REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2023 m. Kovo 1 d. 11:08

VSD: Baltarusijos žvalgyba suaktyvino veiklą, lietuvius verbuoja savo šalyje

Lietuva

BNS / Fotobanko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


260396

Į Baltarusiją vykstantys lietuviai verbuojami bendradarbiauti su priešiškų šalių žvalgyba, trečiadienį įspėjo Valstybės saugumo departamentas (VSD).

Pasak Lietuvos žvalgybos institucijos, po praėjusio savaitgalio Baltarusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos suaktyvino veiklą, todėl išaugo grėsmės ir rizikos Baltarusijoje besilankantiems Lietuvos piliečiams.

„Pastaruoju metu didesnė dalis verbavimo ir šnipinėjimo atvejų buvo žvalgybos iš teritorijos pavyzdžiai, tai yra su priešiškomis žvalgybomis sutikę bendradarbiauti asmenys buvo užverbuoti Baltarusijos arba Rusijos teritorijoje“, – teigiama VSD pranešime.

Pasak Lietuvos žvalgybos, pastarosiomis dienomis į VSD kreipėsi piliečiai, susidūrę su baltarusių pareigūnų patikrinimais.

VSD teigimu, į Baltarusiją vykstantys Lietuvos piliečiai sulaukia papildomo šios šalies pareigūnų dėmesio pasienio kontrolės postuose ir kitose Baltarusijos vietovėse: vykdomos apklausos, bandant išsiaiškinti apsilankymo Baltarusijoje tikslus, asmeninę informaciją, tikrinami asmeniniai daiktai, įskaitant mobiliuosius telefonus (kontaktų sąrašai, fotografijos, socialinių tinklų paskyros, žemėlapių maršrutai ir kita asmeninio pobūdžio informacija).

„Apklausų pasienyje metu Baltarusijos tarnybų darbuotojai siekia gauti duomenų apie piliečio politines pažiūras, artimuosius, draugus, darbovietę, kitą aktualią informaciją ir požiūrį į Rusijos karą prieš Ukrainą“, – rašoma departamento pranešime.

„Tokios apklausos išnaudojamos Lietuvos piliečių verbavimui ir įtraukimui į priešišką valstybei veiklą“, – teigiama jame.

Be to, anot Lietuvos žvalgybos, Baltarusijos pareigūnų apžiūrai paimti kompiuteriai ir mobilieji įrenginiai, tikėtina, bus grąžinti su pažeistomis saugumo sistemomis.

VSD įspėja, kad Aleksandro Lukašenkos režimas remia Rusiją kare prieš Ukrainą, todėl bet koks Ukrainos palaikymas, Rusijos agresijos smerkimas, taip pat ir Baltarusijos opozicijos palaikymas gali būti traktuojami kaip priešiška veikla, už kurią Baltarusijoje gali grėsti sulaikymas ar net įkalinimas.

„Keliaujančiuosius raginame būti budrius, elgtis apdairiai. Nesant būtinybės, patariama vengti kelionių ir į Baltarusiją, ir į Rusiją“, – teigiama pranešime.

VSD pažymi, kad Baltarusijos žvalgybos tarnybų taikiniais gali tapti ne tik su įslaptinta informacija dirbantys Lietuvos piliečiai.

„Artimai bendradarbiaujančios Rusijos ir Baltarusijos žvalgybos tarnybos pastaruoju metu siekia verbuoti visus, galinčius suteikti vertingos informacijos jas dominančiais klausimais“, – teigia departamentas.

VSD ragina visus gyventojus, kurie sulaukė Baltarusijos saugumo ar žvalgybos tarnybų dėmesio, patyrė bandymus įtraukti į kompromituojančias situacijas ar pateko į įtartinas situacijas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, informuoti apie tai departamentą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA