REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 26 d. 17:06

Už pranešėjo T. Gailiaus tapatybės atskleidimą atsakingas D. Jauniškis

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Martyna PikelytėŠaltinis: ELTA


296160

Seimo laikinoji komisija, tirianti Tomo Gailiaus istoriją, nustatė, kad už Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo tapatybės atskleidimą yra tiesiogiai atsakingas departamento vadovas Darius Jauniškis.

Komisijos vertinimu, VSD vadovas D. Jauniškis yra „tiesiogiai atsakingas“ už pranešėjo T. Gailiaus tapatybės atskleidimą.

Komisija teigia, kad pranešėjo T. Gailiaus konfidencialumas nebuvo užtikrintas, mat 2020 m. kovą žiniasklaidoje pasirodė pranešėją ir jo šeimos narius diskredituojanti informacija. Išvadose teigiama, kad VSD glaudžiai bendradarbiauja su kai kuriais nuomonės formuotojais, o viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija buvo prieinama tik departamentui.

Išvadoje konstatuojama, kad D. Jauniškis nesiėmė jokių veiksmų, kad pranešėjas T. Gailius nepatirtų neigiamo poveikio. Pasak komisijos, jis inicijavo ikiteisminius tyrimus Generalinėje prokuratūroje, vykdė reformas, po kurių T. Gailius buvo priversta palikti tarnybą.

Visgi, anot komisijos, jokių veiksmų siekiant apsaugoti pranešėją nesiėmė ir Generalinė prokuratūra. Prokuratūra taip pat nereagavo į Pranešėjo teisių pažeidimus, kai buvo atskleista T. Gailiaus tapatybė.

Komisija pabrėžia, kad T. Gailiaus veiklą VSD vadovai kelerius metus vertino itin gerai. Jis buvo apdovanotas trimis valstybiniais apdovanojimais, į pareigas paskirtas paties D. Jauniškio įsakymu.

Visgi, tyrimu nustatyta, kad pranešus apie galimus pažeidimus VSD, T. Gailiui buvo ribojama prieiga dalyvauti vadovybės pasitarimuose, nesuteikiamos atostogos, pradėta departamento reforma, po kurios nuspręsta naikinti T. Gailiaus vadovaujamą padalinį.

ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją.

Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento G. Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija nori išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.

Komisija savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui turėjo pateikti iki kovo 10 d., tačiau prasidėjus pavasario sesijai komisijos darbas pratęstas iki kovo 26 d.REDAKCIJA REKOMENDUOJA