REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Kovo 14 d. 19:15

V. Čmilytė-Nielsen suabejojo VRK kompetencijomis sklandžiai organizuoti rinkimus: gali būti keliamas J. Petkevičienės likimo poste klausimas

Vilnius

BNS/Fotobankas nuotr.

Benas BrunalasŠaltinis: ELTA


261679

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen suabejojo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kompetencijomis sklandžiai organizuoti rinkimus. Politikės teigimu, VRK sprendimai sukūrė dviprasmiškas situacijas dėl kurių rinkimus organizuojančiai institucijai bei jai vadovaujančiai Jolantai Petkevičienei teks pasiaiškinti jau artimiausiu metu. Parlamento vadovė neatmeta, kad gali būti keliamas klausimas ir dėl galimybės J. Petkevičienei toliau vadovauti VRK.

„Situacija – nėra ordinari, ji yra sudėtinga. Kyla pagrįstų klausimų, ar Vyriausiajai rinkimų komisijai pakanka kompetencijos realiu laiku atlaikyti išbandymą rinkimais. Tikrai į šiuos klausimus turės būti atsakyta pasibaigus rinkimams. Žmonėms neturėtų kilti jokių abejonių rinkimų rezultatais, jų eiga ir visu demokratiniu procesu. Dabar, akivaizdu, kad yra ne vienas atvejis, kuris atrodo labai dviprasmiškai“, – Eltai antradienį vakare sakė Seimo pirmininkė.

Ji neatmetė galimybės, kad chaosas, kurį sukėlė VRK sprendimai dėl kandidato į Anykščių rajono merus Kęstučio Tubio bei kandidatės į Visagino merės postą Dalios Štraupaitės, gali kainuoti postą J. Petkevičienei.

„Aš neabejoju, kad šis klausimas bus vienas iš tų, kuris bus aptarinėjamas pasibaigus rinkimams“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak jos, labai tikėtina, kad taip pat bus pareikalauta minėtose dviejuose savivaldybėse iš naujo organizuoti savivaldos rinkimus.

„Galime dabar konstatuoti, kad rinkimų procese buvo labai daug dviprasmiškų situacijų. Suprantu, kad ir patys rinkėjai jautėsi iki galo negaunantys tikslios informacijos. Todėl erdvės tokiems kreipimams į teismus bus“, – apibendrino V. Čmilytė-Nielsen.

Dabartinė VRK sudaryta 2021 m. pavasarį – teisininkės J. Petkevičienės kandidatūrą į komisijos pirmininkės postą pasiūlė Seimo pirmininkė.

LVAT priėmė K. Tubiui palankų sprendimą – kandidatas grąžintas į rinkimus

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) antradienį nusprendė panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą šalinti iš mero rinkimų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatą į Anykščių rajono merus Kęstutį Tubį.

Remdamasi šių metų vasario 2 d. Panevėžio apygardos teismo priimtu apkaltinamuoju nuosprendžiu K. Tubio byloje dėl prekybos poveikiu, VRK nutarė pašalinti politiką iš rinkimų. Pastarąjį sprendimą K. Tubis apskundė, o antradienį LVAT iš dalies patenkino skundą – nutarė panaikinti VRK sprendimą dėl politiko šalinimo iš rinkimų ir priteisti pareiškėjui 544,5 eur. bylinėjimo išlaidų. K. Tubis LVAT taip pat prašė atstatyti jo teises, tai yra grąžinti jį į mero rinkimus, tačiau teismas šio prašymo dalies netenkino.

Buvęs LVŽS kandidatas į Anykščių rajono merus K. Tubis pirmame rinkimų ture surinko 29,39 proc. rinkėjų balsų ir buvo patekęs į antrąjį rinkimų turą su socialdemokratų kandidatu į merus Dainiumi Žiogeliu, kuris pirmame ture surinko 19,45 proc. rinkėjų balsų. VRK panaikinus K. Tubio registraciją mero rinkimuose, į antrą rinkimų turą vietoje minėto politiko pateko Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas į Anykščių rajono merus Sigutis Obelevičius.

Po LVAT sprendimo VRK grąžino K. Tubį į rinkimus, tad politikas toliau varžysis dėl mero posto. Visgi, kilus teisiniam chaosui, politikas ketina kreiptis į VRK ir reikalauti, kad Anykščių rajone būtų surengti nauji merų rinkimai.

„Antras turas turi būti rengiamas naujai“, – konstatavo jis.

Teismui patikslinus savo sprendimus, VRK į rinkimus grąžino ir D. Štraupaitę

Pirmadienį VRK priėmė analogišką sprendimą dėl kitos pašalintos kandidatės į merus – Visagino rinkimuose dalyvaujančios Dalios Štraupaitės.

Apeliacinis teismas pirmadienį nusprendė pakeisti, tiksliau – panaikinti, Panevėžio apygardos teismo patikslintą sprendimą, kuriuo buvusiai Visagino merei Daliai Štraupaitei uždrausta būti renkamai į merus. Pastarąjį sprendimą politikė buvo apskundusi.

Pagal Apeliacinio teismo nutartį, VRK grąžino D. Štraupaitę į rinkimus. Anksčiau komisija, remdamasi nepatikslintu teismo sprendimu, buvo panaikinusi politikės registraciją rinkimuose.

„Laisvės teisingumo“ partijos atstovė pirmajame mero rinkimų ture surinko 23,77 proc. rinkėjų balsų ir buvo patekusi į antrąjį turą, tačiau, kaip jau minėta, VRK panaikino jos registraciją rinkimuose ir neleido jai toliau dalyvauti rinkimuose.

Dėl Visagino mero posto politikė varžysis su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) kandidatu Elandu Galaguzu.

Seime – abejonės dėl VRK veiklos ir komisijos pirmininkės ateities

VRK gražinant pašalintus kandidatus į rinkiminę kovą, parlamente bręsta iniciatyvos po savivaldos rinkimų tikslinti ir koreguoti Rinkimų kodeksą. Taip pat svarstoma apie komisijos pirmininkės Jolantos Petkevičienės tinkamumą tęsti darbą VRK.

Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė mano, kad VRK pirmininkei reikėtų „pasidaryti išvadas“, o dėl rinkimų kontekste kilusio chaoso žada pasikviesti J. Petkevičienę atsakyti į parlamentarams kilusius klausimus.

Jai antrina ir „valstiečių“ frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė. Ji tvirtina, kad J. Petkevičienė turėtų pasitraukti iš komisijos pirmininkės posto.

Tuo metu kitos opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis įžvelgia visos komisijos kaltę.

„Aš nemanau, kad reikėtų kalbėti apie pirmininkės traukimąsi. Komisija priima balsus kolegialiai. Tai visos komisijos sprendimai. Yra atitinkamas komitetas, kuris vykdo parlamentinę priežiūrą ir kontrolę ir, matyt, pati komisija įsivertins“, – sakė politikas.REDAKCIJA REKOMENDUOJA