REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Sausio 3 d. 21:30

V. Adamkus apie Prezidentūros ir URM konfliktą dėl ambasadorių: taip reikalai nesisprendžia

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


288092

Tęsiantis Prezidentūros ir Užsienio reikalų ministerijos (URM) konfliktui dėl ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimo, kadenciją baigęs šalies vadovas Valdas Adamkus sako, kad institucijos turėtų šį klausimą spręsti ne viešai.

Pasak jo, „Man atrodo, kad sutarimas turi būti, pirmiausiai, tarp dviejų institucijų – šiuo atveju, prezidento ir Užsienio reikalų ministerijos. Išsiaiškinus, nustačius, ko reikia, nustačius, kad mes turime tokį kandidatą, atitinkantį visiems reikalavimams, tada galima išeiti į viešumą ir tą reikalą išspręsti“, – trečiadienį LRT televizijai sakė V. Adamkus.

„Viešumoje pasikeičiant nuomonėmis – vienas geras, kitas blogas, vienas tinkamas, moka kalbas, kitas nemoka kalbų – sprendimui nieko neprideda. (...) Šitaip reikalai nesisprendžia“, – pažymėjo jis.

Lietuva neturi ambasadoriaus Lenkijoje nuo rugsėjo pradžios

ELTA primena, kad Prezidentūra ir valdantieji toliau ginčijasi dėl to, kas yra kaltas, jog Lietuvai strategiškai svarbi ambasada Lenkijoje neturi ambasadoriaus. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia neturįs atsakymo, kodėl Lietuvos ambasada Lenkijoje jau penktas mėnuo neturi vadovo. Šalies diplomatijos vadovas prezidentui sako pateikęs bent dvi ambasadorių kandidatūras, kurios buvo atmestos.

Savo ruožtu Prezidentūra aiškino, kad Užsienio reikalų ministerijos (URM) pasiūlytas kandidatas į ambasadoriaus postą nemokėjo lenkų kalbos. Šalies vadovas taip pat nurodė, kad ministeriją esą politizuoja ambasadoriaus Lenkijoje paskyrimo procesą bei bando proteguoti tam tikrus į šias pareigas siūlomus asmenis.

Dėl kritikos URM ir viešų pareiškimų, esą diplomatų paskyrimas yra politizuotas, kaltinimų susilaukė ir pats G. Nausėda. Šalies vadovą peikė ir Kovo 11-osios Akto signataras Albinas Januška, teigęs, kad G. Nausėda gilina konfliktą tarp institucijų.

Reaguodamas į tokias pastabas, prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas pareiškė, kad vadinamasis „valstybininkų“ klanas bando užvaldyti valstybei svarbias pozicijas URM ir diplomatinėje tarnyboje. Tokius pareiškimus valdantieji sukritikavo, tačiau G. Nausėda nurodė, kad F. Jansonas pasidalijo savo įžvalgomis, atlikęs „tam tikrą“ analizę. Vėliau patarėjas prakalbo ir apie poreikį keisti diplomatų atrankų tvarką.

Šią savaitę Prezidentūrai paprašius URM kanclerės Ingos Černiuk pateikti dokumentaciją apie vykdytus ambasadorių atrankos konkursus, ministerija atkreipė dėmesį, kad tokie reikalavimai gali turėti Konstitucijoje numatytų įgaliojimų viršijimo požymių.

Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Eduardas Borisovas buvo atšauktas rugsėjo 7 dieną, pasibaigus jo kadencijai.REDAKCIJA REKOMENDUOJA