REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2022 m. Vasario 26 d. 08:07

Trečioji karo diena: rusų kariai artėja prie elektrinės Zaporožėje (nuolat pildoma)

Vilnius

Ukrainos gynybos ministerijos, tviterio nuotr.

Reporteris ElenaŠaltinis: Etaplius.lt


206317

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį paskelbė karinę operaciją Ukrainoje jos separatistams ginti ir provakarietiškai savo kaimynei „demilitarizuoti ir denacifikuoti“. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienio naktį įspėjo, kad sostinės Kijevo laukia sunki naktis.


Foto galerija:

fmisucexeaqnkox.jpg
fmisuckx0aevko0.jpg
fmisuclwqaue3x4.jpg
fmiwavbwuashdfh.jpg
fmiwfp6wqaikk97.jpg

V. Putinas paskelbė karą Ukrainoje: https://www.etaplius.lt/v-putinas-paskelbe-kara-ukrainoje

Karas Ukrainoje tęsiasi: derybų perspektyvos neaiškios: https://www.etaplius.lt/karas-ukrainoje-tesiasi-kijeve-du-galingi-sprogimai

21.52

Pentagonas: užpuolikai iš Rusijos yra „suirzę“ dėl tvirto Ukrainos pasipriešinimo

Rusijos invazinės pajėgos yra sulėtėjusios ir suirzusios dėl netikėtai tvirto pasipriešinimo iš Ukrainos karių, laikančių juos atokiai nuo Kijevo, šeštadienį pareiškė aukštas Jungtinių Valstijų gynybos pareigūnas. Jungtinės Valstijos su Vakarų sąjungininkais vis dar gali tiekti ginkluotę į Ukrainą, taip sustiprindami šalies kariuomenę. Pasak pareigūno, Vašingtonas planuoja artimiausiomis dienomis jos išsiųsti daugiau, siekiant padėti įveikti Rusijos tankus ir atakas iš oro.

21.40

Rusijos kariai artėja prie Ukrainos atominės elektrinės Zaporožėje

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Vadymas Denysenko pranešė, kad priešų kariai artėja pie Zaporožėje esančios atominės elektrinės ir nusitaikė raketomis į šią vietą.

21.20

JT pasiryžusios „sustiprinti“ humanitarinę pagalbą Ukrainai

Jungtinės Tautos (JT) šeštadienį pranešė padidinsiančios humanitarinę pagalbą Ukrainai Rusijos invazijos akivaizdoje. Dešimtims tūkstančių žmonių dėl karo Ukrainoje paliekant savo namus, JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) patikino šalies prezidentą Volodymyrą Zelenskį dėl „Jungtinių Tautų ryžto sustiprinti humanitarinę pagalbą Ukrainos žmonėms“.

20.35

V. Zelenskis dėkoja popiežiui už maldas

Tviteryje Ukrainos prezidentas padėkojo popiežiui Pranciškui, pasimeldusiam už taiką Ukrainoje ir karo nutraukimą.

20.26

CNN komanda teigia netoli Ukrainos sienos pastebėjusi Rusijos termobarinį raketų paleidimo įrenginį

Ukrainoje dirbanti CNN komanda į pietus nuo Belgogrado, prie Ukrainos sienos, pastebėjo Rusijos termobarinį daugkartinį raketų paleidimo įrenginį. Pastebėtos TOS-1 arba TOS-1A raketų paleidimo sistemos gali leisti raketas su termobarinėmis galvutėmis. Kol kas nėra įrodymų, kad konflikte Ukrainoje būtų panaudoti tokie ginklai.

20.06

Latvija pasiuntė į Ukrainą pagalbos sunkvežimių vilkstinę

Latvijos gynybos ministras Artis Pabrikas šeštadienį pranešė, kad jo šalis į Ukrainą išsiuntė daugiau kaip 30 pagalbos sunkvežimių vilkstinę.

19.30

Vokietijos Vyriausybė nutarė pasiųsti Ukrainai ginklų

Vokietijos kariuomenė perduos Ukrainai 1 tūkst. prieštankinės ginkluotės ir 500 „Stinger“ klasės žemė-oras raketų, padėsiančių šalies kovoje prieš Rusijos invaziją, šeštadienį pranešė Vokietijos vyriausybė. Ginklai, kurie bus tiekiami iš kariuomenės atsargų, „bus perduoti Ukrainai taip greitai, kaip įmanoma“, sakoma Vyriausybės pranešime.

19.37

Užpultas Sartanos kaimas

Ukrainos nacionalinė policija tviteryje praneša apie okupantų pradėtą oro smūgį Sartanos kaime. Pirminiais duomenimis, žuvo 4 žmonės, 9 buvo sužeisti, tarp jų ir vaikas. Apgadinta 40 namų. Šiuo metu vyksta nuolaužų, po kuriomis gali būti žmonių, apžiūrėjimas.

19.27

Lietuvos Vyriausybė uždarė oro erdvę rusų lėktuvams

Šeštadienį Vyriausybės posėdyje nutarta nuo vidurnakčio rusų orlaiviams uždaryti Lietuvos oro erdvę.

19.20

Ukrainos gynybos ministerija: rusai masiškai palieka techniką

Feisbuke Ukrainos gynybos ministerija dalijasi informacija, kad „rusų okupantai masiškai meta techniką. Jiems pritrūksta kuro, maisto, padidėja BAIMĖ“.

18.25

Ukrainos gynybos ministerija tvirtina paėmusi į nelaisvę Rusijos tankų bataliono vadą

„Facebook“ įraše rodomas vaizdas, kuriame tariamai pavaizduotas vadas surištomis rankomis, o kituose – tariamai jam priklausantys asmens dokumentai. „Jo tankas nukentėjo nuo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų, stebuklingai išgyveno“, – rašoma jame. 

18.20

Aršiausios kovos vyksta Charkove ir apylinkėse

Smarkiausios kovos Ukrainoje vyksta „Charkove ir aplink jį“, šeštadienį sakė aukštas JAV gynybos pareigūnas. Pasak jo, ukrainiečiai rimtai priešinasi ir prie Kijevo.

18.19

Lenkijos prezidentas pasisako už greitesnį Ukrainos priėmimą į ES

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda šeštadienį pareiškė, kad jo šalis pritaria spartesniam Ukrainos stojimui į Europos Sąjungą.

„Lenkija pritaria spartesniam Ukrainos stojimui į Europos Sąjungą. Kandidatės statusas turėtų būti suteiktas nedelsiant, o iškart po to turėtų pradėtos diskusijos su narėmis. Ukrainai taip pat turėtų būti suteikta galimybė gauti ES lėšų atstatymui. Ukraina to nusipelnė“, – šeštadienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė A. Duda.

 

17.57

Rusijos kariuomenei įsakyta išplėsti puolimą prieš Ukrainą

Rusijos gynybos ministerija skelbia, esą Ukrainai atsisakius sudėsti prie derybų stalo, rusų kariams nurodyta „judėti į priekį visomis kryptimis“.
 

17.39

Kijevas iki pirmadienio įsiveda nenutrūkstamą komendanto valandą

Kijevo merija šeštadienį pranešė iki pirmadienio ryto įvedanti nenutrūkstamą komendanto valandą, į Ukrainos sostinę įžengus daliai įsiveržusių Rusijos pajėgų.

„Komendanto valanda Kijeve prasidės šeštadienį 17 val. [vietos ir Lietuvos laiku] ir baigsis pirmadienį 8 val.“ – paskelbė sostinės valdžia platformoje „Telegram“.

17.23

Nepasiekiami Rusijos valstybiniai tinklalapiai

„Anonymous“ grupuotė prisiima atsakomybę už įsilaužimą į Rusijos vyriausybės svetaines, kurios dsabar yra nepasiekiamos. Tikslios gedimų priežastys kol kas nėra aiškios, tačiau tarptautinė programišių grupė „Anonymous“ pareiškė, kad tai jie atakuoja svetaines.

16.56

Dvi šalys uždaro oro erdvę Rusijai

Estija ir Rumunija uždraus Rusijos oro linijoms skristi iš savo oro erdvės, šeštadienį paskelbė šalys.

16.38

JK gynybos ministerija: JK pajėgos atvyko į Rytų Europą sustiprinti NATO rytinį frontą

Karališkojo karinio jūrų laivyno laivai, Didžiosios Britanijos armijos kariai ir Karališkųjų oro pajėgų naikintuvai buvo dislokuoti Rytų Europoje, kad sustiprintų NATO rytinį frontą, teigiama šeštadienį JK gynybos ministerijos pranešime.

16.25

Ukrainos gynybos ministras: rusai puola ligonines, gyvenamuosius rajonus

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas feisbuke paskelbė, kad iki šios dienos žuvusių Rusijos karių skaičius jau viršijo 3 000, į nelaisvę pakliuvo iki 200 įsibrovėlių ir šis skaičius auga:  „Buvo nukauta šimtai šarvuočių, įskaitant daugiau kaip šimtą rusiškų tankų. Ankstesnę dieną numušti 7 sraigtasparniai. Priešas bando keisti taktiką. Rusijos kariai apšaudo gyvenamuosius rajonus, ligonines ir švietimo įstaigas.“ 

16.21 

Nyderlandai perduos Ukrainai 200 priešlėktuvinių raketų „Stinger“

Nyderlandai perduos Rusijos užpultai Ukrainai 200 nešiojamųjų priešlėktuvinių raketų sistemų „Stinger“, šeštadienį pranešė Haga. „Nyderlandai perduos Ukrainai 200 priešlėktuvinių raketų „Stinger“. Kita gynybinė įranga jau pakeliui“, – „Twitter“ paskelbė olandų premjero patarėjas užsienio reikalų ir gynybos klausimais Geoffrey van Leeuwenas.

16.15

Pradedami pasiruošimai Rusijai atjungti nuo SWIFT

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba šeštadienį pranešė, kad Vakarų šalys pradėjo pasiruošimus Rusijos atjungimui nuo tarptautinės tarpbankinių atsiskaitymo SWIFT dėl Maskvos invazijos į provakarietišką kaimynę. 

Ministras pabrėžė, kad oficialus sprendimas dar nėra priimtas, bet jau pradėti techniniai pasiruošimai šiam žingsniui.

15.50

Turkija uždraudė Rusijos karo laivams plaukti Juodosios jūros sąsiauriais

„Dėkoju savo draugui, ponui Prezidentui R. T. Erdoganui ir Turkijos žmonėms už tvirtą palaikymą. Draudimas Rusijos karo laivams plaukti į Juodąją jūrą ir reikšminga karinė bei humanitarinė parama Ukrainai šiandien yra nepaprastai svarbūs. Ukrainos žmonės to niekada nepamirš!“ – skelbė V. Zelenskis. 

15.42

100 000 karo pabėgėlių atsidūrė Lenkijoje

Nuo ketvirtadienio Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios iš Ukrainos į Lenkiją pateko apie 100 000 žmonių, šeštadienį pranešė Lenkijos pasieniečiai.

15.24

JAV skiria 350 mln. dolerių karinei paramai Ukrainai

CNN praneša, kad JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pareiškė, kad JAV skirs dar 350 mln. dolerių karinei paramai Ukrainai.

„Į šį paketą bus įtraukta tolesnė svarbi gynybinė pagalba, padedanti Ukrainai kovoti su šarvuočiais, orlaiviais ir kitomis grėsmėmis, su kuriomis ji dabar susiduria. Tai dar vienas aiškus signalas, kad Jungtinės Valstijos yra su Ukrainos žmonėmis, kai jie gina savo suverenią, drąsią ir išdidžią tautą“, – pridūrė jis. 

15.15

Volodymyras Zelenskis: „Mūsų žemėje – 100 000 įsibrovėlių“

Šeštadienio popietę Ukrainos prezidentas tviteryje paskelbė kalbėjęs su Indijos Ministru Pirmininku apie karo eigą. Pasak prezidento, dabar Ukrainos žemėse yra daugiau nei 100 000 įsibrovėlių. Jie klastingai apšaudo gyvenamuosius pastatus.

„Raginame suteikti mums politinę paramą Saugumo Taryboje. Sustabdykite agresorių kartu!“ – rašė V. Zelenskis.

13.50

Kijeve prailginama komendanto valanda

Kijevo meras Vitalijus Kličko paskelbė naują komendanto valandą Ukrainos sostinėje – nuo 17 iki 8 val.

Nuo šiandien galiojantys apribojimai pakeičia ankstesnę komendanto valandą – nuo 22 iki 7 val.

Rašydamas socialiniame tinkle „Twitter“, J. Kličko perspėjo: „Visi civiliai gatvėje komendanto valandos metu bus laikomi priešo sabotažo ir žvalgybos grupių nariais.“

13.30

Kijevo metro – tik prieglobsčiui

Kijevo metro sistema šeštadienį paskelbė nutraukianti paslaugų tiekimą, kad taptų slėptuve Ukrainos sostinės gyventojams.

Sistemą sudaro trys linijos ir 52 stotys, o centre esanti stotis yra maždaug 344 pėdų gylyje po žeme, viena giliausių pasaulyje.

12.50

Šalį paliko per 120 tūkst. ukrainiečių

Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro pavaduotoja Kelly Clements CNN sakė, kad, krizei Ukrainoje besitęsiant, sieną gali bandyti kirsti iki 4 mln.

Teigė, kad žmonės turi priimti „gyvenimo ar mirties sprendimus“: 850 tūkst. žmonių buvo perkelti šalies viduje, o daugiau nei 120 tūkst. pabėgo iš Ukrainos.

12.20

Čekija perduos Ukrainai ginkuotės už 7,6 mln. eurų

Čekija perduos Ukrainai kulkosvaidžių, automatų, snaiperinių šautuvų, pistoletų ir šaudmenų už 7,6 mln. eurų, šeštadienį pranešė čekų gynybos ministrė.

„Gynybos ministerija taip pat pasirūpins transportavimu į ukrainiečių pusės pasirinktą vietą. Mūsų pagalba nesibaigia“, – pridūrė ji.

11.30

Ukrainos vyriausybė: per Rusijos puolimą žuvo 198 žmonės, daugiau kaip 1 000 sužeista

Sveikatos apsaugos ministras Viktoras Liaško nurodė, kad tarp žuvusiųjų yra trys vaikai. Pranešime nenurodoma, ar į aukų skaičių įskaičiuoti tiek kariškiai, tiek civiliai.

Ministras pridūrė, kad dar 1 115 žmonių, tarp jų 33 vaikai, buvo sužeisti nuo Rusijos invazijos pradžios ketvirtadienį paryčiais.

10.30

Kijeve – dešimtys sužeistųjų

Miesto meras Vitalijus Kličko sako, kad per naktį vykusias kautynes Kijeve buvo sužeisti 35 žmonės. Tarp jų – du vaikai, sakė jis.

Kol kas neaišku, ar turėjo omenyje tik civilius. Meras pridūrė, kad šiuo metu Kijeve nėra didelių Rusijos karinių pajėgų, tačiau teigė, kad Rusijos diversantų grupės veikia.

 

Apie 30 šalių skelbia perduosiančios ginklų Ukrainai

Ne mažiau kaip 28 valstybės, įskaitant NATO nepriklausančias šalis, paskelbė perduosiančios ginklų Ukrainai, šeštadienį pranešė britų televizija „Sky News“, remdamasi Jungtinės Karalystės gynybos sekretoriumi Benu Wallace'u.

Tarp planuojamos perduoti ginkluotės yra prieštankinių ir priešlėktuvinių ginklų.

9.30

V. Zelenskis: Vakarų partnerės siunčia ginklų Ukrainai

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį sakė, kad šalys partnerės siunčia ginklų, turinčių padėti Kijevui kovoti su Rusijos pajėgomis.

„Nauja diena diplomatiniame fronte prasidėjo pokalbiu su Emmanueliu Macronu“, – per „Twitter“ parašė V. Zelenskis.

„Ginklai ir įranga iš mūsų partnerių jau pakeliui į Ukrainą. Antikarinė koalicija veikia!“ – pridūrė jis.

9.00

Daugiabutis namas nukentėjo nuo raketos

Į gyvenamąjį pastatą netoli antrojo Kijevo oro uosto anksti šeštadienį smogė raketa. Greitosios pagalbos tarnybos dirba įvykio vietoje, tačiau aukų mastas nežinomas, sakė Kijevo meras Vitalijus Kličko.

8.45

Rusijos kariuomenė smogė sparnuotosiomis raketomis Ukrainos „karinei infrastruktūrai“

„Naktį Rusijos Federacijos ginkluotosios pajėgos sudavė smūgį Ukrainos karinės infrastruktūros objektams itin tiksliai nutaikomais ginklais per didelį nuotolį, naudodamos oro ir jūrinio bazavimo sparnuotąsias raketas“, – kalbėdamas per televiziją sakė Gynybos ministerijos atstovas Igoris Konašenkovas.

Jie teigė, kad per šias atakas jokios žalos gyvenamiesiems ir socialiniams objektams nebuvo padaryta.

8.00

V. Zelenskis vėl kreipėsi į tautą

„Esu čia. Mes jokių ginklų nesudėsime. Ginsime savo valstybę, nes mūsų ginklai yra mūsų tiesa“, – paskelbė jis, paneigdamas melagienų pranešimus, esą valstybės vadovas pasidavė arba pabėgo iš Kijevo.

7.30

Bandoma perimti Vasilkivo oro uosto kontrolę

Rusijos kariai per oro desanto operaciją bando perimti karinio oro uosto Vasilkive, esančio į pietus nuo Ukrainos sostinės Kijevo, kontrolę. 

Vasilkivo merė Natalija Balasinovič Ukrainos žiniasklaidai naktį sakė, kad per sunkius mūšius žuvo ukrainiečių karių.

Aviacijos bazė yra maždaug už 40 km nuo Kijevo centro.

5.00

Kijeve girdėti sprogimai

Kai kuriose Ukrainos sostinės Kijevo dalyse buvo matyti ir girdėti sprogimai po kelias dienas trukusių sunkių kautynių ir sprogimų priemiesčiuose, kai Rusijos pajėgos artėjo prie miesto.

Anksčiau šeštadienį liudininkų vaizdo įrašuose matyti, kad rajone į šiaurės vakarus nuo Kijevo vyksta sprogimai. Teritorijoje yra karinė bazė.REDAKCIJA REKOMENDUOJA