REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Kovo 26 d. 13:05

V. Bakas: į internetinį balsavimą siūlau žiūrėti plačiau

Vilnius

Vytautas Bakas. BNS nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


32610

Valstybės saugumo departamentui (VSD) išsakant nerimą dėl kibernetinio saugumo, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas nemano, kad dėl to politikams reikėtų stabdyti iniciatyvą įteisinti internetinį balsavimą, tačiau siūlo į internetinį balsavimą žiūrėti plačiau, ne į kaip vienintelį balsavimo būdą.

„Manau, kad reikėtų į tai žiūrėti plačiau, iš tiesų niekur pasaulyje nėra internetinio balsavimo kaip vienintelės priemonės. Taip, mes turime savo elektronines paslaugas skaitmenizuoti, perkelti į elektroninių erdvę ir, matyt, kalbant apie balsavimą, taip pat bus einama tuo keliu. Klausimas, kaip tai bus daroma, ar bus daugiau naudojama, pavyzdžiui, apklausoms visuomenės, savivaldos lygiu. Bet iš tikrųjų dėl galimybės balsuoti internetu yra rengiami sprendimai ir anksčiau ar vėliau jie bus priimti“, - pirmadienį žurnalistams sakė V. Bakas.

Jo nuomone, Lietuvos gyventojai turi turėti galimybę balsuoti ir internetu.

„Bet balsavimas internetu nėra vienintelė priemonė. Net ir toje pačioje Estijoje yra dubliuojamas balsavimas, internetas yra pagalbinė priemonė“, - sakė V. Bakas.

Jo manymu, balsavimo rezultatų klastojimas, įtaka balsavimo rezultatams yra labai didelis iššūkis. Nors yra padaryti dideli darbai dėl kibernetinio saugumo, V. Bako teigimu, kibernetinio saugumo stiprinimas ir toliau išlieka „mūsų kasdienis darbotvarkės klausimas“. Pasak NSGK vadovo, matyt, šiemet bus apsispręsta dėl priemonių, kurios padidins politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo skaidrumą, taip pat nemažai laukia darbų, kurie yra susiję su visuomenės informacinio atsparumo didinimu.

Pirmadienį paskelbtoje Valstybės saugumo departamento grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje skelbiama, kad pernai „Rusijos žvalgybos tarnybas ypač domino 2019 metų Lietuvos prezidento rinkimai“. VSD neatmeta, kad Rusijos programišių atakos kitąmet gali būti nukreiptos prieš šalyje vyksiančius prezidento rinkimus.

„Tikėtina, kad Rusijos programišiai, panaudodami kibernetines priemones, sieks daryti įtaką Lietuvoje vyksiantiems rinkimams“, - rašoma ataskaitoje, primena ELTA.

Departamento nuomone, Rusija sieks, kad jai palankios politinės jėgos bandytų iškelti kandidatus rinkimuose ir turėti savo atstovų valdžios institucijose.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA