Aktualijos | 5 MIN.

Visoje Europoje vienoda minimali alga - įmanoma?

Reporteris Inga
2019 m. gruodžio 10 d. 17:41
visoje-europoje-vienoda-minimali-alga-imanoma.jpg

Europarlamentaras Viktoras Uspaskichas pateikė Europos Parlamentui rezoliucijos projektą, kad visose ES šalyse minimalus mėnesinis atlyginimas nebūtų mažesnis nei 750 Eur. Šis siūlymas buvo paskelbtas spalio 24-ąją Strasbūre vykusiame Europos Parlamento posėdyje. Užregistruotas ir perduotas svarstyti. Lietuviams darbininkams toks minimumas kone stebuklui prilygtų, tačiau darbdaviai tokius pasiūlymus vertina skeptiškai.

Džiaugtųsi ne tik lietuviai

„Eurostat“ duomenimis, 2019 m. sausį mažiausia minimali alga buvo Bulgarijoje - 286 Eur, o didžiausia - Liuksemburge - 2071 Eur. Trylikoje ES valstybių minimumas buvo mažesnis nei 750 Eur.

O kaip mano pats europarlamentaras V.Uspaskichas - pritars jo kolegos šiai rezoliucijai ar nepritars?

- Jūsų pasiūlyta rezoliucija, jei jai būtų pritarta, sumažintų socialinę piliečių atskirtį ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse. Ar jūsų siūlomas 750 Eur dydžio privalomas minimumas būtų prieš mokesčius, ar į rankas?

- Prieš mokesčius. Skirtingose ES šalyse yra skirtingi mokestiniai atskaitymai. Kai kuriose ES šalyse nuo tokios sumos iš viso nėra mokesčių.

- Gal atsimenate, kuriose?

- Taip greitai neatsakysiu, bet aš nesiūlau visoms ES valstybėms minimalias algas suvienodinti. Kurios gali mokėti daugiau, tegul moka. Bet mažiau mokėti nei 750 Eur, negalėtų. Kai kuriose šalyse vien minimali alga dešimt kartų skiriasi. Vokietijoje ji - 1500 Eur, o kainos - beveik tokios kaip Lietuvoje. Vokietijoje ir už minimumą žmonės normaliai pragyvena.

- O Lietuvoje už minimumą skursta. Ar kitų šalių europarlamentarai bent įsivaizduoja, kaip sunkiai kai kurie mūsų žmonės gyvena?

- Galvoju, kad toli gražu ne visi, bet informacija visiems prieinama. Beveik ketvirtadalis Lietuvos gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos. Skurdo statistika yra visiems Europos Parlamento nariams prieinama. Mes galime pažiūrėti į kitų ES valstybių statistikas, o joms prieinama Lietuvos statistika.

- Ar žinote, kokia minimali alga prieš mokesčius bus Lietuvoje nuo 2020 m. pradžios?

- Pas mus bus apie 600 Eur.

- Beveik tiksliai. Suklydote tik 7 eurais. Kitąmet minimumas bus 607 Eur.

- Nesuklydau. Tik suapvalinau skaičių.

- Lietuvoje dabar vidutinis darbo užmokestis siekia 1317,6 Eur, neatskaičius mokesčių. O koks vidutinis darbo užmokestis yra jums ar jūsų šeimai priklausančiose įmonėse?

- 1418 Eur. Lietuvoje vidutinis užmokestis toks, kad kai kurie pensininkai, pavyzdžiui, Graikijoje, Vokietijoje, Italijoje daugiau pensijos gauna...

- Bet gal Lietuvoje žmonėms dar primokama vokeliuose? Juk dar 2007 m. viena „Krekenavos agrofirmos“ tuometinė darbuotoja pati prisipažino, kad pinigų gaudavo ir vokeliuose?

- Tai buvo inscenizuotas skundas, teismas neįrodė. Tuo metu apie 40 proc. verslininkų taip mokėjo algas, bet niekur kitur netikrino. Švogeriai galėjo mokėti šešėlinius atlyginimus ir jų niekas netikrino. Dusino tik Uspaskichą.

- Kaip manote - ar Europos Parlamentas pritars jūsų siūlymui, kad visose ES šalyse minimali alga nebūtų mažesnė nei 750 Eur?

- Pažiūrėsim. Dabar dirba komitetas. Bet jei jis projektą atmestų, tai dar nebūtų pabaiga. Būtų kitas ėjimas. Rinkčiau tada parašus visų europarlamentarų, ieškočiau palaikymo, rankų tikrai nenuleisiu. Europos Sąjungoje už skurdo ribos yra daugiau nei šimtas milijonų žmonių. Jei žmonės gaus daugiau pajamų, mažės šešėlinė ekonomika, bus sąžiningesnė konkurencija rinkoje, didės vartojimas.

Supranta net konservatoriai

Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė tvirtina, kad minimalus atlyginimas ES šalyje turėtų siekti ne mažiau kaip 60 proc. vidutinio šalies atlyginimo. Kartu politikė viliasi, kad ES svarstomas pasiūlymas dėl minimalios algos virs ne tik rekomendacija, bet ir įpareigojimu.

„Europos Komisijos vadovė pažadėjo, kad vienas jos prioritetinių darbų bus siūlymai dėl minimalios algos ES. Ji minėjo, kad siūlymai bus pateikti per 3 mėnesius. Vadinasi, jau net ir konservatoriai supranta, kad ES reikia minimalaus atlyginimo. Socialdemokratai siekia, kad minimali alga būtų ne mažesnė nei 60 proc. nuo vidutinio šalies atlyginimo“, - šeštadienį Kauno rajone vykusioje konferencijoje „Gerovės valstybė socialinėje Europoje“ sakė V.Blinkevičiūtė.

Europarlamentarės teigimu, ES turėtų priimti direktyvą.

Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis trečiąjį šių metų ketvirtį siekė 1317,6 Eur „popieriuje“, vadinasi, 60 proc. sumos būtų 790,56 Eur.

Situaciją komentuoja Lietuvos verslo konferencijos prezidentas Valdas SUTKUS:

Aš manau, kad panašūs politiniai pareiškimai neturėtų būti siejami su tokiais dalykais kaip ekonominė samprata. Tai visai skirtingi dalykai. Nes ekonominė logika bei samprata nepriklauso nuo to, ką kažkoks vienas ar kitas politikas pareiškė. Ekonomika priklauso nuo objektyvios realybės ir yra visa sistema, kaip tai pasiekti. Tai nėra padaroma politikų pareiškimais.

Jau pasiūlė Europos Parlamentui? Nežinau, bet labai keistas precedentas būtų, jei Europos Parlamentas imtų nustatinėti visoms šalims bendrus minimalius mėnesinius atlyginimus. Keistai atrodytų. Europos ekonominė bendrija yra pagrįsta laisvu prekių, paslaugų ir darbo jėgos judėjimu, bet ne prievartiniu minimalaus mėnesinio atlyginimo nustatymu.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.


Šiauliai
Šiaulių centre laikinai neveikia vienos sankryžos šviesoforas: siūlo rinktis kitą maršrutą
Dėl remonto darbų Šiaulių centre laikinai neveikia eismo prasme gana aktyvios sankryžos šviesoforas.
Gatvė | 2 MIN.
0
Šiauliai
Lietuva
Balandžio 11 dieną Šiaulių Saulės koncertų salėje įvyks ypatingas vakaras – grupės KITAVA 25 metų jubiliejinio turo finalinis koncertas. Tai bus paskutinis šio jubiliejinio turo koncertas – vienintelė proga šią programą išgirsti Šiauliuose. Turo metu grupė aplankė daugybę Lietuvos miestų, o vienas ryškiausių koncertų įvyko ir Punske (Lenkija), kur Lietuvių kultūros namuose surengtas anšlaginis koncertas lietuvių bendruomenei – pilnutėlė salė publikos grupę sutiko itin šiltai.
Laisvalaikis | 4 MIN.
0
Kovo 16-oji – Knygnešio diena.
Lietuva | 4 MIN.
0
Lietuva
Šiauliai
Sekmadienį Holivude įvyko 98-oji „Oskarų“ apdovanojimų įteikimo ceremonija. Žemiau pateikiami kino apdovanojimų nugalėtojai pagrindinėse kategorijose.
Laisvalaikis | 2 MIN.
0
Nuo 2026 m. kovo 16 d. pradedami Birutės g. remonto darbai. Remonto metu eismas nebus visiškai uždaromas, tačiau tam tikrose vietose gali būti ribojamas.
Gatvė | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šylant orams žmonės, kaip ir gamta, jaučia natūralų poreikį atsinaujinti ir nusimesti žiemos sunkumą. Norisi išsivaduoti iš pūkinių striukių, šiltų megztinių, aulinius batus pakeisti lengvesne avalyne.
Lietuva | 5 MIN.
0
Balandžio 16–17 d. visos profesinio mokymo įstaigos vėl pakvies apsilankyti atvirų durų dienose. Visoje Lietuvoje vyksiantis renginys suburs mokinius ir jų tėvus, mokytojus, karjeros specialistus ir visus susidomėjusiuosius artimiau pažinti profesinį mokymą, užsukti į bendrojo ugdymo klases ir laboratorijas, išbandyti dominančią profesiją, sužinoti apie priėmimą.
Lietuva | 3 MIN.
0

Šiauliai
Pakruojis
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) vertina gautą informaciją apie „Nemuno aušros“ parlamentaro Aido Gedvilo balsavimus, kurie galėjo lemti degalinių tinklui „Jozita“ palankių sprendimų priėmimą.
Politika | 3 MIN.
0
Kovo 6 d. Pakruojo rajone lankėsi Lietuvos Respublikos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kartu su patarėjais Sauliumi Petrausku ir Laima Nagiene. Apie problemas ir jų sprendimo būdus diskutuota savivaldybėje – diskusijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narė Ilona Gelažnikienė, Pakruojo rajono savivaldybės meras Saulius Margis, vicemeras Virginijus Kacilevičius savivaldybės administracijos skyrių vedėjai, įmonių vadovai.
Politika | 4 MIN.
0

Pasaulis
Lietuva
Izraelio kariuomenė planuoja tęsti karą su Iranu dar mažiausiai 3 savaites, pareiškė kariuomenės atstovas Effie Defrinas.
Pasaulis | 2 MIN.
2
Kazachstano gyventojai sekmadienį balsuoja referendume dėl naujos konstitucijos. Vyriausybė teigia, kad reforma padės sustiprinti demokratiją didžiausioje Centrinės Azijos ekonomikoje, tačiau kritikai įspėja, jog ji gali dar labiau sustiprinti prezidento Kasymo Žomarto Tokajevo valdžią.
Pasaulis | 3 MIN.
3


Šiauliai
Šiauliai
2026-ųjų sausio 1-oji tapo lūžio tašku ne tik tūkstančiams gyventojų, bet ir nekilnojamojo turto rinkai. Įsigaliojus pensijų reformos galimybei nutraukti kaupimą antroje pakopoje, tai įnešė netikėto sąstingio nekilnojamo turto rinkoje. Šiandien NT rinka gyvena laukimo režimu: pirkėjai tikisi, kad atsiimtos lėšos padės sukaupti pinigų sumą pradiniam įnašui, o pardavėjai, jausdami artėjančias įplaukas, neskuba siūlyti turto ir viliasi dar didesnio kainų kilimo. Nors būstas per pastaruosius dvejus metus pabrango ketvirtadaliu, ekspertai teigia, kad svajonė apie nuosavus namus vis dar pasiekiama, jei tik lūkesčiai atitinka realybę. Kas iš tiesų vyksta rinkoje, kokias sumas gyventojai atsiima iš fondų? Visi atsakymai – mūsų reportaže.
Verslas | 5 MIN.
0
Vyraujant pereinamajam sezonui, kai dėl sparčiai kintančių oro sąlygų intensyvėja kelių priežiūros darbai, AB „Kelių priežiūra“ visas pastangas sutelkė ankstyvam karštojo asfalto gamybos atnaujinimui. „Kelių priežiūros“ asfalto gamyklos darbas šiemet pradėtas kaip niekad anksti, kad bendrovės padaliniai visoje Lietuvoje galėtų operatyviai tęsti dangos duobių taisymo darbus.
Verslas | 3 MIN.
0

Pakruojis
Šiauliai
Sekmadienio rytą įvyko tragiška nelaimė Pakruojyje. Ugniagesiai iš šulinio ištraukė nebegyvos moters kūną.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šiauliuose gydomas dėl sprogusios petardos apdegęs vienuolikos metų berniukas.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Radviliškis
Dėl remonto darbų Šiaulių centre laikinai neveikia eismo prasme gana aktyvios sankryžos šviesoforas.
Gatvė | 2 MIN.
0
Rimti nemalonumai laukia vairuotojo, kuris, įtariama, sekmadienį ne tik neblaivus vairavo automobilį, bet ir apgadino du automobilius.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų (54 proc.) neatmeta galimybės per artimiausius metus įsigyti automobilį, rodo „Citadele“ banko užsakymu atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa. Dauguma potencialių pirkėjų linksta prie naudotų automobilių – juos rinktųsi beveik 73 proc. svarstančiųjų apie pirkimą.
Gatvė | 5 MIN.
0
„Galiu pasiskolinti tavo automobilį savaitgaliui?“ – į tokį šeimos nario ar draugo prašymą dažnas numoja ranka ir tiesiog paduoda raktelius. Tačiau draudikai įspėja: jei prie vairo sėda asmuo, neatitinkantis draudimo sutarties sąlygų, toks paslaugumas gali baigtis nenumatytomis išlaidomis. Kas iš tiesų prisiima atsakomybę įvykus avarijai ir kodėl bandymas sutaupyti draudžiant automobilį ne tikrojo vairuotojo vardu dažnai nepasiteisina?
Gatvė | 4 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Artėjant svarbiausioms sezono kovoms „Šiauliai“ toliau žvelgia į ateitį – klubas praneša apie dar metams pratęstą sutartį su vyriausiuoju treneriu Dariumi Songaila.
Sportas | 3 MIN.
0
Šiaulių miesto vadovai priėmė ir pasveikino moterų krepšinio komandą „Šiauliai–Vilmers“, iškovojusią bronzos medalius „Smart Way Karalienės taurės“ turnyre. Tai – pirmasis klubo medalis komandos istorijoje.
Sportas | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
„Infostudijoje” svečiavosi Šiaulių turizmo informacijos centro „Metų gidės” nominaciją pelniusi Ingrida Daukėlienė. Tai gidė, kurios ekskursijas lydi humoras, charizma ir išskirtinis kūrybiškumas. Istorijos studijos, mokytojos patirtis, autorinės ekskursijos, pasakojimai žemaičių tarme – visa tai telpa jos profesiniame kelyje.
Veidai | 4 MIN.
0
Kovo 9 d. Gruzdžiuose oficialiai atidaryta jaunimo erdvė – tai Atviro Šiaulių rajono jaunimo centro Mobilaus darbo su jaunimu komandos projektas „Kvadratai be rėmų“.
Jaunimas | 5 MIN.
0
Šiauliai
Šiauliai
Etaplius laidoje „Moterims 45+“ – svečias, kuris daugelį metų klausėsi kitų gyvenimų istorijų – subtiliai, jautriai, be viešo vertinimo. Nes visos istorijos yra unikalios ir turi, kaip mums atrodo, savus „teisinga ir neteisinga“. Šiaulietis, jubiliejinio miesto gimtadienio ambasadorius Edvardas Žičkus daugeliui pažįstamas iš laidos „Gyvenimas yra gražus“ – pokalbių, kuriuose atsiskleidžia tikros žmonių istorijos. O šiandien Edvardas savo paties gyvenimo istorija dalinasi su skaitytojais. Ar gyvenimas yra gražus?
Veidai | 3 MIN.
0
Laidoje „Mama kalba“ – jautrus ir atviras pokalbis su viena ryškiausių Lietuvos teatro ir televizijos aktorių, kūrėja bei mama Violeta Mičiuliene. Žiūrovams ji pristato naują monospektaklį „Bėgantis aštuonkojis“, kuriame per netikėtą metaforą kalba apie žmogaus vienatvę, išgyvenimą, motinystę ir vidinę stiprybę.
Veidai | 5 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Pirmieji ryškesni pavasario saulės spinduliai dažnai atneša ne tik gerą nuotaiką, bet ir netikėtą atradimą – per žiemą langai spėja gerokai apsinešti dulkėmis, lietaus dėmėmis ir purvu. Tai, kas tamsiais žiemos mėnesiais buvo beveik nepastebima, saulėtą dieną išryškėja akimirksniu. Prekybos tinklo „Rimi“ atstovai pastebi, kad būtent tokios šviesios pavasario dienos dažnai paskatina žmones imtis pirmųjų namų tvarkymo darbų – o viskas neretai prasideda nuo langų.
Namai | 3 MIN.
0
Įsivaizduokite šiltą, ramų vasaros vakarą savo kieme. Jūs nusiaunate batus ir išeinate į terasą su gaiviu gėrimu rankoje, mėgaudamiesi akimirka, kai pėdos paliečia malonią, natūralaus paviršiaus tekstūrą. Tačiau čia pat galvoje šmėsteli abejonė: ar mano pėdos po šio pasivaikščiojimo netaps juodos kaip angliukai? Tai vienas dažniausių klausimų ir mitų, kuris lydi vieną stilingiausių pastarojo meto eksterjero pasirinkimų. Tikrovė yra kur kas švaresnė ir estetiškesnė: tinkamai paruoštas degintas medis yra ne tik saugus jūsų kojinėms, pėdoms ar šviesiems drabužiams, bet ir viena maloniausių medžiagų vaikščiojimui basomis.
Namai | 5 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
„Infostudijoje” svečiavosi Šiaulių turizmo informacijos centro „Metų gidės” nominaciją pelniusi Ingrida Daukėlienė. Tai gidė, kurios ekskursijas lydi humoras, charizma ir išskirtinis kūrybiškumas. Istorijos studijos, mokytojos patirtis, autorinės ekskursijos, pasakojimai žemaičių tarme – visa tai telpa jos profesiniame kelyje.
Veidai | 4 MIN.
0
Etaplius laidoje „Moterims 45+“ – svečias, kuris daugelį metų klausėsi kitų gyvenimų istorijų – subtiliai, jautriai, be viešo vertinimo. Nes visos istorijos yra unikalios ir turi, kaip mums atrodo, savus „teisinga ir neteisinga“. Šiaulietis, jubiliejinio miesto gimtadienio ambasadorius Edvardas Žičkus daugeliui pažįstamas iš laidos „Gyvenimas yra gražus“ – pokalbių, kuriuose atsiskleidžia tikros žmonių istorijos. O šiandien Edvardas savo paties gyvenimo istorija dalinasi su skaitytojais. Ar gyvenimas yra gražus?
Veidai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šylant orams žmonės, kaip ir gamta, jaučia natūralų poreikį atsinaujinti ir nusimesti žiemos sunkumą. Norisi išsivaduoti iš pūkinių striukių, šiltų megztinių, aulinius batus pakeisti lengvesne avalyne.
Grožis | 5 MIN.
0
Sekmadienį Holivude įvyko 98-oji „Oskarų“ apdovanojimų įteikimo ceremonija. Žemiau pateikiami kino apdovanojimų nugalėtojai pagrindinėse kategorijose.
Laisvalaikis | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Kovo 16-oji – Knygnešio diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Savaitės horoskopas kovo 16–22 d. – savaitė, kai naujienų daug, bet aiškumo dar teks palaukti.
Horoskopai | 10 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Artėjant Velykoms vis dažniau svarstome, kokie patiekalai šiemet puoš šventinį stalą. Iš anksto apgalvojus šventinį meniu galima ne tik išvengti paskutinės minutės streso, bet ir išbandyti naujus receptus, kurie gali tapti tikra Velykų stalo pažiba. Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ siūlo nepamiršti nebrangios, skanios ir sveikatai naudingos lašišos – žuvies, puikiai tinkančios šventiniam stalui.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Šiandien vis daugiau žmonių ieško būdų, kaip kasdien gaminti skaniai, bet nebrangiai. Vienas praktiškiausių sprendimų – rinktis produktus, iš kurių galima pagaminti kelis skirtingus patiekalus. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ atstovų, kiaulienos nugarinė tam tinka idealiai: ji universali, lengvai apdorojama ir ypač ekonomiška – dažnu atveju ją galima įsigyti už itin gerą kainą.
Virtuvė | 4 MIN.
0