REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugpjūčio 6 d. 15:55

Tyrimas: translyčių žmonių teisės Lietuvoje užtikrinamos prastai

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


274822

Translyčių asmenų teisių užtikrinimas Lietuvoje yra vienos prasčiausių Europos Sąjungoje (ES), rodo tarptautinės organizacijos TGEU sudarytas indeksas.

Lietuva šiemet surinko keturis balus iš 30 galimų. Blogiau įvertintos tik trys ES valstybės: Latvija, Rumunija ir Bulgarija, pranešė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba.

Geriausiai Europoje tokių žmonių teisės užtikrintos Islandijoje. Estija surinko 15 balų, Lenkija – aštuonis.

Šiemet Lietuva įvertinta vienu balu aukščiau nei pernai.

Indeksu matuojama teisinė translyčių asmenų padėtis pripažįstant asmens lytinę tapatybę ir egzistuojančios apsaugos priemonės nuo diskriminacijos, neapykantos kalbos ir neapykantos nusikaltimų, priemonės prieglobsčio ieškantiems translyčiams žmonėms, situacija sveikatos ir šeimos srityse.

Tyrimo duomenimis, Lietuva užtikrina keturis iš 30 rodiklių: egzistuoja administracinis kelias asmenvardžiams pasikeisti, kreipiantis į teismą galima pakeisti lyties žymą dokumentuose, prieš keičiant dokumentus neprivaloma chirurginė intervencija, iš asmenų, norinčių pasikeisti lyties žymenį dokumentuose, nereikalaujama privalomos sterilizacijos.

„Translyčiai asmenys Lietuvoje susiduria su daugybe sudėtingų iššūkių įvairiose gyvenimo srityse, įskaitant diskriminaciją, neigiamas nuostatas, priėmimo ir pripažinimo visuomenėje trūkumą“, – teigiama pranešime.

Reaguodama į tai, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pranešė pradedanti projektą „Centre – translyčių žmonių balsai“.

Tai – dvišalė iniciatyva, įgyvendinama bendradarbiaujant su Norvegijos lygybės ir nediskriminavimo kontrolieriaus įstaiga.

Projekto veiklomis bus siekiama suprasti socialinį ir teisinį situacijos kontekstą atliekant translyčių asmenų padėties tyrimus, teisinę analizę, translyčių asmenų reprezentavimo žiniasklaidoje analizę ir vykdant plačiajai visuomenei skirtas sąmoningumo didinimo veiklas.REDAKCIJA REKOMENDUOJA