REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Gegužės 25 d. 10:51

VU Šiaulių akademijos liaudiškos muzikos ansamblis „Saulė“ Šiaulių miestui šviečia jau 50 metų!

Vilnius

Justina IndulytėŠaltinis: Etaplius.lt


217858

VU Šiaulių akademijos liaudiškos muzikos ansamblis „Saulė“(meno vadovas Darius Daknys, choreografinės grupės vadovė Adelė Gružienė, vokalo grupės vadovas Eugenijus Andrulis, koncertmeisterė Galina Pild)šiais metais pasitiko solidų penkiasdešimtąjį ansamblio gyvavimo jubiliejų. Gegužės 21 d. Šiaulių kultūros centre šiai progai paminėti surengtas šventinis koncertas „Parvažiavo saulė“, kuris sukvietė Šiaulių miesto gyventojus ir svečius pasidžiaugti ir pabūti kartu šią VU Šiaulių akademijos liaudiškos muzikos ansambliui „Saulė“ ir Šiaulių miesto kultūros bendruomenei svarbią dieną.


Foto galerija:

628ddb9aea142.jpg
628ddb9c29ccc.jpg
628ddb9c199e3.jpg
628ddb9ce2348.jpg
628ddb9cf3fc0.jpg
628ddb9dcede9.jpg
628ddb9dd3d6c.jpg
628ddb9e9f229.jpg
628ddb9e9c71c.jpg
628ddb9f66923.jpg
628ddb9f520da.jpg
628ddb9fdc124.jpg
628ddba03d453.jpg
628ddba08e14e.jpg

Ansamblio „Saulė“ istorija – kupina laimėjimų

Liaudiškos muzikos ansamblis „Saulė“ – vienas garsiausių VU Šiaulių akademijos (buvusio Šiaulių universiteto) meno kolektyvų, kurio ištakos siekia 1972 metus. Ansamblis išaugo iš mažos, liaudiškais muzikos instrumentais grojančios kapelos. Pirmuoju kolektyvo vadovu buvo žinomas Lietuvos smuikininkas, šviesios atminties Algirdas Stulgys.

Per savo gyvavimo laikotarpį kolektyvas augo ir stiprėjo, keitėsi jo vadovai ir nariai. Pirmoji reikšminga ansamblio išvyka į užsienį (Kubą) ir pripažinimas įvyko 1979 metais. 1980 metais respublikinės Dainų šventės konkurse mažai kam Lietuvoje žinoma kapela, vadovaujama Kazio Almino ir Regimanto Žuko, buvo pripažinta geriausia kapela Lietuvoje.

Liaudiškos muzikos ansambliui „Saulė“ labai reikšmingas yra antrasis kolektyvo gyvavimo dešimtmetis. Šiuo laikotarpiu ansambliui vadovavo Saulius Palionis ir Gražina Žukauskienė. Į kolektyvą įsiliejo šokėjų grupė. Kapela sėkmingai pasirodydavo įvairiose šventėse ir konkursuose. 1989 m. kolektyvas pasirinko liaudiškos muzikos ansamblio „Saulė” vardą.

1990 metais išvykus ansamblio vadovui Sauliui Palioniui, išgyventas nelengvas laikotarpis: teko ieškoti naujų vadovų, trūko repertuaro, keitėsi muzikantų kartos. Kolektyvą vėl suburti padėjo prie ansamblio administratoriaus vairo stojęs Zenonas Ripinskis, dirbęs ansamblyje iki 2021 m. Po keletą metų ansambliui vadovavo Birutė Janonienė, Ramutė Gaučaitė, Rimantas Pumputis, Adelė Piragytė. Ansamblis vėl pradėjo koncertinę veiklą, buvo pakviesta dalyvauti tarptautiniuose festivaliuose Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje.

1996 metais kolektyvo meno vadovo vairą perėmė Darius Daknys, šias pareigas einantis iki šiol. Nuo 1996 iki 2010 metų choreografinės grupės vadovu dirbo Edmundas Verpetinskas, nuo 2010 iki 2017 metų – Adelė Gružienė, 2017 metais – Greta Šveikauskaitė, o nuo 2018 metų iki dabar – vėl Adelė Gružienė. Vokalo grupės vadovėmis dirbo Irma Aušbikavičiūtė-Riukienė, Rasa Andžiuvienė, Rasa Stoškuvienė, nuo 2003 metų rudens iki šiol – Eugenijus Andrulis.

Liaudiškos muzikos ansamblis „Saulė“ yra daugelio šalies ir tarptautinių konkursų laureatas, puikiai įvertintas tarptautiniuose renginiuose ir gastrolėse. Už puikius kūrybinius pasiekimus ansamblis pelnė geriausios 1999 metų Lietuvos liaudiškos muzikos kapelos nominaciją. Ansamblis prestižiniuose konkursuose bei festivaliuose dalyvauja ir skina apdovanojimus iki šiol, taip pat, savo patirties bagažą įprasmina išleistais vienuolika muzikinių albumų, vienas iš paskutiniųjų – „Subatos vėlų vakarą“ (2020 m.).

Šiuo metu ansamblyje groja, dainuoja ir šoka VU Šiaulių akademijos studentai ir universiteto alumnai. Ansamblio „Saulė“ repertuare – daugybė lietuvių liaudies muzikinio ir choreografinio folkloro, sceninių šokių, aranžuočių ir originalių kūrinių, sukurtų remiantis lietuvių folkloro tradicijomis. Daugelio muzikinių kūrinių ir aranžuočių autorius – ansamblio meno vadovas Darius Daknys. Draugiška kolektyvo atmosfera, jaunatviška energija, atsakingas dalyvių požiūris, vadovų kūrybiškumas ir siekis tobulėti įkvepia ansamblį ieškoti spalvingų liaudiško stiliaus inetrpretacijų.

Ansamblis „Saulė“ yra tarptautinio folkloro festivalio-konkurso „Saulės žiedas“ iniciatorius ir vienas iš organizatorių.

Jubiliejinis koncertas su artimiausiais bendražygiais

Gegužės 21 d. Šiaulių kultūros centre vykusiame jubiliejiniame VU Šiaulių akademijos liaudiškos muzikos ansamblio „Saulė“ koncerte „Parvažiavo saulė“ šventinę programą pristatė gimtuvininkai bei ansamblio artimiausi draugai ir bendražygiai: VU liaudiškos muzikos ansamblis „Jaunimėlis“, VDU Žemės ūkio akademijos liaudiškos muzikos muzikos kapela „Ūkininkas“, liaudiškų šokių ansamblis „Sėja“, buvę ansamblio „Saulė“ nariai – renginio vedančioji ir grupės „Kitava“ vokalistė Rasa Stoškuvienė, grupės „Kitava“ vadovas Kęstutis Stoškus, birbynininkai Egidijus Ališauskas ir Arvydas Jankus, skrabalininkas ir akordeonistas Arūnas Šliauteris, tenoras Juozas Janužas.

Ansamblio narius šventinio koncerto metu sveikino ir dovanas įteikė VU Šiaulių akademijos direktorė prof. dr. Renata Bilbokaitė pabrėždama, kad džiaugiasi visa VU Šiaulių akademijos bendruomene ir liaudiškos muzikos ansamblio „Saulė“ sėkme, akcentuodama, kad ansamblis kuria didelę pridėtinę vertę Šiaulių miesto švietimo, kultūros ir etnografiniame kontekstuose. Direktorė prof. dr. Renata Bilbokaitė dėkojo už indėlį visiems partneriams organizuojant renginius prof. S. Šalkauskio atminimui įprasminti. Šis koncertas tapo renginių ciklo dalimi. Didžiulė padėka išreikšta Šiaulių miesto savivaldybei, kuri iš dalies finansavo šventinį koncertą, kultūros ir švietimo skyriams, visuomenininkams. „Penkiasdešimt metų – yra labai daug. Tik menas ir kultūra gali paskatinti žmogų ne tik skleistis visa savo širdimi ir siela, bet ir nesenti. Džiaugiuosi, kad Vilniaus universitetui buvo svarbu išsaugoti šį kolektyvą ir norėčiau palinkėti ir jūsų visų paprašyti pakviesti į VU Šiaulių akademijos gretas prisijungti naujus studentus, tam, kad šis kolektyvas jaunėtų ir niekada nenustotų būti. Didžiuojamės jumis!“ – ansamblį sveikino VU Šiaulių akademijos direktorė prof. dr. Renata Bilbokaitė.

Sveikinančių gretose – Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto narys Stasys Tumėnas, kuris įteikė LRS padėkas ansamblio „Saulė“ bendruomenei, meno vadovui Dariui Dakniui, ansamblio choreografei Adelei Gružienei, jau 40 metų ansamblyje muzikuojančiam Zigmui Ripinskiui. Už ilgametį darbą ir projektinę veiklą seimo narys Stasys Tumėnas įteikė LRS medalį buvusiam ansamblio projektų vadybininkui Zenonui Ripinskiui. Taip pat sveikinimo žodžius tarė Šiaulių miesto savivaldybės mero pavaduotojas Egidijus Elijošius, kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė, ūkininkai Petras ir Ilona Baristai, bei susirinkę artimiausi bendražygiai ir draugai. Renginio metu nebuvo pamiršti ir buvę ansamblio vadovai ir šviesios atminties bendražygiai, kurie iškeliavo į amžinybę. Dalyvavusiems koncerte buvusiems „Sauliečiams“ skirti gražiausi žodžiai, padėkos bei dovanos.

Ansamblio meno vadovas Darius Daknys linkėjo, kad nors ir vykstant pokyčiams, „Saulė“ visada išliktų tokia pati ir savo šiluma džiugintų mūsų ausis ir širdis, gyvuotų šimtus metų. Padėkos žodžius kolektyvo meno vadovas tarė ansamblio vadovams už kantrybę, artimiausiems bendražygiams bei kolegoms, ansamblio nariams, partneriams ir rėmėjams, VU Šiaulių akademijos direktorei prof. dr. Renatai Bilbokaitei už visapusišką palaikymą ir tikėjimą.

VU Šiaulių akademija bei ansamblio „Saulė“ vadovai ir nariai dėkoja visiems buvusiems šį lemtingą ir išskirtinį vakarą kartu.

Koncerto rėmėjai: UAB Baltic champs, UAB „Kalnas“ – Ūkininkų Baristų duona.

Koncerto partneriai: Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių kultūros centras.

Organizatorius: VU Šiaulių akademija.

VU ŠA inf. / Rimo Montvido nuotr.REDAKCIJA REKOMENDUOJA