REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Gegužės 3 d. 17:05

Teisme – prokurorų ieškinys prekes iš brolio įmonės pirkusiai buvusiai politikei J. Vaickienei

Kretinga

Jolita Vaickienė. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA


300003

Viešąjį interesą ginanti prokuratūra teismui pateikė civilinį ieškinį dėl 7 tūkst. 693 eurų priteisimo iš buvusios Kretingos rajono savivaldybės tarybos narės Jolitos Vaickienės – prokurorai mano, kad iš buvusios politikės turi būti priteistos išlaidos, kompensuotos už brolio parduotuvėje įsigytas kanceliarines prekes ir išlaidos kurui.

J. Vaickienė savivaldybės tarybos nario pareigas ėjo nuo 2019 m. balandžio 11 d. iki 2022 m. lapkričio 10 d., po to buvo paskirta į Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.

Kretingos rajono savivaldybės administracija J. Vaickienei per 2019-2023 metų savivaldybės tarybos kadenciją išmokėjo 9 tūkst. 603 eurų kompensaciją už veiklą, susijusią su savivaldybės tarybos nario pareigomis. 61,49 proc. šios sumos – 5 tūkst. 611 eurų – sudarė išlaidos kanceliarinėms priemonėms. Šias priemones politikė įsigijo iš savo broliui priklausančios įmonės.

Remiantis civiliniame ieškinyje pateiktais duomenimis, J. Vaickienė apklausoje nurodė dalį įsigytų kanceliarinių prekių išdalinusi socialiai remtinoms šeimoms. Moteris argumentavo prekes pirkusi iš savo šeimos nario įmonės todėl, jog brolio parduotuvė buvo priešais ofisą.

Civilinį ieškinį Plungės apylinkės teismui pateikusi prokuratūra nusprendė, kad J. Vaickienei nepagrįstai buvo kompensuoti 5 tūkst. 611 eurų kanceliarinėms prekėms bei daugiau nei 2 tūkst. eurų degalams.

Priteisti Kretingos rajono savivaldybės administracijos naudai taip pat prašoma daugiau nei 24 eurus už kitas minėtam asmeniui kompensuotas išlaidas.

Civilinė byla bus nagrinėjama Plungės apylinkės teismo Kretingos rūmuose.

J. Vaickienė 2009–2011 m. buvo Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotoja, 2011–2012 m. – tos pačios savivaldybės administracijos direktore.

J. Vaickienė 2012–2016 m. ėjo Seimo narės pareigas, į parlamentą ji buvo išrinkta su partija „Tvarka ir teisingumas", Seime ji ėjo Audito komiteto pirmininkės pareigas.

Tai jau aštuntas nagrinėti teismui perduotas prokurorų civilinis ieškinys dėl 2019-2023 m. Kretingos rajono savivaldybės tarybos narių panaudotų lėšų.

Iš buvusios Kretingos rajono savivaldybės mero pavaduotojos, dabartinės Kretingos rajono savivaldybės tarybos narės Vitalijos Valančiutės prokuratūra siekia išieškoti daugiau nei 9 tūkst. 296 eurus.

Klaipėdos apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kiek anksčiau pateikė tris civilinius ieškinius, kuriais prašoma Kretingos rajono savivaldybei priteisti daugiau nei 30 tūkst. eurų iš buvusių šios savivaldybės tarybos narių Stepono Baltuonio, Juozo Mažeikos, Romualdo Jablonskio.

Kovo pabaigoje Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į teismą su dviem civiliniais ieškiniais dėl bendrai daugiau nei 22 tūkst. eurų, kaip nepagrįstai išmokėtų buvusiems Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariams Raimundui Puškoriui ir Mariui Meškauskui.

Prokuratūra iš Kretingos rajono savivaldybės tarybos nario Vytauto Ročio, einančio Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus vadovo pareigas, siekia priteisti daugiau nei 10 tūkst. eurų galimai nepagrįstai panaudotų išmokų tarybos nario veiklai.

Minėtose bylose teismas sprendimų nėra priėmęs.

Balandžio 9 dieną Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmai patvirtino pareiškėjų Klaipėdos apygardos prokuratūros ir Kretingos mero Antano Kalniaus sudarytą taikos sutartį. Šis sprendimas priimtas po to, kai politikas savivaldybei grąžino 7,5 tūkst. eurų, kuriuos anksčiau gavo kaip kompensaciją už neva patirtas išlaidas, einant tarybos nario pareigas.

ELTA primena, kad pavasarį visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo daugybė savivaldybių.

Prokuratūra sako, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka.

Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams yra pateikę 24 civilinius ieškinius daugiau nei 290 tūkst. eurų sumai.

Šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai yra bendrai savanoriškai atlyginę daugiau nei 500 tūkst. eurų į savivaldybių biudžetus. Dar per 20 tūkst. eurų lėšų šalies savivaldybėms grąžinta pagal sudarytas ir teismo patvirtintas taikos sutartis.

Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Jonavos, Lazdijų, Prienų, Šilutės, Varėnos, Ukmergės, Ignalinos, Pasvalio, Tauragės, Kretingos, Mažeikių, Radviliškio, Telšių, Joniškio, Akmenės rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.REDAKCIJA REKOMENDUOJA