REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2024 m. Vasario 27 d. 15:01

Visagino savivaldybės Jaunimo reikalų taryba pateikė poziciją dėl balsavimo nuo 16 metų

Visaginas

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Visagino savivaldybė


293278

Visagino savivaldybės Jaunimo reikalų taryba (SJRT) – patariamoji Visagino savivaldybės tarybos institucija pateikė raštą Visagino savivaldybės merui, savivaldybės tarybai bei administracijos direktoriui, kuriuo reiškia viešą palaikymą Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT) iniciatyvai suteikti rinkimo teisę asmenims nuo 16 metų savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimuose.

Rašte įvardijama, kad nėra jokių žinomų tyrimų, nurodančių, kokiame amžiuje pasiekiama branda balsuoti, todėl palaikome balsavimo nuo 16 metų įteisinimo savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimuose iniciatyvą.

Taip pat svarbu paminėti, kad 18–19 m. jauni žmonės dažnai iš periferijos migruoja į didmiesčius ir dėl gyvenamosios aplinkos kaitos praranda susidomėjimą dalyvauti vietos lygmens demokratiniuose procesuose. 16–17 m. žmonėms procesai savivaldoje yra kur kas artimesni – jų įsitraukimas nuo ankstesnio laikotarpio leistų užtikrinti, kad jauni žmonės dar gyvendami savo gimtojo miesto ar rajono savivaldybėje galėtų prisidėti prie jiems svarbių problemų ir iššūkių sprendimo.

Europos Sąjungos (ES) rinkimų teisės reformoje nuo 2015 m. rekomenduojama įteisinti aktyviąją rinkimų teisę piliečiams nuo 16 metų amžiaus. Tokią praktiką savivaldos lygmeniu Europoje jau taiko Estija, Austrija ir Malta balsavimą nuo 16 metų yra įteisinusios visuose lygmenyse, Škotija, kai kurios Vokietijos federalinės žemės (7 iš 16), Glaruso kantonas (Šveicarija). Graikijoje – visuose rinkimuose. Belgijoje priimtas sprendimas leidžiantis nuo 16 balsuoti rinkimuose į Europos Parlamentą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA