REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2021 m. Balandžio 22 d. 14:54

Tas beprotiškas pasaulis

Vilnius

Testavimo patirtis: nei malonu, nei labai šiurpu

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


172610

Sekdama šių dienų įvykius, prisiminiau jaunystėje žiūrėtą JAV filmą „Tas beprotiškas beprotiškas pasaulis“. Toks beprotiškas pasaulis šiuo metu sukasi apie mus, o žmonės nuo jo pabėgti bando įvairiai: vieni į uždraustus vakarėlius, kiti svaiginasi alkoholiu ar narkotikais ir įvykdo baisiausių nusikaltimų, treti eina į bažnyčias, į kurias taip pat draudžiama vaikščioti, ir medituoja.

Psichologai yra pripažinę, kad malda yra tam tikra meditacija, kai žmogus kurį laiką dėmesį sukaupia maldai, pamiršdamas kasdienius rūpesčius. Bet ir bažnyčioje kunigai primena tuos pačius rūpesčius, ragindami žmones skiepytis. Daug pagyvenusių žmonių dėl skiepų turi tokią nuo­statą: esu senas ir mirsiu tada, kai Dievas mirtį atsiųs. Bet šią savaitę Premjerė Ingrida Šimonytė žmones pagąsdino, kad neatėję į skiepijimo centrus, senjorai gali būti paskiepijami namuose. Ir kur jiems pasislėpti?..

Nepasislėpsi
O koronavirusas vėl įsisiautėjo­ ne tik pasaulyje, šalyje, bet ir Elektrėnų savivaldybėje. Jau seniai taip nebuvo, kad kiekvieną dieną savivaldybėje teigiamų atsakymų sulaukia iki 30 žmonių. Paguoda viena, kad nebuvo užregistruota nė viena mirtis.
Iki balandžio 14-tos dienos,­ pagal Statistikos departamento skelbiamą informaciją, Elektrė­nų savivaldybėje buvo 4 židiniai, 3 iš jų ugdymo įstaigose:

Elektrėnų „Versmės“ gimnazija: atvejų 9; Vievio lopšelis-darželis „Eglutė“: atvejų 2; Elektrėnų mokykla darželis „Žiogelis“: atvejų 4. Dar 4 atvejai užregistruoti viename Elektrėnų prekybos centre.
Redakcijos žiniomis, užsi­krėtimo židinių yra ir keletoje gamybos įmonių, bet savininkai tai laiko paslaptimi, nors kiekvienas savivaldybės gyventojas pažįsta tai vieną, tai kitą susirgusį darbuotoją. Kur gi pasislėpsi tokioje mažoje savivaldybėje, kai kone kiekvienas vienas kitą pažįsta.

Nori skiepytis
Elektrėnų savivaldybė yra viena iš tų savivaldybių, kurioje žmonės niekam nesipriešina ir daro taip, kaip jiems liepia. O gal kaip tik jie yra sąmoningi ir tiki, kad pasiskiepijus atsivers visos galimybės laisvai judėti, todėl aktyviai skiepijasi, bet vakcinos savivaldybė vis tiek gauna daugiau, nei yra skubančių pasiskiepyti.
Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja sveikatos apsaugai (savivaldybės gydytoja) Virginija Liepinytė-Medeikė prašė perduoti informaciją, kad dar kartą kviečia visus vyresnio amžiaus (65+) asmenis pasiskiepyti jų pasirinkta vakcina – asmuo gali rinktis „Pzifer“, „Moderna“ ar „AstraZeneca“ („Vaxzevria“) gamintojų vakcinas. Jeigu senjoras nesulaukė iš asmens sveikatos priežiūros įstaigos kvietimo vakcinuotis (taip nutinka, jei pasikeičia tel nr. ir nepraneša įstaigai), jei apsigalvojo – kviečiame kreiptis­ į gydymo įstaigą. Jei asmuo gyvena mūsų savivaldybėje, tačiau gydo­si kitos savivaldybės sveikatos priežiū­ros įstaigoje, taip pat gali pasiskiepyti Elektrėnuose, VšĮ Elektrėnų pirminės sveikatos priežiūros centre.

Vyrai bijo skiepų
Iš viso savivaldybėje jau paskiepyti 4563 žmonės, iš jų vyrų tik 1851. Balandžio 9 dieną savivaldybėje paskiepyti buvo net 553 žmonės. Tiek daug paskiepyta buvo todėl, kad skiepijimo vietos buvo įrengtos prekybos centruose ir ten vyko vakcinavimas. Redakcijos žiniomis, tą dieną skiepų užteko ne visiems prekybininkams.
Savivaldybėje šią savaitę iš 550 paimtų mėginių, teigiamų buvo 126, o apie sergančius švieslentėje nurodo du skaičiai: statistiškai – 208, o deklaruota – 345. Švieslentėje tarp 60 savivaldybių Elektrėnai pagal susirgimų skaičių vėl atsidūrė tarp paskutiniųjų – septintoje vietoje nuo apačios. Viso savivaldybėje per pandemiją nuo COVID-19 mirusių yra 25, mirusių nuo kitos ligos, bet sirgusių COVID-19 – 56. Tarp mirusiųjų nuo COVID-19 vyrų buvo daugiau.

Skiepo nauda
Vyriausybei pristačius planus įdiegti galimybių pasą, leisiantį pa­skiepytiems, persirgusiems ir nesergantiems COVID-19 asmenims naudotis daugiau nuo karantino režimo atlaisvintų veiklų, žmonėms tai suteikė vilties bent iš dalies grįžti į normalų gyvenimą. Vyresnieji žmonės tiki, kad Motinos dienai bus galima aplankyti tėvų kapus, sergančius, o jaunesni, tik persirgę ar pasidarę testą, lauko kavinėse galės po du atsisėdę prie staliuko išgerti kavos. Tarp tų jaunų žmonių daug bus ir paskiepytų abiturientų, kurie gal gegužės mėnesį dar užsuks į klases atsisveikinti su mo­kykla. Vyriausybė ruošiasi iki birželio pratęstam karantinui ir įteisinti vadinamąjį galimybių pasą, kuris leistų atsidaryti daliai verslų ir švelninti bendravimo ribojimus. Tokiam dokumentui gauti svarbūs trys kriterijai: imunitetas persirgus, skiepai ir neigiamas testo rezultatas. Premjerė per televiziją gyventojams siuntė žinią, kad planuoja leisti ir renginius lauke, tad gal ir mes sulauksime iškilmingo Vievio kultūros centro atidarymo.
Bet karantino palengvinimų užtikrinimui net skiepai gali nepadėti: ekspertai žada ypač akylai stebėti hospitalizacijų ir mirtingumo nuo kovido rodiklius. Jeigu jie staiga pradėtų kilti, Vyriausybės sprendimuose galimi pokyčiai.

Julija KirkilienėREDAKCIJA REKOMENDUOJA