REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Sausio 5 d. 13:11

V. Blinkevičiūtė ragina nedelsiant išspręsti tiesiogiai renkamų merų klausimą: vilkinimas yra nepateisinamas

Vilnius

BNS nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


199739

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė valdančiuosius ragina nedelsiant Seime svarstyti reikiamą Konstitucijos pataisą, kuri leistų žmonėms merus ir toliau rinkti tiesiogiai.

Trečiadienį partijos išplatintame pranešime politikė įspėja, kad, iki savivaldos rinkimų likus kiek daugiau nei metams, „vis daugiau ženklų, kad valdantieji šį klausimą Seime atidėlioja sąmoningai“.

„Apgailėtina, kad šį klausimą konservatoriai ir liberalai vilkina. Tai – didžiulė nepagarba teisei ir Lietuvos žmonėms. Kai valdantiesiems reikia, jie įstatymus Seime priiminėja ypatingos skubos tvarka, o štai visas pataisas dėl tiesioginių merų rinkimo kažkodėl atidėlioja, prisidengdami nepaprastąja padėtimi. Jei Konstitucijos pataisa nebus priimta laiku, žmonės gali netekti galimybės rinkti merus tiesiogiai. Lygioje vietoje sukurtume didžiulį chaosą ir nežinomybę“, – sako V. Blinkevičiūtė.

Pasak LSDP pirmininkės, jei valdantieji šio klausimo per sausio mėnesį nesiims, socialdemokratai kartu su kitomis Seimo opozicinėmis frakcijomis svarstys galimybę sušaukti neeilinę Seimo sesiją. 

„Konstitucinio Teismo sprendimą reikia kuo greičiau įvykdyti. Ir pataisyti ne tik Konstituciją, bet ir sutarti bei priimti kitus įstatymus, kur būtų apibrėžtos mero galios. Jų dar nėra ir neaišku, kada bus. Valdantieji, pasinaudodami situacija, matyt, norėtų „kišeninių“ merų – apriboti jų galias. Arba specialiai sukurti tokią situaciją Seime, kad galimybės rinkti merus tiesiogiai visai neliktų. Nes konservatoriams ir liberalams, matyt, taip būtų patogu“, – teigia V. Blinkevičiūtė.

Ji pabrėžia, kad LSDP pasisako už dabartinio tiesioginių merų rinkimo modelio išsaugojimą, savivaldos stiprinimą, taip pat primena, kad socialdemokratai teikė Konstitucijos pataisas, kuriose būtų apibrėžtos ir mero galios.

„Tačiau valdantieji mūsų pasiūlymus atmetė. Nors dabartinė siūloma Konstitucijos pataisa turi daug trūkumų, jos nepriėmus galimybės rinkti merus tiesiogiai žmonės apskritai netektų. 9 iš 10 žmonių, kaip rodo apklausos, nori merus rinkti tiesiogiai. Jau dvi kadencijas galiojanti sistema pasiteisina, stiprina žmonių pasitikėjimą arčiausiai jų esančia valdžia, o žmonės rinkimuose dalyvauja labai aktyviai“, – pažymi LSDP lyderė.

ELTA primena, kad praėjusių metų balandį Konstitucinis Teismas paskelbė, jog tiesioginiai merų rinkimai negalimi nepakeitus Konstitucijos. Savivaldos rinkimai vyks 2023 m. pavasarį. Dėl pasienyje su Baltarusija įvestos nepaprastosios padėties Seimas negali priimti Konstitucijos pataisų dėl tiesioginių metų rinkimų. Tai numato šalies Konstitucija – nepaprastosios padėties ar karo padėties metu Konstitucija negali būti keičiama.

Seimo pirmininkė antradienį Eltai teigė, kad, jei Seimas apsispręs atšaukti nepaprastąją padėtį, balsavimas dėl Konstitucijos pataisų, kuriomis siekiama įtvirtinti tiesioginius merų rinkimus, bus įtrauktas dar į šio rudens pratęstą Seimo sesiją.

 

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA