REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Gegužės 19 d. 17:22

Vyriausioji rinkimų komisija patvirtino pirmojo prezidento rinkimų turo ir referendumo rezultatus

Lietuva

ELTA nuotr.

Viktorija SmirnovaitėŠaltinis: ELTA


301673

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatus. Suskaičiavus visus balsavimo rezultatus, komisija konstatuoja, jog pirmajame ture antros kadencijos siekiantis Gitanas Nausėda surinko 43,95 proc. rinkėjų balsų, o premjerė Ingrida Šimonytė – 20,05 proc. balsų.

„Rinkimuose dalyvavusių rinkėjų skaičius yra beveik 1 mln. 440 tūkst., dalyvavusių rinkėjų procentas yra 59,95 proc., negaliojančių biuletenių skaičius – 11 607, galiojančių biuletenių skaičius – virš 1 mln. 428 tūkst.“ – sekmadienį vykusiame komisijos posėdyje rinkimų rezultatus įgarsino VRK pirmininkė Lina Petronienė.

Skelbiama, kad trečioje vietoje likęs save išsikėlęs advokatas Ignas Vėgėlė surinko 12,35 proc. balsų, už buvusį Seimo narį Remigijų Žemaitaitį savo balsus atidavė 9,21 proc. rinkėjų, o dėl prokremliško naratyvo skleidimo kritikuojamą kandidatą Eduardą Vaitkų palaikė 7,31 proc. balsavusiųjų.

Už buvusį Konstitucinio Teismo (KT) teisėją Dainių Žalimą balsą atidavė 3,57 proc. rinkėjų, Darbo partijos lyderį Andrių Mazuronį palaikė 1,38 proc. balsavusių, o už Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatą Giedrimą Jeglinską balsuoti rinkosi 1,37 proc. balsavimo teisę turinčių Lietuvos gyventojų.

„Lyginant su 2019 metais, aktyvumas rinkimuose išaugo 2,59 proc. Jis išaugo ne tik dėl sumažėjusio rinkėjų skaičiaus, bet ir dėl to, kad dalyvavo daugiau nei 13,3 tūkst. rinkėjų. Tai yra beveik tiek, kiek rinkėjų yra Zarasų rajone“, – pridūrė L. Petronienė.

VRK: referendume dalyvavo 97,98 proc. prezidento rinkimų dalyvių

Sekmadienio posėdyje VRK taip pat patvirtino kartu su prezidento rinkimų pirmuoju turu vykusio referendumo dėl pilietybės išsaugojimo rezultatus. Nustatyta, kad referendume dalyvavo daugiau nei 1,4 mln. – tai yra 59,51 proc. visų rinkimų teisę turinčių Lietuvos gyventojų.

„Tai yra mažiau nei prezidento rinkimuose“, – akcentavo VRK pirmininkė L. Petronienė.

Ji taip pat pažymėjo, kad negaliojančių biuletenių referendumo klausimu skaičius yra beveik 29 tūkst., galiojančių – kiek daugiau nei 1,4 mln. Skelbiama, kad referendumo klausimu „taip“ balsavo 1 043 265 rinkėjai arba 74,49 proc. „Ne“ pasisakė 357 274 rinkėjai, arba 25,51 proc. visų balsavusių.

„(Komisija nutaria – ELTA) laikyti 2024 metų gegužės 12 dienos privalomąjį referendumą dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo įvykusiu, o referendumo sprendimą nepriimtu“, – pažymėjo L. Petronienė.

Kaip skelbia VRK, tik užsienyje balsavę Lietuvos Respublikos piliečiai aktyviau dalyvavo referendume nei rinkdami prezidentą. Pranešama, kad Lietuvos diplomatinės atstovybės iš viso suskaičiavo gavusios beveik 300 referendumo biuletenių daugiau nei prezidento rinkimų biuletenių.

ELTA primena, kad gegužės 26 d. vyksiančiame antrajame prezidento rinkimų ture – kaip ir prieš penkerius metus – susitiks perrinkimo siekiantis šalies vadovas Gitanas Nausėda ir konservatorių kandidatė, premjerė Ingrida Šimonytė.REDAKCIJA REKOMENDUOJA