REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 14 d. 15:09

Už parlamentinei veiklai skirtas lėšas pirkę brangius telefonus ir kompiuterius Seimo nariai nesijaučia nusižengę

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


292051

Seimo nariai už parlamentinei veiklai skirtas lėšas pirkę brangius kompiuterius, planšetes, telefonus nesijaučia kaip nors nusižengę. Politikai teigia, kad šie įrenginiai yra reikalingi jų darbui.

„Pagal galiojančią tvarką jos man reikalingos darbui atlikti, vykdyti savo tiesiogines funkcijas, taip pat aprūpinti savo patarėjų komandą, kuri, deja, pagal galiojančią tvarką, neaprūpinama pakankamai, nes yra skiriamas tik vienas kompiuteris“, – žurnalistams sakė Mišrios Seimo narių grupės narys Aidas Gedvilas.

Jis patvirtino, kad už parlamentinei veiklai skirtas lėšas įsigijo telefoną, kompiuterį, planšetę. Parlamentaro teigimu, tai nėra prabangos prekės.

„Tai yra tos pačios priemonės, kurias jūs naudojate kasdien jūsų darbo poreikiams“, – žurnalistams sakė A. Gedvilas.

Tačiau akcija „Skaidrinam“ paviešinti duomenys rodo, kad įsigytos priemonės yra brangios ir pasiekiamos tikrai ne visiems. Pavyzdžiui, šis politikas pernai rugpjūtį įsigijo Macbook Pro 14, kuriam išleido 2634 eurus, spalį – telefonui Iphone 15 Pro Max Blue Titanium 1783 eurus, lapkritį – monitorių už 2070 eurus.

Tačiau vertindamas savo pirkinius už mokesčių mokėtojų pinigus, parlamentaras nemato jokios problemos – tvirtina esąs saugus ir užtikrintas.

„Manau, jeigu būčiau nusižengęs, mane vertintų atitinkamos tarnybos. Galvoju, kad iki to tikrai neprieisime“, – svarstė jis.

Seimo narys konservatorius Antanas Matulas taip pat sakė, kad už parlamentines lėšas nieko neleistino nepirko.

„Nieko nepirkau, kas yra neleistino, tuo labiau, kad pats dirbu Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje“, – žurnalistams sakė A. Matulas. Jis akcentavo, kad laikėsi Seimo valdybos dokumentuose numatytos parlamentinių lėšų panaudojimo tvarkos.

„Praeitais metais pirkau kompiuterį. Metų pabaigoje pirkau telefoną dėl to, kad prieš tai buvęs nukrito ir nei viena kamera neveikė. Pirkau viską, ką reikia parlamentinei veiklai, bet nieko neleistino“, – žurnalistams paaiškino A. Matulas.

Kaip rodo „Skaidrinam“ paskelbti duomenys, šis politikas rugsėjo 20 d. 1461 eurą parlamentinių lėšų atseikėjo telefonui Samsung Galaxy S23 UltraBlack, o mėnesiu anksčiau 1901 eurą išleido žaidimams skirtam nešiojamam kompiuteriui Acer Nitro.

Įtaria, kad brangius pirkinius įsigijo spaudžiant terminui

Į Seimą persikėlusios akcijos „Skaidrinam“ iniciatoriai skelbia naujas detales apie atliekamą parlamentinių lėšų panaudojimo tyrimą. Politikų piktnaudžiavimo atvejus demaskuojančios iniciatyvos autorius Andrius Tapinas teigia, kad Seimo nariai, baigiantis kadencijai, suskubo įsigyti itin brangius ir vargu ar Seimo nario darbui būtinus pirkinius. Visuomenininko teigimu, tokia praktika yra amorali, mat politikai brangius kompiuterius bei telefonus „griebė“ artėdami prie termino, kada galima įsigytus daiktus pasilikti sau.

Kaip pažymi A. Tapinas, Seimo reglamentai numato, kad už parlamentines lėšas nusipirkti telefonai, kompiuteriniai ir kita parlamentinei veiklai reikalinga programinė įranga lieka politikui, jei visa tai įsigyjama likus 12 mėnesių iki Seimo nario kadencijos pabaigos.

„(...) numanoma, kad ši kadencija baigsis 2024 lapkričio 12 arba 14 dieną, todėl 12 mėnesių iki kadencijos skaičiuojami nuo 2023 metų lapkričio 15 dienos“, – rašo A. Tapinas, pažymėdamas, kad pastarąją datą ir galima laikyti terminu iki kada įsigyti kompiuteriai ir telefonai lieka parlamentaro mandatą turinčio žmogaus nuosavybėn.

Į Seimą perskėlusi akcija „Skaidrinam“ identifikavo beveik 20 brangių daiktų prisipirkusių parlamentarų.REDAKCIJA REKOMENDUOJA