REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 17 d. 10:44

Už Lietuvos integraciją į NATO ir ES V. Adamkui įteikta A. Stulginskio žvaigždė

Vilnius

BNS/Fotobankas nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


216938

Kadenciją baigusiam prezidentui Valdui Adamkui antradienį parlamente iškilmingai įteiktas naujas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė. 

„Labai džiaugiuosi, kad pirmaisiais metais, kai toks apdovanojimas yra teikiamas, kad jis atitenka prezidentui Valdui Adamkui. (...) Jo indėlis į Lietuvos saugumą, į Lietuvos euroatlantinę integraciją yra didžiulis, jo neįmanoma pervertinti“, – prieš ceremoniją sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Ji teigė, kad karas Ukrainoje parodė Lietuvos narystės NATO ir Europos Sąjungoje svarbą.

Pasak V. Čmilytės-Nielsen, V. Adamkus savo pavyzdžiui rodo ir rodė, kaip veikia politinė kultūra, sustiprinta asmenybės žavesio, inteligentiškumo.

„Neabejoju taip pat, kad ir dėl Valdo Adamkaus politinės laikysenos per dvi prezidentines kadencijas ir po jų šiandien turime tiek sąmoningų vakarietiškos orientacijos piliečių valstybėje“, – teigė ji.

Šį apdovanojimą Seimas įsteigė 2020 metais.

V. Adamkui šis ženklas skirtas už jo indėlį į derybas dėl stojimo į svarbiausias Vakarų pasaulio bendrijos institucijas – NATO ir Europos Sąjungą.

A. Stulginskio žvaigždę parlamentas yra skyręs ir Jungtinių Amerikos Valstijų senatoriui Richardui Josephui Durbinui (Ričardui Džozefui Durbinui) už jo paramą Lietuvai, siekiant įtvirtinti valstybės nepriklausomybę ir tarptautinio diplomatinio pripažinimo, pagalbą plėtojant Lietuvos ir JAV tarpvalstybinius ryšius.

Jam apdovanojimas bus įteiktas vėliau.

Naujojo Seimo apdovanojimo iniciatorius, buvęs parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sakė, kad šiuo ženklu norima įvertinti ne tik parlamentarizmui nusipelniusius asmenis, bet ir pagerbti A. Stulginskio asmenybę.

„Aleksandras Stulginskis iki šiol yra jauniausias Seimo pirmininkas, jis buvo ir Lietuvos Respublikos prezidentas. Jo, kaip Seimo pirmininko, kadencija nebuvo nutrūkusi iki 1936 metų, tai yra ilgiausiai išbuvęs Seimo pirmininkas. Tremtinys, darbininkas Vytėnų bandymų stotyje. Tokia buvo ši asmenybė“, – teigė jis.

Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininkas Antanas Vinkus per iškilmingą posėdį akcentavo V. Adamkaus nuopelnus.

Jis tvirtino, kad eidamas prezidento pareigas V. Adamkus ne tik rūpinosi šalies euroatlantine integracija, bet ir siekė glaudaus dialogo su Lenkija, nevengdamas sudėtingų abiejų tautų bendros istorijos klausimų, užsienio politiką išplėtė į Europos Rytus ir prisidėjo prie Ukrainos, Sakartvelo, Moldovos, kitų šalių laisvės stiprinimo.

„V. Adamkaus nuopelnai stiprinant civilizacijų dialogą buvo įvertinti ne vienos valstybės apdovanojimu. 2003 metais jam suteiktas UNECO geros valios ambasadoriaus žinių visuomenei titulas, 2007 metais už sėkmingą tarpininkavimą tarp per svarbias Europos tarptautines derybas jam skirtas metų europiečio titulas“, – vardijo A. Vinkus.

Apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – parlamentas įsteigė Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos paskelbimo 100-ųjų metinių proga ir siekdamas pagerbti iškilią A. Stulginskio asmenybę. 

A. Stulginskio žvaigždė skiriama už indėlį puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas. Apdovanojimą komisijos teikimu iki kiekvienų metų balandžio 15 dienos skiria Seimas savo nutarimu.

 

BNSREDAKCIJA REKOMENDUOJA