentas išreiškė visišką paramą Rusijos vadovybės veiksmams“, – teigiama Kremliaus išplatintame pranešime.

Šeštadienį R. T. Erdogano biuras nurodė, kad prezidentas V. Putinui pareiškė, kad yra pasirengusi padėti rasti taikų sprendimą ginkluotam sukilimui Rusijoje.

Pokalbio metu Turkijos prezidentas pareiškė, kad šioje situacijoje svarbu veikti vadovaujantis sveiku protu.

„Prezidentas R. T. Erdoganas sakė, kad mes, Turkija, esame pasirengę kuo greičiau prisidėti prie taikaus įvykių Rusijoje sprendimo“, – teigiama prezidentūros išplatintame pareiškime.

14.01

V. Zelenskis: Rusijoje vykstant „Wagner“ maištui šios šalies silpnumas akivaizdus

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį sakė, kad Rusijoje kilęs ginkluotas privačios karinės samdinių bendrovės „Wagner“ maištas parodo šiai šaliai būdingą politinį nestabilumą.

„Rusijos silpnumas akivaizdus. Visuotinis silpnumas. Ir kuo ilgiau Rusija laikys savo karius ir samdinius mūsų žemėje, tuo daugiau chaoso, skausmo ir problemų ji pati turės ateityje“, – socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame pareiškime sakė V. Zelenskis.

„Ukraina gali apsaugoti Europą nuo Rusijos blogio ir chaoso plitimo“, – pridūrė jis.

Rusijoje sparčiai besirutuliojantys įvykiai yra kol kas rimčiausias iššūkis ilgai trunkančiam Kremliaus boso valdymui ir didžiausia šalies saugumo krizė nuo 1999 metų pabaigos, kai Vladimiras Putinas atėjo į valdžią.

V. Zelenskis apkaltino V. Putiną „niekinant žmones ir metant šimtus tūkstančių į karą tam, kad galiausiai užsibarikaduotų Maskvos srityje nuo tų, kuriuos pats apginklavo“.

„Ilgą laiką Rusija naudojo propagandą savo silpnumui ir savo vyriausybės kvailumui maskuoti“, – priduriama V. Zelenskio pareiškime.

13.14

Išdavyste kaltinamas „Wagner“ vadovas: V. Putinas labai klysta

Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas šeštadienį pareiškė, kad šalies prezidentas Vladimiras Putinas labai klysta vadindamas sukilusius jo grupės kovotojus išdavikais, ir atmetė pasidavimo galimybę.

„Dėl tėvynės išdavimo: prezidentas labai klysta. Mes esame savo tėvynės patriotai“, – per „Telegram“ paskelbtame garso įraše sako J. Prigožinas, praėjusią naktį pradėjęs maištą prieš šalies karinę vadovybę.

„Niekas neplanuoja pasiduoti pareikalavus prezidentui, [saugumo tarnybai] FSB ar kam nors kitam“, – pridūrė jis.

10.38

V. Putinas „Wagner“ boso maištą vadina išdavyste, žada apginti Rusiją

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį kreipėsi į šalies gyventojus ir pažadėjo apginti šalį bei jos žmones nuo privačios karinės samdinių bendrovės „Wagner“ boso Jevgenijaus Prigožino paskelbto ginkluoto maišto.

V. Putinas sakė, kad šis maištas kelia mirtiną grėsmę valstybingumui, ir pažadėjo griežtus atsakomuosius veiksmus. „Visi tie, kas rengė šį maištą, neišvengiamai bus nubausti. Ginkluotosios pajėgos ir kitos vyriausybinės agentūros gavo būtinus nurodymus“, – sakė V. Putinas.

J. Prigožino, kurio pavardės nepaminėjo, veiksmus V. Putinas pavadino išdavyste. Jis paragino „tuos, kas yra tempiami į šį nusikaltimą, nedaryti lemtingos ir tragiškos, nepaprastos klaidos [ir] priimti vienintelį teisingą sprendimą nebedalyvauti nusikalstamuose veiksmuose“.

V. Putinas kalbėjo „Wagner“ bosui paraginus prisidėti prie jo ginkluoto maišto ir su savo kovotojais pasiekus svarbų Rusijos pietuose esantį miestą.

J. Prigožinas pareiškė, kad jo pajėgos kontroliuoja karinius objektus Rostove prie Dono.

Pasak V. Putino, Rusijos vienybę skaldantys veiksmai yra „dūris į nugarą mūsų šaliai ir mūsų liaudžiai“, kai Rusija Ukrainoje kovoja „sunkiausią mūšį dėl savo ateities“. „Su mumis kariauja visa karinė, ekonominė ir informacinė Vakarų mašina“, – sakė jis.

„Šiai kovai, kai sprendžiamas mūsų žmonių likimas, reikia visų jėgų suvienijimo, vienybės, konsolidacijos ir atsakomybės“, – kalbėjo V. Putinas.

„Tie, kas surezgė ir organizavo ginkluotą maištą, kas pakėlė ginklą prieš savo ginklo draugus, išdavė Rusiją. Ir jie už tai atsakys“, – sakė jis.

Padėtis Rostove prie Dono išlieka sudėtinga, pripažino V. Putinas.

„Bus imtasi ryžtingų priemonių dėl padėties Rostove prie Dono stabilizavimo, – sakė jis. – [Padėtis] išlieka sunki, civilinės ir karinės valdžios darbas faktiškai blokuojamas.“

9.50

Rusijos kariuomenė žada saugumą nebemaištausiantiems „Wagner“ kovotojams

Rusijos kariuomenė šeštadienį paskelbė, kad garantuos saugumą privačios karinės samdinių bendrovės „Wagner“ kovotojams, pasitrauksiantiems iš maišto prieš šalies karinę vadovybę.

„Kreipiamės į „Wagner“ puolamųjų būrių kovotojus. Jūs buvote apgaule įtraukti į [„Wagner“ boso Jevgenijaus] Prigožino nusikalstamą avantiūrą ir... ginkluotą maištą“, – sakoma kariuomenės pareiškime. Jame kovotojai raginami prašyti pagalbos dėl sugrįžimo į nuolatinio dislokavimo vietas.

„Prašome jūsų elgtis protingai ir susisiekti su Rusijos gynybos ministerijos ar teisėsaugos atstovais. Garantuojame saugumą visiems“, – sakoma pareiškime.

9.32

„Wagner“ vadovas sako esantis kariuomenės būstinėje Rostove

Rusijos privačios karinės samdinių bendrovės bosas Jevgenijus Prigožinas, pažadėjęs nuversti Rusijos karinę vadovybę, šeštadienį paskelbė, kad yra kariuomenės būstinėje Rostove prie Dono ir kad jo kovotojai kontroliuoja šio Rusijos pietinio miesto karinius objektus, įskaitant aerodromą.

„Esame [kariuomenės] štabo būstinėje, dabar 7 val. 30 min. (ir Lietuvos laiku), – per „Telegram“ paskelbtame vaizdo įraše sako J. Prigožinas. – Kariniai objektai Rostove, įskaitant aerodromą, kontroliuojami.“

Anksčiau J. Prigožinas sakė, kad jo pajėgos iš Ukrainos fronto įžengė į Rusijos teritoriją, pažadėjo nuversti Rusijos karinę vadovybę ir pareiškė, kad jis ir tūkstančiai jo kovotojų yra pasirengę mirti.

Rusijos kariuomenės štabas Rostove prie Dono yra svarbi Rusijos puolimo Ukrainoje logistikos bazė.

J. Prigožino teigimu, puolime Ukrainoje dalyvaujantys lėktuvai iš aerodromo išskrenda kaip įprasta.

„Perėmėme [aerodromo] kontrolę, kad atakos aviacija smogtų ne mums, o ukrainiečiams“, – sakė J. Prigožinas.

Jis paragino rusus netikėti tuo, kas jiems sakoma per valstybinę televiziją.

„Kai jums sako, kad „Wagner“ kišosi į darbą ir todėl kažkas fronte žlugo... Kai kas fronte žlugo ne dėl šios priežasties, – kreipdamasis į rusus sakė jis. – Prarasta didžiulė teritorija. Žuvo karių – tris, keturis kartus daugiau nei sakoma dokumentuose, rodomuose aukščiausiajai [vadovybei].“

Vaizdo įraše iš Rostovo J. Prigožinas pareiškė, kad Rusijos Generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas „iš čia pabėgo sužinojęs, kad artėjame prie pastato“.

„Wagner“ bosas yra pažadėjęs nuversti V. Gerasimovą ir gynybos ministrą Sergejų Šoigu.

Rostovo valdžia paragino gyventojus likti namie.

Rusijoje J. Prigožinui jau iškelta kriminalinė byla dėl kaltinimų bandant pradėti ginkluotą maištą.

Vienu su „Wagner“ susijusiu „Telegram“ kanalu šeštadienį buvo paskelbtas kitas vaizdo įrašas, kuriame, kaip teigiama, J. Prigožinas kalbasi su dviem kariuomenės pareigūnais Rostovo štabe.

Ant kelių laikydamas šautuvą J. Prigožinas sako: „Atėjome čia sučiupti Generalinio štabo viršininko (V. Gerasimovo) ir Šoigu.“

„Iki tol būsime čia, blokuosime Rostovo miestą ir eisime į Maskvą“, – kalba jis.

Kariuomenės pareigūnams J. Prigožinas sakė, kad kad jų įsakymai Ukrainoje lemia didžiulius nuostolius.

„Atėjome čia sustabdyti šios gėdos šalyje, kurioje gyvename“, – sakė J. Prigožinas ir pridūrė: „Mes gelbstime Rusiją.“

9.26

Maskvoje paskelbtas antiteroristinės operacijos režimas

Rusija šeštadienį paskelbė antiteroristinės operacijos režimą Maskvoje ir Maskvos regione, privačios samdinių bendrovės „Wagner' vadovui pažadėjus nuversti Rusijos karinę vadovybę ir pareiškus, kad jis kontroliuoja svarbų kariuomenės štabą šalies pietuose.

„Siekiant užkirsti kelią galimiems teroro aktams Maskvos miesto ir Maskvos regiono teritorijoje nustatytas antiteroristinės operacijos režimas“, – sakoma Rusijos naujienų agentūrų cituojamame šalies antiteroristinio komiteto pareiškime.

7.56

„Wagner“ bosas žada nuversti Rusijos karinę vadovybę

Rusijos privačios karinės samdinių bendrovės bosas Jevgenijus Prigožinas šeštadienį paskelbė, kad su savo pajėgomis kirtęs sieną įžengė į Rusiją nuversti šalies karinės vadovybės, ir pareiškė, kad jis ir jo 25 tūkst. kovotojų yra pasirengę mirti.

„Visi mes pasirengę mirti. Visi 25 tūkstančiai, o tada dar 25 tūkstančiai“, – garso įraše sako 62 metų J. Prigožinas, anksčiau apkaltinęs Rusijos karinę vadovybę smūgiais prieš jo vyrus.

„Mirštame už Rusijos žmones“, – sakė J. Prigožinas.

Reaguodama Rusijos valdžia paskelbė sustiprinusi saugumą keliuose regionuose, o Maskvos meras pranešė, kad sostinėje imamasi antiteroristinių priemonių.

Saugumo tarnyba FSB apkaltino J. Prigožiną bandymu pradėti pilietinį konfliktą ir paragino „Wagner“ kovotojus jį sulaikyti.

„Sunaikinsime viską, kas stovi mūsų kelyje“, – anksčiau sakė V. Prigožinas, mesdamas įžūliausią nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios iššūkį prezidentui Vladimirui Putinui.

J. Prigožinas teigė, kad jo pajėgos, kurios daug kur buvo Rusijos puolimo Ukrainoje priešakyje, įžengė į Rusijos pietinį Rostovo regioną ir numušė rusų kariuomenės sraigtasparnį.

Tačiau jis nepateikė įrodymų, o naujienų agentūra AFP negalėjo nepriklausomai patikrinti jo pareiškimų.

Rostovo srities valdžia paragino gyventojus likti namie.

„Teisėsaugos agentūros daro visa, kas būtina, kad užtikrintų gyventojų saugumą“, – sakė Rostovo gubernatorius Vasilijus Golubevas.

Internete paskelbtuose vaizdo įrašuose ir nuotraukose, taip pat ir Rusijos valstybinės naujienų agentūros TASS, matyti ginkluoti vyrai, apsupę administracinius pastatus Rostove, ir tankai šio miesto centre. Kas tie ginkluoti vyrai, nebuvo neaišku.

Maskvoje buvo sustiprinta ypatingos svarbos objektų apsauga, remdamasi šaltiniu teisėsaugos institucijose pranešė TASS.

Generalinis prokuroras Igoris Krasnovas informavo V. Putiną „apie kriminalinės bylos iškėlimą dėl bandymo organizuoti ginkluotą maištą“, sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. Jis pridūrė, kad prezidentas nuolat informuojamas apie padėtį.

Raketų smūgiai

Kiek vėliau J. Prigožinas paskelbė, kad yra kariuomenės būstinėje Rostove prie Dono ir kad jo kovotojai kontroliuoja šio Rusijos pietinio miesto karinius objektus, įskaitant aerodromą. Neeiliniai įvykiai rutuliojasi J. Prigožinui apkaltinus Maskvą raketų smūgiais jo pajėgoms, pareikalavusiais, jo teigimu, daugybės kovotojų gyvybių.

„Wagner“ vadų taryba priėmė sprendimą – šalies karinės vadovybės daromas blogis privalo būti sustabdytas“, – virtinėje piktų garso žinučių, kurias paskelbė jo atstovai, sakė J. Prigožinas.

Jis įspėjo rusus nesipriešinti jo pajėgoms ir paragino prisidėti prie jo.

„Mums reikia užbaigti šitą netvarką“, – sakė jis ir pridūrė: „Tai ne karinis perversmas, o žygis už teisybę.“

FSB pareiškime nurodė: „Prigožino pareiškimai ir veiksmai iš tiesų yra raginimas pradėti ginkluotą pilietinį konfliktą Rusijos Federacijos teritorijoje ir dūris į nugarą rusų kariams, kovojantiems su profašistinėmis Ukrainos pajėgomis“.

Pastaraisiais mėnesiais J. Prigožinas piktai vaidijosi su Rusijos karine vadovybe ir ne kartą kaltino gynybos ministrą Sergejų Šoigu ir Generalinio štabo viršininką Valerijų Gerasimovą dėl „Wagner“ kovotojų mirčių.

„Raginu liautis“

Rusijos gynybos ministerija paneigė J. Prigožino pareiškimus apie smūgius jo pajėgoms ir tvirtino, kad šie pareiškimai neatitinka tikrovės.

Vėliau ministerija sakė, kad Ukrainos pajėgos naudojasi šiais vidaus konfliktais ir rengia puolimą netoli rytinio Bachmuto miesto.

Garsus rusų generolas paragino J. Prigožiną atšaukti mėginimus nuversti Gynybos ministerijos vadovybę.

„Raginu jus liautis“, – itin neįprastame vaizdo pareiškime sako Rusijos aerokosminių pajėgų vadas Sergejus Surovikinas.

„Kol dar nevėlu, būtina... paklusti žmonių išrinkto Rusijos Federacijos prezidento valiai ir įsakymui ", – sakė jis.

Tačiau antikremliška figūra Michailas Chodorkovskis paragino rusus paremti J. Prigožiną ir sakė, jog veikiant prieš Kremlių priimtina paremti net velnią.

Amerikiečių analitinis centras „Institute for the Study of War“ (ISW) sakė, kad „Wagner“ boso bandymas priversti pakeisti vadovybę Gynybos ministerijoje tikriausiai nebus sėkmingas turint galvoje, kad S. Surovikinas pasmerkė jo raginimą sukilti.

Ukrainos gynybos ministerija sakė stebinti situaciją.

Ukrainoje taip pat galioja aukšto laipsnio parengtis po šeštadienį įvykdyto naujo apšaudymo rusų raketomis, po kurio pranešta apie nukentėjusiuosius ir žalą Kyjive bei Dnipre.

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) buvo informuotas apie situaciją Rusijoje ir Vašingtonas konsultuosis su sąjungininkais bei partneriais dėl šių įvykių, sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas Adamas Hodge'as (Adamas Hodžas).

Penktadienį J. Prigožinas sakė, kad Kyjivui šio mėnesio pradžioje pradėjus kontrpuolimą Maskvos pajėgos atsitraukia Ukrainos rytuose ir pietuose. Tai tiesiogiai prieštaravo V. Putino teiginiams, kad Ukraina patiria katastrofiškų nuostolių ir kad kovos yra aprimusios.

„Mes prausiamės krauju. Niekas nepristato atsargų. Tai, ką jie mums sako, yra didžiausia apgaulė“, – sakė J. Prigožinas, turėdamas omenyje Rusijos karinę ir politinę vadovybę.

Daug metų užkulisiuose veikęs J. Prigožinas dabar pripažįsta vadovaujantis „Wagner“ ir net kišęsis į JAV rinkimus.

Jo pajėgos, pastiprintos dešimtimis tūkstančių kalinių, vaidino svarbų vaidmenį Rusijai užimant Ukrainos Donecko srityje esantį Bachmutą. Mūšis už šį miestą buvo ilgiausias ir kruviniausias nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios 2022 metų vasarį.

Tačiau šią savaitę J. Prigožinas apkaltino Rusijos karinę vadovybę apgaudinėjant rusus dėl puolimo Ukrainoje.

„Kodėl prasidėjo ši specialioji karinė operacija? Karo reikėjo šunsnukių grupelės savireklamai“, – pareiškė jis.

Su privačios karinės bendrovės „Wagner“ grupės vadovu Jevgenijumi Prigožinu nepavyksta susisiekti jau daugiau nei 18 valandų, sekmadienį pranešė jo spaudos tarnyba.

„Jis siunčia visiems linkėjimus ir atsakys į klausimus, kai turės normalų ryšį“, – sakė spaudos tarnyba, atsakydama į RTVI žurnalisto užklausą.

Kaip pažymi portalas „Meduza“, pastarąjį kartą J. Prigožinas matytas, kai buvo beišvykstąs iš Rostovo prie Dono, o kur jis dabar – neaišku.REDAKCIJA REKOMENDUOJA