REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Sausio 31 d. 21:16

V. Čmilytė-Nielsen: Rusijos sportininkų dalyvavimas olimpinėse žaidynėse būtų panaudotas propagandai, kad ES sankcijos neveikia

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA


257972

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtina, kad jeigu Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) leis Rusijos ir Baltarusijos atletams varžytis po neutralia vėliava, tai pasitarnaus kaip būdas Putino režimui demoralizuoti Europą ir sustiprinti savo poziciją. Anot jos, rusų sportininkų dalyvavimas olimpinėse žaidynėse, leistų Maskvai kurti vaizdą, jog Europos Sąjungos sankcijos neveikia ir „gyvenimas tęsiasi“.

„Pirmiausiai, mes turime padaryti viską, kad tokia galimybė nebūtų suteikta. Apie tai kalbėjau ir kai Varšuvoje turėjau susitikimą su Lenkijos, Latvijos ir Estijos parlamentų pirmininkais. Ir tai nėra įprastas dalykas, kad sporto klausimai taptų mūsų diskusijų objektu. Bet jau tuomet buvo aišku, kad sportas bus viena iš tų sričių, kur Rusija bandys panaudoti kaip pavyzdį, kad sankcijos neveikia, jos yra tiktai fasadinės, gyvenimas tęsiasi ir panašiai“, – trečiadienį TV3 laidoje „Dėmesio centre“ aiškino V. Čmilytė-Nielsen.

Politikė taip pat nepalaiko TOK idėjos, kad sportas ir politika turi būti skiriami vienas nuo kito. Pasak jos, Rusijoje ir Baltarusijoje valdantys režimai naudoja sportininkų pasiekimus savo režimų legitimacijai.

„Kaip mes visi puikiai suprantame ir matome, tokiose valstybėse, kaip Putino Rusija ir Lukašenkos Baltarusija, sportas ir politika yra labai tampriai susiję ir iš esmės neatskiriami. Nes sportininkų pergalės tikrai yra naudojamos nacionalinei propagandai“, – teigė ji.

Pirmininkė tikino, kad šiuo metu yra paruošta rezoliucija, kuria bus stengiamasi įtikinti TOK, kad toks leidimas prieštarautų vertybėms kurias turi skatinti olimpinės žaidynės.

„Kaip tik šiandieną skyriau laiko, kad parengčiau rezoliuciją Seimo narių pasirašymui. Toje rezoliucijoje būtent ir yra išsakoma pozicija, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkai negautų galimybės žaisti su neutralia vėliava. Tokią rezoliuciją, mes pasirašę, siųstume kitiems parlamentams pasirašyti“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

„Mes teigiame, kad toks leidimas paneigtų visą olimpinę dvasią“, – pridūrė ji.

Galiausiai, politikė paminėjo, kad jeigu TOK nepakeis savo pozicijos, bent jau tarp Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos bus svarstomos stipresnės protesto formos.

„Jeigu taip įvyktų, įvairios priemonės bus svarstomos. Pavyzdžiui jau mūsų kaimynai, latviai, yra paruošę pareiškimą, kad jeigu Rusijos atstovai žais su neutralia vėliava olimpiados metu. Tuomet jie ketintų boikotuoti“, – komentavo pirmininkė.

„Aš manau, kad tikėtina, kad mūsų keturių valstybių pozicijos būtų tikrai stiprios, kalbant apie Lietuvą, Lenkiją, Latviją ir Estiją. Ir viliuosi, kad tokių šalių būtų daugiau“, – pridėjo ji.

ELTA primena, jog TOK praėjusią savaitę pareiškė, kad „jokiam sportininkui neturėtų būti užkirstas kelias dalyvauti varžybose vien dėl savo paso“.

TOK aiškina, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkai didžiausiose varžybose neatstovautų savo valstybei ar jokiai kitai organizacijai savo šalyje, t. y. minėtų šalių atletams dalyvauti 2024 m. Paryžiaus vasaros olimpiadoje tektų po neutralia vėliava.

Dėl tokio TOK sprendimo Ukraina žada boikotuoti Paryžiaus olimpines žaidynes.REDAKCIJA REKOMENDUOJA