REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Spalio 22 d. 13:13

Vilniaus Katedros aikštėje prasideda Šeimų sąjūdžio mitingas (Papildyta)

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Lukas JuozapaitisŠaltinis: ELTA


249330

Vilniaus Katedros aikštėje prasideda Šeimų sąjūdžio organizuojamas mitingas „Apginkime Lietuvos Respublikos Konstituciją“ – sostinės centre renkasi pirmieji dalyviai.

Vilniaus miesto savivaldybė leido susirinkti iki 15 tūkst. mitinguotojų, kol kas jų atvykę apie 200, vėliau žmonių šiek tiek padaugėjo.

Mitingo dalyviai Eltai teigė iš Žemaitijos į sostinę atvykę norėdami išreikšti nepasitenkinimą dėl to, kad valdžia nesiima sprendimų padėti žmonėms, susiduriantiems su aukštomis maisto ir energijos kainomis, ypač regionuose, kur atlyginimai ne tokie aukšti kaip Vilniuje, vyrauja didesnis nedarbas.

„Maisto kainos, elektra. Tas pats sukasi ratu, pažiūrėkite, kas darosi, bedarbių pašalpos didesnės už uždirbančiųjų. Neįmanoma prisikviesti bedarbių į žemės ūkį padirbėti, jie sako, kad jiems neapsimoka“, – sakė viena protestuotojų.

„Galbūt sostinėje didesni atlyginimai, kad žmonės mažiau maištauja“, – pabrėžė kitas renginio dalyvis.

Mitingą pradėjo viena sąjūdžio vadovių Vitolda Račkova, kritikavusi valstybės vykdomą valstybės politiką, kuri esą skatina Lietuvos gyventojus emigruoti, akcentavo netinkamą parlamento opozicijos darbą.

„Jūs visi dirbate tą darbą, kurį turėtų dirbti opozicija Seime. Šiandien opozicijos Seime nėra, todėl čia ir esate. Nepamirškite iš jų reikalauti dirbti savo darbą“, – į susirinkusiuosius kreipėsi ji.

Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Valdas Tutkus tikino nepasitikįs Vyriausybės parengtomis priemonėmis sumažinti energijos kainas gyventojams, akcentavo, kad Lietuva yra „gilioje ekonominėje, infliacinėje, svarbiausia, moralinėje krizėje“.

„Vyriausybė paskelbė, kad turi eilinį planą. Tačiau išgirdus, kad valdantieji turi planą, darosi baisu. Turėjom planą nuo kovido, bet nieks jo nematė, kovidas dar yra. Turėjome planą prieš migrantus, nieks jo nematė, o migrantai kaip buvo, taip ir yra“, – nuo protesto scenos kalbėjo Regionų partijos kandidatas į Vilniaus miesto merus.

V. Tutkus dar akcentavo, esą Europoje stiprėja panašias į Šeimų sąjūdžio vertybes išpažįstančios jėgos, prieštaraujančios Stambulo konvencijai.

„Italijoje laimėjo partija „už šeimą“, Slovakijoje, Lenkijoje, kitose valstybėse kuriasi ir stiprėja mums giminingos struktūros, tos, kurios už tradiciją ir už šeimą. Nes šeima yra pagrindas“, – teigė V. Tutkus, pasidžiaugęs Vokietijoje ir Švedijoje esą stiprėjančiomis kraštutinės dešinės partijomis.

„Tai yra jėgos, kurios suvokia, kad nors ir madinga būti labai madingam, nors ir nemadinga šeima, bet, vis dėlto, šeima yra pagrindas visko“, – sakė V. Tutkus.

Iš visos Lietuvos atvykę protestuotojai nešini Lietuvos, savų regionų vėliavomis, organizatorių pasisakymams parengta scena, ant kurios pakabinti plakatai „Kas miega demokratijoje – atsibus diktatūroje“, „Dž. Sorošą lauk iš Lietuvos!“, „Mažiau Briuselio, daugiau sveiko proto!!!“, „Stop Diktatūrai Lietuvoje“, „Seimo narys be sąžinės – Tauta be ateities“.

Mitingo dalyviai taip pat iškėlė plakatą, kuriame premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ministrai Gabrielius Landsbergis, Aušrinė Armonaitė ir Arūnas Dulkys bei Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius kaltinami „sutrypę Lietuvos Konstituciją“.

Proteste ketinama prieštarauti Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kritikuoti Vyriausybę dėl nesprendžiamos aukštų energijos, maisto produktų kainų problemos.

Anot akcijos organizatorių, prasidėjusios ekonominės ir politinės krizės sąlygomis akivaizdžiai išryškėjo „valdžios dangstomos ir skatinamos piliečių apiplėšinėjimo schemos“, politikai kaltinami „faktiškai įvesta ir kasdien stiprinama diktatūra“, „cenzūruojama spauda“, „ribojamomis ir laužomomis piliečių konstitucinėmis teisėmis ir laisvėmis“.

Asociacija savo „Facebook“ paskyroje ne tik kvietė dalyvauti, puoštis įvairia atributika ir vėliavomis, bet kartu organizavo transportą, kuriuo protestuotojai galėtų atvykti į mitingo vietą iš įvairių Lietuvos miestų.

Renginys stebimas gausių policijos pajėgų. Kaip dar penktadienį pranešė Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, (VPK) protesto vietoje dirbs civiliais drabužiais vilkintys pareigūnai, policijos dialogo grupė. Jie bendraus su mitingo dalyviais, atsakys į klausimus ir padės įvairiose situacijose, sieks deeskaluoti galimus konfliktus.

VPK patikino, kad pareigūnų renginyje dirbs „tiek, kiek reikia“ viešajai tvarkai užtikrinti, taip pat bus pasitelkta pajėgų ir iš kitų rajonų. Be to, apsauginėmis tvoromis aptverta Vyriausybė, Seimas, pareigūnai budi tiek aplink šiuos pastatus, tiek Gedimino prospekte.

Kontraversiškai vertinamas Šeimų sąjūdis 2021 m. gegužę surengė protestą, į kurį susirinko apie 10 tūkst. žmonių, vėliau didesni protestai vyko tų metų rugpjūtį bei rugsėjį.

Nors organizacijos lyderiai per pastaruosius metus inicijavo naujas protesto akcijas bei viešojoje erdvėje žarstėsi skambiais pranešimais, judėjimas ilgainiui išsikvėpė. Nepaisant keltų ambicijų, gegužės viduryje ši organizacija šeimos dieną paminėjo negausiai susirinkusi privačioje kaimo turizmo sodyboje.REDAKCIJA REKOMENDUOJA