REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 25 d. 09:06

V. Blinkevičiūtė: turime daryti sprendimus galinčius pagelbėti žmonėms, nes kainos yra kosminės

Kazlų Rūda

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


210371

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė aiškina, kad vasario mėnesio Lietuvos infliacija, viršijusi 14 proc., buvo pati didžiausia tarp visų 27 Europos Sąjungos (ES) valstybių. Todėl, anot jos, reikia kuo greičiau priimti sprendimus amortizuojančius augančių kainų įtaką, ypač pagrindinių maisto produktų, šildymo ir energijos kaštus.

„Turime daryti tam tikrus sprendimus, kaip pagelbėti mūsų žmonėms, nes kainos jau dabar yra didžiulės ir kosminės. Vyriausybė jau turėjo seniai priimti sprendimus (dėl infliacijos padarinių mažinimo – ELTA), o dabar vis dar laukia kažkokių skaičiavimų, prognozių ir kol kas muistosi bei stovi vietoje. Dėl to tikrai nėra gerai, nes gyvenimas nesustoja ir eina į priekį, net 4 iš 10 žmonių Lietuvoje gyvena nuo algos iki algos arba nuo pensijos iki pensijos. Reikia kaip galima greičiau priimti sprendimus dėl kainų didelio augimo”, – penktadienį „Žinių radijui“ teigė V. Blinkevičiūtė.

Europarlamentarė tikino, kad nulinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas centriniam šildymui yra nepakankamas dalykas. Ji siūlo taikyti PVM lengvatą pagrindiniams maisto produktams ir neapmokestinamų pajamų dydį (NPD) sulyginti su minimalia alga. Anot LSDP vadovės, tai sprendimai, kuriuos Vyriausybė turi padaryti kaip galima greičiau, nes kitos ES šalys jau yra priėmusios po du paketus skirtus kainų kylimo amortizavimui.

„Mes siūlome, kad pagrindiniams maisto produktams turi būti taikomos PVM lengvatos, bent jau nuo 21 proc. iki 9 proc., nes priminsiu, kad tik trys šalys, Lietuva, Estija ir Danija, kur neturi jokios PVM lengvatos maisto produktams. Dar vienas dalykas, NPD dydį reikia sulyginti su minimalia alga, tai tiesiog būtina padaryti, nes reikia kažkaip paremti tuos žmones, kurių pajamos, atlyginimai yra mažiausi. Darbo yra ir reikia greičiau jį daryti”, – pabrėžė V. Blinkevičiūtė.

ELTA primena, kad vasario metinė infliacija sudarė 14,2 proc. Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo šilumos energijos, degalų ir tepalų, kietojo kuro, pieno ir jo produktų, sūrio ir kiaušinių, dujų, duonos ir grūdų produktų, daržovių, restoranų, kavinių ir panašių įstaigų paslaugų, elektros energijos, asmeninių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų kainų padidėjimas bei vandentiekos kainų sumažėjimas.

Praėjusį ketvirtadienį ypatingos skubos tvarka Seime priimtas Vyriausybės inicijuotas projektas dėl nulinio pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo taikymo centralizuotam šildymui ir karštam vandeniui.

„Įstatymo projekte siūloma laikinai iš valstybės biudžeto dengti PVM, apskaičiuotą už šilumos energiją ir karštą vandenį, 9 procentinių punktų PVM tarifo dydžiu (nuo 9 iki 0 procentų skirtumas)“, – rašoma dokumente, už kurį priėmimo metu balsavo 112 Seimo narių, niekas nebalsavo prieš, o susilaikė 9 parlamentarai.

Lengvata bus taikoma atgaline data, nuo šių metų sausio 1 d. iki balandžio 30 d. PVM mokėtojams, tiekiantiems šilumos energiją ir karštą vandenį, reikės patikslinti už praėjusius laikotarpius išrašytus apskaitos dokumentus.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA