Aktualijos | 9 MIN.

Valstybės paramos negavusi klaipėdietė nusivylė konkursu

Reporteris Inga
2019 m. spalio 24 d. 08:27
befunky-collage.jpg

„Šalies valdžia garsiai deklaruoja, kad nori sugrąžinti į Lietuvą gabius jaunuolius, tačiau realiai viskas vyksta priešingai“, - apgailestauja klaipėdietė Kotryna Neimontaitė.

Milane mados dizaino bakalauro studijas baigusi klaipėdietė šiemet tikėjosi Italijoje tęsti magistrantūros studijas ir vylėsi, kad jai pavyks gauti Lietuvoje antrus metus vykdomo projekto „Kitas šimtas“ stipendiją. Deja, teko smarkiai nusivilti.

Brangios studijos

K. Neimontaitė Milane esančioje aukštojoje mokykloje „Nuova Accademia Di Belle Arti“ (NABA) baigė mados dizaino studijas ir nusprendė tęsti magistro studijas kitoje Milane esančioje privačioje aukštojoje mokykloje „Domus Academy“.

Kadangi, pasak jos, šios dvi aukštosios mokyklos yra pasirašiusios bendradarbiavimo sutartį, merginai buvo lengviau įstoti į magistro studijas, be to, „Domus Academy“ pažadėjo suteikti nemenką nuolaidą - vietoje 20 tūkst. eurų per metus K. Neimontaitei už studijas būtų reikėję mokėti 13 tūkst. eurų.

Visgi ir tokia suma daugelio lietuvių šeimai atrodo sunkiai įkandama, ypač kai tėvams reikėjo mokėti ir už bakalauro studijas.

„Tad labai apsidžiaugėme sužinoję, kad Lietuva padeda į geriausias pasaulio aukštąsias mokyklas įstojusiems lietuvaičiams. Daug vilčių dėjome į Lietuvoje vykdomą projektą „Kitas 100“, - pradėjo pasakoti K. Neimontaitės mama Aušra Neimontienė.

Konkursas studijoms užsienyje remti „Kitas 100“ Lietuvoje organizuojamas tik antrus metus. Viešai deklaruojama, kad šitaip mūsų valstybė siekia paremti į geriausias pasaulio aukštąsias mokyklas įstojusių ar jau studijuojančių jose ir pasiryžusių po mokslų grįžti dirbti į Lietuvą asmenų studijas.

Skelbiama, kad per metus vienam studentui gali būti skirta apie 20 tūkst. eurų.

Parama gali būti skiriama studijų kainai sumokėti bei pragyvenimo išlaidoms užsienio valstybėje padengti. Asmuo gali gauti abiejų rūšių paramą, tačiau maksimali paramos suma negali viršyti 20 140 eurų per metus. Viena iš esminių sąlygų - paramą gavęs asmuo įsipareigoja 3 metus po studijų baigimo dirbti Lietuvoje.

Vertinimas nustebino

Suprantama, kad norinčiųjų gauti tokią paramą yra daugiau, nei skiriama lėšų, todėl yra nurodyti aiškūs kriterijai, kaip renkami laimėtojai. Skelbiama, kad daugiausia - 50 proc. balų - vertinimo sudaro aukštosios mokyklos užimama vieta tarptautiniuose reitinguose.

„Domus Academy“ yra viena geriausių akademijų, pripažinta internacionaliniu lygmeniu. Pavyzdžiui, 2017-aisiais geriausių aukštųjų mokyklų reitinge ji buvo net 10 vietoje. Tad maniau, kad turiu labai daug šansų gauti paramą„, - pasakojo K. Neimontaitė.

Tačiau iš Valstybinio studijų fondo gautas atsakymas merginą ne juokais nustebino.

„Man buvo atsakyta, kad jie nagrinėjo finansavimą dėl studijų NABA akademijoje. Kodėl? Juk aš planuoju studijuoti „Domus Academy“. Informavau apie tokią apmaudžią klaidą Studijų fondą. Juk NABA nepatenka į geriausių aukštųjų mokyklų reitingus, tad akivaizdu, kad gauti rėmimą stojant į šią mokyklą nebūtų jokių šansų. Jokių kitų mano dokumetų ar motyvacinio laiško jau net nebevertino“, - pasakojo mergina.

Iš susirašinėjimo elektroniniais laiškais matyti, kad Valstybinio studijų fondo specialistai teigia laikantys „Domus Academy“ tik NABA padaliniu.

„Siekiant nustatyti, ar asmens pasirinkta aukštoji mokykla patenka tarp geriausiųjų pasaulio aukštųjų mokyklų, vertinama pati aukštoji mokykla ir informacija apie ją, o ne atskiri jos padaliniai“, - rašoma viename Valstybinio studijų fondo atsakyme studentei.

Tokie argumentai pribloškė tiek K. Neimontaitę, tiek jos mamą.

„Visuose universitetų reitingų sąrašuose „Domus Academy“ pateikiama kaip atskiras universitetas, o ne NABA padalinys, kaip bandoma klaidingai teigti. „Domus Academy“ turi ir savo atskirą oficialų tinklalapį. NABA universitete mados dizaino magistro kursas trunka 2 metus ir pagal metodiką bei reitingavimą skiriasi nuo kurso, kuris yra „Domus Academy“. Jie ignoruoja faktus“, - pasakojo K. Neimontaitė.

„Nebūtų pikta, jei sakytų, kad mano dukra netinka kaip fizinis asmuo ar nepateikė pakankamai motyvų, bet toks klaidingas aukštųjų mokyklų plakimas į vieną varo į neviltį„, - apmaudo neslėpė mama.

Pasiteiravus, ar po tokio akibrokšto teko lieti ir ašaras, mama neslėpė: „Dukra ne tik verkė, bet ir klykė iš nevilties.“

Pasak jos, stebint tokią situaciją nori nenori ima kilti mintys - galbūt stengiamasi bet kokiu būdu išbraukti iš sąrašų kuo daugiau pretendentų, kad liktų vietų „saviems“.

„Nepriklausome vadinamajai grietinėlei, vadinasi, mums nieko nereikia“, - apgailestavo A. Neimontienė.

Kol kas K. Neimontaitei svajonės apie tolimesnes studijas teko atidėti į šoną. Dabar mergina ketina ieškoti darbo užsienyje.

„Lietuva man atsuko nugarą, važiuosiu laimės ieškoti į užsienį. Norėčiau padirbėti mados industrijoje, įgyti patirties. Žinoma, jei būčiau pabaigusi „Domus Academy“, tai būtų daug lengviau, nes jie suteikia galimybę atlikti praktiką geresnėse firmose, tad lengviau įsitvirtinti. Deja“, - apgailestavo mergina.

„Esame labai nusivylę Lietuva. Net nebeisime balsuoti, nes viskas yra beprasmiška“, - antrino mama.

Laikosi savo

Valstybinio studijų fondo direktoriaus Ernesto Jasaičio pasirašytame atsakyme K. Neimontaitei pateikiama informacija, kad fondas rugsėjo mėnesį kreipėsi į LR kultūros atašė LR ambasadoje Italijoje, prašydamas pateikti „Domus Academy“ įvertinimą.

„Gauta informacija, kad „Domus Academy“ nėra oficiali Italijos aukštoji mokslo įstaiga, todėl jos išduodami diplomai neturi teisinės galios Italijoje. Papildomai nurodyta, kad „Domus Academy“ yra sudariusi sutartį su NABA aukštąja mokykla, kuri yra oficiali Italijos aukštojo mokslo įstaiga (AFAM) sektoriuje ir pagal šį susitarimą studentams, besimokantiems „Domus Academy“, išduodami finaliniai diplomai NABA vardu“, - rašoma atsakyme.

Taip pat aiškinama, kad fondas tiesiogiai kreipėsi ir į NABA aukštąją mokyklą. Esą užklausoje prašyta nurodyti, ar „Domus Academy“ yra savarankiška aukštoji mokykla ir kuri iš jų išduoda galutinius diplomus studentams, baigusiems mados dizaino magistro studijas.

„Atsakyme nurodyta, kad „Domus Academy“ yra studijas bakalauro kvalifikacinį laipsnį įgijusiems asmenims vykdanti mokykla, kuri formaliai naudojasi NABA aukštosios mokyklos vardu. Papildomai nurodė, kad baigus šias studijas, įgyjamas akademinis magistro laipsnis. Diplomą išduoda NABA. Šis diplomas yra oficialiai pripažįstamas visoje Europoje ir pasaulyje.

Išanalizavus gautą informaciją, matyti, kad „Domus Academy“ savarankiškai oficialiai pripažįstamų aukštojo mokslo diplomų neišduoda. Baigus jūsų pasirinktas studijas, oficialiai pripažįstamą ir teisinę galią turintį diplomą išduoda NABA“, - aiškinama oficialiame atsakyme klaipėdietei.

Neaiškūs reikalavimai

„Tuomet kodėl reikalavimuose nebuvo jokių nurodymų, kad sertifikatas turi turėti teisinį pagrindą? Reikalavimuose nebuvo akcentuojama, kad aukštoji mokykla negali bendradarbiauti ar būti gimininga su kitomis mokymo įstaigomis. Taip pat nėra akcentuojama, kad tai privalo būti valstybinė įstaiga. Jie nori susieti šias dvi aukštąsias mokyklas vien dėl to, kad išduodant sertifikatą „Domus Academy“ bendradarbiauja su NABA? Bet juk tai du skirtingi privatūs universitetai, kurie yra tik pasirašę bendradarbiavimo sutartį„, - piktinosi A. Neimontienė.

Pasak jos, labiausiai pikta dėl to, kad norima suklaidinti.

„Tiesiog Valstybinis studijų fondas atrado priežastį, kaip pateisinti pačių padarytą klaidą. Aiškina, kad įstojau į NABA, o ne į „Domus Academy“, lyg aš nežinočiau, kur iš tikrųjų įstojau“, - piktinosi ir K. Neimontaitė.

„Ne visi gali laimėti“

Susisiekus telefonu su Valstybinio studijų fondo direktoriaus pavaduotoja Vaida Stonyte-Gaubiene, ji tikino, kad nepatenkintų studentų būna ir daugiau.

„Be abejo, kreipiasi konkurso nelaimėję studentai, bet mes visuomet turime teisinius argumentus ir galime pagrįsti savo sprendimą. Reikėtų nepamiršti, kad tai yra konkursas ir ne visi jį gali laimėti“, - sakė V. Stonytė-Gaubienė.

Pasiteiravus, ar nebūtų pravartu konkurso nuostatuose detaliau išvardinti, kokiais kriterijais vadovaujamasi vertinant aukštąsias mokyklas, Valstybinio studijų centro atstovė tikino, kad iki šiol toks poreikis nebuvo iškilęs.

„Be abejo, teisės aktus visada galima tobulinti. Apsvarstysime tokią galimybę, jei studentams yra neaišku. Gal kitais metais organizuodami konkursą patikslinsime dar aiškiau“, - žadėjo V. Stonytė-Gaubienė.

Ji akcentavo, jog pagal nusistovėjusią praktiką vertinama, kad žmogus studijuoja toje mokykloje, kuri išduoda diplomą.

„Yra reikalavimas, kad baigęs studijas jaunuolis dirbtų Lietuvoje 3 metus pagal įgytą kvalifikaciją. Tad jeigu jis bandytų įsidarbinti Lietuvoje pagal kvalifikaciją, kuri nėra pripažįstama, jam tiesiog nepavyktų įvykdyti šio reikalavimo. Todėl ir įvertinama ta mokykla, kuri išduoda diplomą ir suteikia kvalifikaciją„, - akcentavo V. Stonytė-Gaubienė.

Teigiama, kad šiemet prašymus dalyvauti konkurse pateikė daugiau kaip 50 studijas užsienio valstybėse pasirinkusių studentų. Parama studijoms šiemet skirta iš viso 19 konkurso dalyvių: 7 studentams iš Kembridžo universiteto, 2 iš Oksfordo universiteto, 2 studentams iš Londono universiteto koledžo, taip pat parama skirta studijas Masačusetso technologijos institute, Šveicarijos federaliniame technologijos institute, Džono Hopkinso universitete, Londono imperatoriškajame koledže, Berklio muzikos koledže, Vienos muzikos ir teatro universitete, Bocconi universitete, The Cooper Union aukštojoje mokykloje pasirinkusiems studentams.

Paramą studijoms užsienyje gavo asmenys, pasirinkę įvairias studijų programas: molekulinės biologijos, bioinformatikos, verslo administravimo, ekonomikos, švietimo, matematikos, gamtos mokslų, fizikos, architektūros, fortepijono, Lotynų Amerikos politikos ir kt.

Rinkdama konkurso laimėtojus paramą administruojančio Valstybinio studijų fondo sudaryta komisija vertino ne tik aukštosios mokyklos užimamą vietą tarptautiniuose reitinguose, bet ir asmens motyvaciją, rekomendacinius laiškus, gyvenimo aprašymą. Papildomi balai buvo skirti asmenims, atitinkantiems Vyriausybės patvirtintus socialinius kriterijus.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.


Šiauliai
Šiaulių rajone automobilis mirtinai sužalojo ant kelio gulėjusį vyrą
Šiaulių rajone ketvirtadienio vakarą žuvo ant kelio gulėjęs vyras – jį sužalojo automobilis.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Ketvirtadienio rytą, per pačias Kalėdas, Lietuvos muzikos pasaulį pasiekė skaudi žinia – mirė muzikantas, dainininkas ir legendinės grupės „Nerija“ narys Antanas Čapas.
Veidai | 3 MIN.
1
Kokia bus jūsų finansinė padėtis 2026 metų sausio mėnesį: pablogės ar pagerės? Gausite gerą pelną ar teks pataupyti? Sužinokite, kokią finansinę situaciją jums žada žvaigždės.
Horoskopai | 8 MIN.
0
Pasaulis
Šiauliai
Europos Komisija pagrasino atsakomosiomis priemonėmis dėl JAV vyriausybės sprendimo neišduoti vizų buvusiam eurokomisarui Thierry‘iui Bretonui ir dar keturiems europiečiams. Komisija griežtai smerkia šį JAV sprendimą, Briuselyje pareiškė institucija. Ji paprašė JAV tarnybų paaiškinimo. Jei reikės, esą bus reaguojama greitai ir ryžtingai, kad būtų apginta teisė nustatyti savo taisykles.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Kūčių dieną, vos pusvalandis po vidurdienio, maždaug penkių minučių skirtumų, Šiauliuose policijos pareigūnams įkliuvo du neblaivūs vairuotojai. Jų girtumas gali užtraukti jiems baudžiamąją atsakomybę, o vienas dar turės nemalonumų dėl galimai suklastoto vairuotojo pažymėjimo.
Gatvė | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Kiekviena šalis turi savo Kalėdų tradicijas ir šventimo ypatybes, kurios mums gali pasirodyti gana keistos arba mielos ir ypatingos. Lietuvoje Kalėdos tai metas, kai norime dalintis džiaugsmu ir šiluma su artimaisiais. O kokią reikšmę Kalėdos turi kitose pasaulio šalyse?
Lietuva | 4 MIN.
0
Itin darbštūs ir darboholikai arba tingūs ir darbus vis atidėliojantys – tokių kolegų turime visi. Kartais, kai kolega vėluoja atlikti jam pavestą užduotį vertėtų ne pykti, o pasidomėti, kurio Zodiako ženklo atstovas jis yra. Iš ko tikėtis, kad užduotis nebus atlikta laiku?
Lietuva | 4 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Lietuva
Europos Komisija pagrasino atsakomosiomis priemonėmis dėl JAV vyriausybės sprendimo neišduoti vizų buvusiam eurokomisarui Thierry‘iui Bretonui ir dar keturiems europiečiams. Komisija griežtai smerkia šį JAV sprendimą, Briuselyje pareiškė institucija. Ji paprašė JAV tarnybų paaiškinimo. Jei reikės, esą bus reaguojama greitai ir ryžtingai, kad būtų apginta teisė nustatyti savo taisykles.
Pasaulis | 2 MIN.
0
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte prieš Kalėdas ragina toliau remti Ukrainą – ir kartu įspėja dėl saugumo rizikos Europos šalims.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0
Pastebėję, jog Šiaulių miesto įmonėms trūksta aiškumo apie jų vaidmenį galimų ekstremaliųjų situacijų metu, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Pramonės komiteto iniciatyva (pirmininkas Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ prezidentas), gruodžio 5 dieną pakvietė verslo atstovus į informacinį susitikimą su Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos specialistais tema „Pasiruošimas ekstremaliosioms situacijoms: ką privalo žinoti įmonės“.
Verslas | 4 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
Per pastarąją parą Šiaulių apskrityje rasti du vyrų lavonai be išorinių kūno sužalojimų, praneša policija.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Ne visiems šiemet pavyko sėkmingai sulaukti Kalėdų. Policija praneša, kad Radviliškyje vyrą mirtis pasiglemžė prieš pat šventes, o pačių miestiečių laukė šokiruojantis radinys.
Kriminalai | 2 MIN.
1


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių rajone ketvirtadienio vakarą žuvo ant kelio gulėjęs vyras – jį sužalojo automobilis.
Gatvė | 2 MIN.
0
Šiltas lapkritis, gruodis, panašu, kol kas tausoja kelininkus ir kol kas jų darbo poreikis gana mažas. Už lango gruodžio pirmas tris savaites dienomis vyravo teigiama temperatūra, gana dažnas svečias buvo ne sniegas, o lietus. Taigi, galima juokauti, kad įsivyravę orai bent jau pirmąjį žiemos sezono mėnesį pataupė mūsų pinigus iš biudžeto, skirtus gatvių ir šaligatvių priežiūrai. Vis tik, kiek jų numatyta ir kaip gatvės ir šaligatviai šią žiemą bus prižiūrimi, teiravomės Šiaulių miesto savivaldybės administracijos.
Gatvė | 4 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0
Artėjant Kalėdoms Lietuvos gyventojai nesvajoja nei apie egzotines salas, nei apie snieguotas Šveicarijos slidinėjimo trasas – dažnas ruošiasi Kalėdas sutikti namuose ar lankant artimuosius. Atlikta apklausa Baltijos šalyse atskleidė, kad namuose per šventes planuoja likti 71 proc. apklaustų lietuvių, 76 proc. latvių ir net 81 proc. estų.
Gatvė | 3 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Sovietinio gyvenimo realybė, kai prie parduotuvių rikiuodavosi žmonės, vis dar atgyja ir mūsų kasdienybėje. Vaistinėse, tarsi žuvelės per maža me akvariume, laukia pirkėjai. Daugelis jų išeina tuštesnėmis kišenėmis ir nešini maisto papildų pakuotėmis.
Sveikata | 4 MIN.
0
Šv. Kalėdų laukiame visi, o belaukdami puošiame eglutes – kas prieš mėnesį, kas tradiciškai Kūčių dieną. Besiruošdami šventėms, retas susimąstome, kaip atsirado papuoštos kalėdinės eglutės tradicija, iš kur ji atėjo pas mus, į Lietuvą. Roko grupė „Kardiofonas“, iš Antano A. Jonyno pasiskolinę tekstą, siūlė ant eglutės pakabinti baltą nosinaitę, tačiau mes visgi ir anksčiau, ir dabar žaliaskares puošiame kitaip.
Kultūra | 8 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) tvyro žaisminga nuotaika – dvaro erdvėse eksponuojama paroda „Senoviniai Kalėdų eglutės žaisliukai“. Į šventinę parodą iš privačių kolekcijų atkeliavo net 1 254 eglutės žaisliukai, pagaminti įvairiose šalyse – Vokietijoje, Austrijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Ukrainoje, tuometinėje Čekoslovakijoje ir kitur. Žaisliukų amžius siekia XX a. pradžią – 9 dešimtmetį, tad parodoje galima pasigrožėti kalėdinėmis puošmenomis, džiuginusiomis net prieš šimtą metų.
Kultūra | 4 MIN.
0
Kūčios – viena paslaptingiausių metų naktų. Nuo seno tikėta, kad ši naktis turi ypatingą reikšmę: pranašauja ateitį, leidžia pažvelgti į artėjančius metus ir netgi atskleidžia likimą. Nors šiandien daug kas burtus vertina kaip žaismingą tradiciją, daugybė Kūčių papročių iki šiol gyvi ir mėgstami.
Kultūra | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0

Lietuva
Šiauliai
Ketvirtadienio rytą, per pačias Kalėdas, Lietuvos muzikos pasaulį pasiekė skaudi žinia – mirė muzikantas, dainininkas ir legendinės grupės „Nerija“ narys Antanas Čapas.
Veidai | 3 MIN.
1
Šakynos bendruomenėje gyvenimas verda. Tai paliudija ir Gabrielė Kreimerytė – tikra Šakynos bendruomenės siela. Mergina čia gimė, užaugo, o baigusi studijas nusprendė grįžti ir įsikurti savo gimtojoje vietoje. Gabrielė sako dažnai išgirstanti klausimą “Kodėl taip myli Šakyną?“. Atsakymas labai paprastas – vertybes formuoja šeima, o visa Gabrielės šeima širdį atiduoda Šakynai.
Veidai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Per šventes Zodiako ženklai atsiskleidžia visu gražumu, o kartais net per daug. Vieni šventę pradeda dar prieš Kūčias, kiti po vakarienės iškart ieško lovos. O kai visi susėda prie vieno stalo, astrologija tampa akivaizdi net netikintiems. Pažiūrėkime, kaip elgiasi kiekvienas Zodiako ženklas.
Horoskopai | 3 MIN.
0
Kokia bus jūsų finansinė padėtis 2026 metų sausio mėnesį: pablogės ar pagerės? Gausite gerą pelną ar teks pataupyti? Sužinokite, kokią finansinę situaciją jums žada žvaigždės.
Horoskopai | 8 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Per šventes Zodiako ženklai atsiskleidžia visu gražumu, o kartais net per daug. Vieni šventę pradeda dar prieš Kūčias, kiti po vakarienės iškart ieško lovos. O kai visi susėda prie vieno stalo, astrologija tampa akivaizdi net netikintiems. Pažiūrėkime, kaip elgiasi kiekvienas Zodiako ženklas.
Horoskopai | 3 MIN.
0
Kokia bus jūsų finansinė padėtis 2026 metų sausio mėnesį: pablogės ar pagerės? Gausite gerą pelną ar teks pataupyti? Sužinokite, kokią finansinę situaciją jums žada žvaigždės.
Horoskopai | 8 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Be silkės patiekalų neįsivaizduojamas joks šventinis stalas. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, jog silkė – riebi, tačiau sveikatai palanki žuvis, tad ją vertėtų skanauti ne tik per šventes.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Ar žinojote, kad Pekino antis yra ir paukščio rūšis, ir patiekalas? Pastarasis yra specialus iš Kinijos kilęs anties paruošimo būdas, vertinamas dėl ryškaus kontrasto tarp traškios odelės ir itin sultingos mėsos. O pirmąją – šviežią Pekino antį – šią savaitę kaip tik galima įsigyti už mažesnę kainą. „Maximos“ kulinarinių idėjų partnerė Brigita Uyar pataria, kaip ją paruošti ir dalijasi ypatingu šventiniu receptu.
Virtuvė | 5 MIN.
0