REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Liepos 1 d. 12:32

V. Blinkevičiūtė apie padidėjusias elektros ir dujų kainas: kam reikalinga tokia Vyriausybė, kuri nieko negali padaryti

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


180357

Nuo liepos įsigaliojant didesnėms elektros ir dujų kainoms, opozicinės Socialdemokratų partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė sako nematanti jokių Vyriausybės veiksmų, kad būtų sumažintos šio pokyčio socialinės pasekmės

Politikė taip pat teigia, kad Vyriausybė nepasinaudojo galimybe daryti įtaką reguliuojamai kainos daliai, ir perspėja, kad paaugusios energijos kainos „dar labiau įsuks kainų didinimo karuselę“.

„Matau, kad valdantieji sukasi toje karuselėje ir šypsosi: didesnės kainos – daugiau mokesčių gyventojai sumokės į biudžetą. Tik tokia karuselė turi vieną trūkumą. Ir besisukančius joje, ir stovinčius šalia jos, anksčiau ar vėliau pradeda pykinti.

Vyriausybė negali įsikišti į kainų reguliavimą? Kainų augimas nuo Vyriausybės nepriklauso, ir ji į tą procesą nesikiš? Tai kam tokia Vyriausybė reikalinga, pakanka Statistikos departamento“, – sako V. Blinkevičiūtė.

Socialdemokratų lyderės teigimu, Vyriausybės rankose yra instrumentų, kaip galima būtų mažinti energijos kainas, tačiau, jos žodžiais, apsispręsta „nedaryti nieko“.

„Vyriausybė žinojo ir matė, kokie procesai vyksta rinkose. Matė, kad brangsta žaliavos. Ir nesiėmė jokių veiksmų, net laikinų, kurie bent kiek pagelbėtų šioje situacijoje. Elgtasi priešingai: skambėjo ciniški pareiškimai, kad nieko negalima padaryti. O būtų galima kalbėti kad ir apie valstybinių įmonių pelningumo peržiūrą – štai valstybės valdomos įmonės „Ignitis“ grupės pelnas pernai augo beveik tris kartus ir siekė 170 mln. eurų“, – teigia V. Blinkevičiūtė.

Politikė laikosi nuomonės, kad valstybinės įmonės turėtų siekti ne pelno, o teikti kokybiškas paslaugas gyventojams už mažiausią įmanomą kainą.

„Valstybinės įmonės negali piktnaudžiauti padėtimi rinkoje. Negali didinti pelnų visų vartotojų sąskaita jiems keldami kainas. Ir čia yra Vyriausybės užduotis neleisti valstybės įmonėms elgtis lyg privačioms bendrovėms. Bet vėlgi, nematome jokių veiksmų. Už tą neveiklumą dabar sumokės visi vartotojai.

Aiškinama, kad augant kainoms, auga ir žmonių pajamos. Esą vidutiniškai atlyginimai sparčiai didėja. Bet tai yra tik gražiai auksiukais papudruota viena medalio pusė. Kita pusė – kur kas tamsesnė: nemažai daliai žmonių pajamos nedidėjo, o dalis per pandemiją tas pajamas ir prarado. Kol kas veiksmų, kaip didinti mažiausiai uždirbančiųjų gyventojų pajamas, taip pat nematome“, – vertina V. Blinkevičiūtė.

Nuo liepos 1 d. daugumai vartotojų brangs elektra ir dujos. Vidutiniškai elektros brangimas sieks apie 8 proc., o dujų – 26–50 proc., yra paskelbusi Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

Premjerė Ingrida Šimonytė, komentuodama VERT sprendimą yra sakiusi, kad Vyriausybė į kainų nustatymą nesikiša.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA