PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 31 d. 14:55

V. Čmilytė-Nielsen: Moldovos, Rytų partnerystės šalių ateitis priklauso nuo Ukrainos pergalės

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


219722

Moldovos ir kitų Rytų partnerystės šalių ateitis priklauso nuo Ukrainos pergalės, sako Kišiniove viešinti Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

„Rytų partnerystės šalių, ir ne tik jų, likimas priklauso nuo Ukrainos karo dėl laisvės ir teritorinio vientisumo baigties. Štai kodėl taip svarbu, kad ji laimėtų. Todėl visi privalome padėti Ukrainai tai padaryti“, – sako Lietuvos parlamento vadovė.

Seimo pirmininkė Kišiniove antradienį dalyvauja jos iniciatyva surengtame Šiaurės ir Baltijos šalių (NB8) parlamentų pirmininkų susitikime, pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius.

Pasak pranešimo, NB8 formatu išreiškiamas solidarumas Moldovai, aptariamas regiono saugumas ir integracijos į Europos Sąjungą klausimai.

Lietuva, kaip šių metų Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto bendradarbiavimo koordinatorė, atkreipia dėmesį, kad karo Ukrainoje akivaizdoje tarptautinė bendruomenė neturėtų pamiršti ir kitų Rytų partnerystės šalių interesų.

Kaip nurodoma pranešime, apie tai buvo kalbama NB8 susitikimuose su Moldovos parlamento pirmininku Igoru Grosu ir šalies premjere Natalija Gavrilita.

„Būtina stiprinti Rytų partnerystės šalis. Kaip sakiau p. Grosu, Lietuva supranta, kad Moldovai reikia tarptautinės paramos kelyje į Vakarų demokratiją. Tikiu, kad šis vizitas padės jai sustiprinti pozicijas tiek Europos Sąjungos, tiek kitais formatais“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak Seimo pirmininkės, ši parama turėtų būti plati, apimti politinius, ekonominius ir saugumo aspektus ir padėti įveikti Moldovai kylančius iššūkius.

„Situacija dar labiau komplikavosi – be socialinių ir ekonominių, energetikos ir su COVID-19 pandemija susijusių iššūkių, atsirado naujų, susijusių su karu Ukrainoje. Nepriimtina, kad Rusija grasina Moldovai, be kita ko, bandydama destabilizuoti padėtį Padniestrės regione“, – teigė Seimo pirmininkė.

Šiais metais Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto bendradarbiavimą koordinuoja Lietuva.

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, neramumų padaugėjo ir separatistiniame Moldovos regione Uždniestrėje. Prorusiški separatistai šį regioną, kur gyvena maždaug 470 tūkst. žmonių, kontroliuoja nuo 1992 metų karo su Moldova. Gegužės pradžioje pranešta apie kelis ten įvykusius sprogimus.

BNS