REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Gruodžio 31 d. 09:17

V. Blinkevičiūtė: Taivaniečių atstovybės įsteigimas buvo vienas iš neapgalvotų valdančiųjų sprendimų

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


199303

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė sako, kad socialdemokratai nebūtų leidę steigti Vilniuje Taivano atstovybės salos, o ne jos sostinės Taibėjaus pavadinimu. Anot jos, šis ir kiti valdančiųjų sprendimai Kinijos atžvilgiu priimti „visiškai neapgalvotai“, neįvertinus pasekmių.

„Nebūtume priėmę tokio sprendimo, kuris būtų sukėlęs ekonominius karus“, – penktadienį „Žinių radijui“ LSDP poziciją išsakė V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų lyderė kritikuoja Vyriausybės vykdomą politiką Kinijos atžvilgiu, esą pasielgus neprofesionaliai dabar ieškoma užtarimo Europos Komisijoje, Pasaulio prekybos organizacijoje, prašoma kitų valstybių solidarumo. Ji pabrėžia, kad neaišku, kokią ekonominę žalą tokia užsienio politika turės kitais metais.

„Niekas nežino, kokie bus toliau Kinijos sprendimai, kaip bus kitais metais ir kokią įtaką tai padarys mūsų ekonomikai, pramonei, visam verslui ir žmonių gyvenimui. Tą pirmiausia reikia pamatuoti“, – teigė ji ir pridūrė, kad neapgalvotai vykdytą užsienio politiką kompensuos mokesčių mokėtojai.

„Konservatoriai turi priimti tam tikrus sprendimus, kaip toliau elgsimės. Matau, kokie sprendimai priiminėjami. Sako kompensuosim verslininkams iš tų pačių žmonių surinktų mokesčių kišenių dėl to, kad jie nukentės dėl valdžios priimtų nepamatuotų sprendimų“, – pažymėjo V. Blinkevičiūtė.

ELTA primena, kad gruodžio pradžioje Lietuvos gamintojai pranešė apie nesėkmingus bandymus Kinijoje išmuitinti savo prekes, nes Lietuva buvo išbraukta iš Kinijos muitinės sistemos, dėl ko sutriko lietuviškų prekių eksportas į Kiniją. Vėliau žiniasklaidoje skelbta, kad Pekinas liepė tarptautinėms bendrovėms nutraukti ryšius su Lietuva, kitaip šioms grėstų pašalinimas iš Kinijos rinkos.

Lietuvos tiesioginė prekyba su Kinija yra nedidelė, tačiau jos į eksportą orientuotoje ekonomikoje veikia šimtai įmonių, gaminančių tokius produktus kaip baldai, lazeriai, maisto produktai ir drabužiai, skirtus tarptautinėms bendrovėms, kurios parduoda šias prekes Kinijai.

Lietuvos pramonininkai skaičiuoja dėl Kinijos veiksmų kitais metais galintys prarasti apie 300 mln. eurų.

Kinijos ir Lietuvos dvišaliai santykiai dar labiau pašlijo lapkritį Vilniuje atidarius pirmąją pasaulyje Taivano atstovybę salos, o ne jos sostinės Taibėjaus pavadinimu. Nors oficialiai vadinama Taivaniečių atstovybe, o Lietuva tikina, kad ji skirta ekonominei ir kultūrinei, o ne diplomatinei partnerystei plėtoti, Pekinas kaltina Lietuvą pažeidus „Vienos Kinijos principą“.

 

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA