REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Spalio 25 d. 13:11

Tik pusė dėl seksualinių nusikaltimų pradėtų tyrimų pasiekia teismą: prokurorė sako, kad trūksta švietimo ir reglamentavimo

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Viktorija SmirnovaitėŠaltinis: ELTA


281766

Generalinės prokuratūros duomenimis, pernai šalyje buvo iš viso užregistruoti 305 seksualiniai nusikaltimai, tačiau teismo salę pasiekė tik apie pusę visų tyrimų. Kaip teigia Generalinės prokuratūros prokurorė Laima Milevičienė, bene esminė to priežastis – aukų nenuoseklumas ikiteisminio tyrimo procese.

„Praėjusiais metais buvo užregistruoti 305 seksualiniai nusikaltimai, teismą pasiekė apie pusę. Dėl išžaginimo buvo išnagrinėta 40 baudžiamųjų bylų, o dėl pasinaudojimo bejėgiška būkle – tik 11 baudžiamųjų bylų“, – Seimo žmogaus teisių komiteto posėdyje trečiadienį kalbėjo L. Milevičienė.

„Didžiausia problema turbūt yra ta, kad auka ne visada būna nuosekli ir palaiko savo poziciją dėl kažkokių tai priežasčių – gali būti finansinių, užkulisinių susitarimų, aplinkos spaudimo, jei tai įvyko artimoje aplinkoje ar tarp pažįstamų asmenų“, – galimas to priežastis įvardijo prokurorė.

Todėl ji akcentavo visuomenės švietimo poreikį, siekiant išaiškinti, kad nepranešant ar atsisakant savo pareikšimų apie galimus nusikaltimus, kai kuriuose visuomenės sluoksniuose gali išsivystit nebaudžiamumo pojūtis.

„Visuomenės švietimas be galo svarbus, kad aukos nebijotų kreiptis“, – pažymėjo prokurorė.

Taip pat, pasak L. Milevičienės, šiuo metu trūksta nukentėjusių pilnamečių teisių ikiteisminio tyrimo procese reglamentavimo.

„Jei šiuo metu yra labai aiškiai reglamentuotos mažamečių ar nepilnamečių, nukentėjusių nuo seksualinių nusikaltimų, teisės, tai pilnamečių aukų teisės yra paliktos kartu su dėl kitų nusikalstamų veikų nukentėjusių aukų teisėmis. Manau, kad ir ties tuo turėtų būti labiau padirbėta“, – teigė prokurorė.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA