REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Balandžio 11 d. 18:27

Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime pasirašyta deklaracija: bus siekama atsparesnės Europos

Lietuva

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Martyna PikelytėŠaltinis: ELTA


297853

Ketvirtadienį Vilniuje vykusio Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikimo metu buvo pasirašyta deklaracija, kuria siekiama didesnio Europos atsparumo ir stipresnės transatlantinės partnerystės, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Trijų jūrų viršūnių susitikimo metu buvo priimta deklaracija, kuri, tikiuosi taps postūmiu judėti į priekį visose prioritetinėse srityse. Deklaracijoje išreiškėme tvirtą įsipareigojimą pamatiniam Trijų jūrų iniciatyvos tikslui: stiprinti regioninį bendradarbiavimą, siekiant atsparesnės Europos ir stipresnės transatlantinės partnerystės“, – ketvirtadienį Valdovų rūmuose vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo G. Nausėda.

Pasmerkė Rusijos karą prieš Ukrainą

Pasak šalies vadovo, Trijų jūrų iniciatyvos vadovai taip pat vieningai pasmerkė Rusijos karą prieš Ukrainą. Šalys savo ruožtu pasveikino Europos Vadovų Tarybos (EVT) sprendimą pradėti derybas dėl Ukrainos narystės Europos Sąjungoje (ES).

„Viršūnių susitikime taip pat vieningai pasmerkėme Rusijos karą prieš Ukrainą ir išsakėme nenuilstamą paramą prieš agresorių kovojančiai valstybei. Sveikiname EVT sprendimą pradėti derybas dėl Ukrainos ir Moldovos narystės ES. Tolesnė ES plėtra yra būtina mūsų regiono stabilumo ir klestėjimo sąlyga“, – kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentas teigė, kad iniciatyva sveikina ir Tarptautinio transporto forumo įsteigtą bendradarbiavimo ir paramos Ukrainai grupę.

„Ši platforma padės stiprinti praktinį bendradarbiavimą, atkuriant Ukrainos transporto ir komunikacijų sektorių. Kviečiame visas suinteresuotas šalis prisijungti prie šios grupės ir padėti Ukrainai“, – sakė šalies vadovas.

Japonija – nauja strateginė partnerė

Pasak G. Nausėdos, Japonija šiame susitikime oficialiai tapo naująja Trijų jūrų iniciatyvos šalių strategine partnere.

„Trijų jūrų iniciatyvos šalių lyderiai pritarė naujos strateginės partnerės – Japonijos prisijungimui. Sveikiname Japonijos apsisprendimą, nes jis padės iniciatyvai stiprinti ryšius su globaliomis tiekimo grandinėmis bei Indijos ir Ramiojo vandenynų regionu“, – tikino jis.
Ketvirtadienį Vilniuje vyksta Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikimas bei verslo forumas, kuriame tikimasi sulaukti dešimties užsienio valstybių vadovų. Į renginį atvyko ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Trijų jūrų iniciatyva siekiama skatinti spartesnį Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūrų regiono vystymąsi ir bendradarbiavimą, didinant dalyvaujančių šalių tarpusavio ryšius transporto, energetikos ir skaitmenizacijos srityse. Taip pat norima stiprinti ES sanglaudą bei transatlantinius ES ir JAV ryšius.

Trijų jūrų iniciatyva jungia trylika ES valstybių narių: Austriją, Bulgariją, Kroatiją, Čekiją, Estiją, Vengriją, Latviją, Lietuvą, Lenkiją, Rumuniją, Slovakiją, Slovėniją ir Graikiją. Iniciatyvos strateginės partnerės – JAV, Vokietija ir Europos Komisija.

Iniciatyvoje dalyvauja asocijuotosios šalys Ukraina ir Moldova.REDAKCIJA REKOMENDUOJA