REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Vasario 14 d. 16:42

Vasario 16-ąją – žvilgsnis į Šiaulius Pirmojo pasaulinio karo ir nepriklausomybės kovų metais

Šiauliai

Fot. Atvirukas „Šiauliai, 1919. Lietuva“, autorius Kostas Cerpinskis, iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių.

Šiaulių „Aušros“ muziejusŠaltinis: Etaplius.LT


292058

2024 m. vasario 16 d., penktadienį, 14 val. Šiaulių istorijos muziejuje (Aušros al. 47, Šiauliai) vyks Lietuvos valstybės atkūrimo dienos – Vasario 16-osios – minėjimas. Karo istorikas, LR Seimo narys prof. Valdas Rakutis skaitys viešą paskaitą „Šiauliai Pirmojo pasaulinio karo ir nepriklausomybės kovų metais: 1914–1923“. Tądien Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniai lankomi nemokamai.

1918 m. vasario 16-ąją Lietuvos taryba paskelbė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą. Po ilgų okupacijos metų buvo atkurta Lietuvos valstybė. Džiaugsminga žinia sklido po Lietuvą, tačiau tuometinė situacija nepriklausomoje šalyje nebuvo džiuginanti ir lengva. Besibaigiantis Pirmasis pasaulinis karas, šalyje šeimininkaujančios okupantų kariuomenės, plėšikaujančios grupuotės kėlė chaosą. O valstybė dar neturėjo nei organizacinės, nei administracinės, nei karinės struktūros – jas reikėjo sukurti. Šiaulių situaciją sunkino tai, kad miestas buvo ypatingai nukentėjęs nuo karo. „Iš visų Lietuvos didžiųjų miestų Šiauliai per karą daugiausia nukentėjo. Miesto centro pastatai sugriauti, pramonės įmonės sunaikintos, dauguma gyventojų išsikėlė iš miesto. Miestas tarsi feniksas turėjo keltis iš griuvėsių” – savo atsiminimuose rašė ilgametis Šiaulių miesto burmistras Jackus Sondeckis. Tačiau itin sudėtingos aplinkybės nenumalšino šiauliečių entuziazmo. Jau 1918 m. lapkričio 24 d. mieste įvyko pirmieji demokratiniai Šiaulių miesto tarybos rinkimai.

Šiaulių „Aušros“ muziejus kviečia iš arčiau pažvelgti į Šiaulius Pirmojo pasaulinio karo ir pirmaisiais Lietuvos valstybės atkūrimo metais. Tai padaryti mums padės karo istorikas prof. Valdas Rakutis, tyrinėjantis įvairias Lietuvos istorijos temas, besigilinantis į XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės, politikos istoriją, išleidęs ne vieną knygą („Prieš panyrant į sutemas: Lietuva XVIII amžiuje: kai ir Lenkija, ir Varšuva buvo mūsų“, „LDK kariuomenė Ketverių metų seimo laikotarpiu (1788–1792)“). Šį kartą istorikas atsigręžia į Šiaulius. „Aušros“ muziejus kviečia pasinaudoti proga ir išgirsti įdomių faktų ir naujų įžvalgų apie XX a. 2–3 dešimtmečio miestą, apie atkaklius ir nepasiduodančius šiauliečius, o tuo pačiu iš istorijos pasisemti patriotiškumo ir pilietiškumo dvasios.

Primename, kad vasario 16 d. 11–17 val. nemokamai lankomi visi Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniai: Chaimo Frenkelio vila-muziejus (Vilniaus g. 74), Venclauskių namai-muziejus (Vytauto g. 89), Fotografijos muziejus (Vilniaus g. 140), Šiaulių istorijos muziejus (Aušros al. 47), Dviračių muziejus (Vilniaus g. 139), Radijo ir televizijos muziejus (Vilniaus g. 174), Žaliūkių malūnininko sodyba-muziejus (Architektų g. 73).REDAKCIJA REKOMENDUOJA