REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Gruodžio 10 d. 17:41

Visoje Europoje vienoda minimali alga - įmanoma?

Vilnius

Eltos nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


109989

Europarlamentaras Viktoras Uspaskichas pateikė Europos Parlamentui rezoliucijos projektą, kad visose ES šalyse minimalus mėnesinis atlyginimas nebūtų mažesnis nei 750 Eur. Šis siūlymas buvo paskelbtas spalio 24-ąją Strasbūre vykusiame Europos Parlamento posėdyje. Užregistruotas ir perduotas svarstyti. Lietuviams darbininkams toks minimumas kone stebuklui prilygtų, tačiau darbdaviai tokius pasiūlymus vertina skeptiškai.

Džiaugtųsi ne tik lietuviai

„Eurostat“ duomenimis, 2019 m. sausį mažiausia minimali alga buvo Bulgarijoje - 286 Eur, o didžiausia - Liuksemburge - 2071 Eur. Trylikoje ES valstybių minimumas buvo mažesnis nei 750 Eur.

O kaip mano pats europarlamentaras V.Uspaskichas - pritars jo kolegos šiai rezoliucijai ar nepritars?

- Jūsų pasiūlyta rezoliucija, jei jai būtų pritarta, sumažintų socialinę piliečių atskirtį ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse. Ar jūsų siūlomas 750 Eur dydžio privalomas minimumas būtų prieš mokesčius, ar į rankas?

- Prieš mokesčius. Skirtingose ES šalyse yra skirtingi mokestiniai atskaitymai. Kai kuriose ES šalyse nuo tokios sumos iš viso nėra mokesčių.

- Gal atsimenate, kuriose?

- Taip greitai neatsakysiu, bet aš nesiūlau visoms ES valstybėms minimalias algas suvienodinti. Kurios gali mokėti daugiau, tegul moka. Bet mažiau mokėti nei 750 Eur, negalėtų. Kai kuriose šalyse vien minimali alga dešimt kartų skiriasi. Vokietijoje ji - 1500 Eur, o kainos - beveik tokios kaip Lietuvoje. Vokietijoje ir už minimumą žmonės normaliai pragyvena.

- O Lietuvoje už minimumą skursta. Ar kitų šalių europarlamentarai bent įsivaizduoja, kaip sunkiai kai kurie mūsų žmonės gyvena?

- Galvoju, kad toli gražu ne visi, bet informacija visiems prieinama. Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos. Skurdo statistika yra visiems Europos Parlamento nariams prieinama. Mes galime pažiūrėti į kitų ES valstybių statistikas, o joms prieinama Lietuvos statistika.

- Ar žinote, kokia minimali alga prieš mokesčius bus Lietuvoje nuo 2020 m. pradžios?

- Pas mus bus apie 600 Eur.

- Beveik tiksliai. Suklydote tik 7 eurais. Kitąmet minimumas bus 607 Eur.

- Nesuklydau. Tik suapvalinau skaičių.

- Lietuvoje dabar vidutinis darbo užmokestis siekia 1317,6 Eur, neatskaičius mokesčių. O koks vidutinis darbo užmokestis yra jums ar jūsų šeimai priklausančiose įmonėse?

- 1418 Eur. Lietuvoje vidutinis užmokestis toks, kad kai kurie pensininkai, pavyzdžiui, Graikijoje, Vokietijoje, Italijoje daugiau pensijos gauna...

- Bet gal Lietuvoje žmonėms dar primokama vokeliuose? Juk dar 2007 m. viena „Krekenavos agrofirmos“ tuometinė darbuotoja pati prisipažino, kad pinigų gaudavo ir vokeliuose?

- Tai buvo inscenizuotas skundas, teismas neįrodė. Tuo metu apie 40 proc. verslininkų taip mokėjo algas, bet niekur kitur netikrino. Švogeriai galėjo mokėti šešėlinius atlyginimus ir jų niekas netikrino. Dusino tik Uspaskichą.

- Kaip manote - ar Europos Parlamentas pritars jūsų siūlymui, kad visose ES šalyse minimali alga nebūtų mažesnė nei 750 Eur?

- Pažiūrėsim. Dabar dirba komitetas. Bet jei jis projektą atmestų, tai dar nebūtų pabaiga. Būtų kitas ėjimas. Rinkčiau tada parašus visų europarlamentarų, ieškočiau palaikymo, rankų tikrai nenuleisiu. Europos Sąjungoje už skurdo ribos yra daugiau nei šimtas milijonų žmonių. Jei žmonės gaus daugiau pajamų, mažės šešėlinė ekonomika, bus sąžiningesnė konkurencija rinkoje, didės vartojimas.

Supranta net konservatoriai

Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė tvirtina, kad minimalus atlyginimas ES šalyje turėtų siekti ne mažiau kaip 60 proc. vidutinio šalies atlyginimo. Kartu politikė viliasi, kad ES svarstomas pasiūlymas dėl minimalios algos virs ne tik rekomendacija, bet ir įpareigojimu.

„Europos Komisijos vadovė pažadėjo, kad vienas jos prioritetinių darbų bus siūlymai dėl minimalios algos ES. Ji minėjo, kad siūlymai bus pateikti per 3 mėnesius. Vadinasi, jau net ir konservatoriai supranta, kad ES reikia minimalaus atlyginimo. Socialdemokratai siekia, kad minimali alga būtų ne mažesnė nei 60 proc. nuo vidutinio šalies atlyginimo“, - šeštadienį Kauno rajone vykusioje konferencijoje „Gerovės valstybė socialinėje Europoje“ sakė V.Blinkevičiūtė.

Europarlamentarės teigimu, ES turėtų priimti direktyvą.

Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 1317,6 Eur „popieriuje“, vadinasi, 60 proc. sumos būtų 790,56 Eur.

Situaciją komentuoja Lietuvos verslo konferencijos prezidentas Valdas SUTKUS:

Aš manau, kad panašūs politiniai pareiškimai neturėtų būti siejami su tokiais dalykais kaip ekonominė samprata. Tai visai skirtingi dalykai. Nes ekonominė logika bei samprata nepriklauso nuo to, ką kažkoks vienas ar kitas politikas pareiškė. Ekonomika priklauso nuo objektyvios realybės ir yra visa sistema, kaip tai pasiekti. Tai nėra padaroma politikų pareiškimais.

Jau pasiūlė Europos Parlamentui? Nežinau, bet labai keistas precedentas būtų, jei Europos Parlamentas imtų nustatinėti visoms šalims bendrus minimalius mėnesinius atlyginimus. Keistai atrodytų. Europos ekonominė bendrija yra pagrįsta laisvu prekių, paslaugų ir darbo jėgos judėjimu, bet ne prievartiniu minimalaus mėnesinio atlyginimo nustatymu.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.REDAKCIJA REKOMENDUOJA