REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2024 m. Vasario 20 d. 18:26

Ukraina mini 10-ąsias kruvinų Maidano revoliucijos įvykių metines

Pasaulis

BNS Fotobanko nuotr.

Etaplius.LTŠaltinis: BNS


292609

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį, minint kruvinų Maidano revoliucijos įvykių metines, pranešė, kad jo šaliai tenka atremti dešimtis rusų išpuolių, o Rusija naudojasi Vakarų karinės pagalbos vėlavimu.

Rusijai suintensyvinus puolimą Rytų ir Pietų Ukrainoje ir praėjusią savaitę užėmus Avdijivkos miestą, Maskva sustiprino savo pajėgumus artėjant antrosioms invazijos į Ukrainą metinėms.

Ukraina antradienį mini dešimtąsias Maidano revoliucijos įvykių, kai per susidūrimus tarp demonstrantų ir jėgos struktūrų gyvybės neteko per 100 žmonių, o dar keli šimtai buvo sužeisti, metines. 2014-ųjų vasario 20-ąją žuvo daugiausiai protestuotojų.

Per 2013–2014 metų revoliuciją vykę protestai nuvertė prorusišką Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių ir į valdžią atvedė provakarietišką vyriausybę. Po to Rusija aneksavo Krymą ir Rytų Ukrainoje prasidėjo kovos su prorusiškais separatistais.

„Praėjo 10 metų nuo bandymų sunaikinti mus ir mūsų nepriklausomybę“, – antradienį socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė V. Zelenskis.

„Tačiau prieš 10 metų buvome tvirtai nusiteikę ir tebesame tokie ir šiandien“, – pridūrė jis.

Ukrainos prezidento patarėjas Andrijus Jermakas nurodė, kad Maskva „siekė paversti mus savo kolonija, bet savo tikslo nepasiekė. Mes laimėsime“.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo duomenimis, per praėjusią parą įvyko 81 Ukrainos ir Rusijos pajėgų susirėmimas ir priduriama, kad rusai surengė 87 antskrydžius.

Per smūgį netoli Rusijos sienos esančiame kaime Ukrainos Sumų regione žuvo penki civiliai, pranešė Ukrainos pajėgos.

Ukraina teigia, kad jai trūksta šaudmenų ir sviedinių, o padėtį apsunkina tai, kad respublikonų kontroliuojami JAV Atstovų Rūmai blokuoja 60 mlrd. dolerių (55,7 mlrd. eurų) pagalbos Kyjivui paketą.

„Padėtis labai sudėtinga“

„Keliose fronto linijos dalyse, kur Rusijos pajėgos sutelkė didžiausias atsargas, padėtis labai sudėtinga“, – sakė V. Zelenskis, pirmadienį aplankęs karius Charkivo srityje.

Ukrainos prezidentas atkreipė dėmesį, kad Maskva naudojasi tuo, jog jo šalis laiku negauna Vakarų karinės paramos, ir pabrėžė, kad dabar labai trūksta artilerijos, fronto oro gynybos sistemų ir ilgesnio nuotolio ginklų.

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), sekmadienį kalbėdamas su V. Zelenskiu, pareiškė tikįs, kad JAV Kongresas galiausiai patvirtins pagalbos Ukrainai paketą.

Antradienį Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis taip pat išreiškė viltį, kad Kongresas, grįžęs po atostogų, imsis veiksmų ir kad Kyjivas su tarptautine parama tęs kovą su Maskva.

„Tikiu, kad Jungtinės Valstijos taip pat rems Ukrainą, kaip ir Europos Sąjunga, Japonija, visos Didžiojo septyneto [G-7] šalys, [Tarptautinis valiutos fondas] TVF ir visos tarptautinės finansų organizacijos“, – Tokijuje surengtoje spaudos konferencijoje sakė jis, paklaustas apie Vakarų nuovargį dėl karo Ukrainoje.

„Todėl negalime kalbėti apie nuovargį, nes tai egzistencinis karas – negali būti pavargęs, kai kovoji už savo ateitį, už savo gyvybę (...) už pasaulinę saugumo tvarką“, – pridūrė D. Šmyhalis.

Pasak J. Bideno, jei Ukraina praras paramą, ji gali netekti dar vieno miesto. Ukrainos kariuomenės vadai prognozuoja, kad Rusija perkels karius iš Avdijivkos į kitas fronto linijos dalis.

Ukrainos kariams pasitraukus iš Avdijivkos, JAV įsikūręs Karo studijų institutas (ISW) pareiškė, kad rusai surengė kibernetinę operaciją, kuria „buvo siekiama sukelti paniką Ukrainos informacinėje erdvėje ir susilpninti Ukrainos kovinę dvasią“.REDAKCIJA REKOMENDUOJA